Заява учасників Коаліції ромських організації «Стратегія 2020»

У переддень Міжнародного дня ромів, який відзначається 8 квітня в понад 60 країнах Світу, учасники Коаліції хочуть привернути увагу до проблеми соціальної ізольованості ромських громад і потреби зосередження зусиль органів державної влади і громадянського суспільства щодо питання забезпечення інклюзії для ромської національної меншини.

щодо ситуації з дотриманням прав ромського населення з нагоди відзначення Міжнародного Дня Ромів 8 квітня.

У переддень Міжнародного дня ромів, який відзначається 8 квітня в понад 60 країнах Світу, учасники Коаліції хочуть привернути увагу до проблеми соціальної ізольованості ромських громад і потреби зосередження зусиль органів державної влади і громадянського суспільства щодо питання забезпечення інклюзії для ромської національної меншини.

Однією з найбільших проблем залишається дискримінація й упереджене ставлення до ромів, які належать до найбільш вразливих верств населення і проживають у стихійних і компактних поселеннях в різних регіонах України.

Протягом минулого року правозахисники зафіксували щонайменше 16 проявів дискримінаційного поводження щодо ромів у сфері охорони здоров’я. Ми також фіксуємо збільшення випадків проявів ромофобії. Одним з найбільш гучних стали погроми ромських домівок в селі Лощинівка в Одеській області, коли 26 людей в один день були позбавлені свого майна в наслідок того, що громада прийняла незаконне рішення про виселення ромів з території села.

Випадки агресії щодо ромів були зафіксовані в Закарпатті, Полтавській і Харківській області, які не закінчилися трагедіями завдяки вчасному втручанню правозахисників, офісу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини і представників місцевої влади, яким небайдужі питання недискримінації, безпеки в громадах і поваги до гідності іншого незалежно від його чи її етнічного походження.

В ніч з 5 на 6 квітня, в Києві було здійснено підпал на території стихійного поселення ромів. Жителі табору встигли завчасно покинути табір, але правозахисники вже звертали увагу на те, що роми тривалий час отримували погрози про розправу і вимоги покинути територію табору. Ця ситуація вкотре просигналізувала про наступне: (1) проблеми людей, які жили в стихійному поселенні, носять перш за все соціальний характер, відтак, потребують від органів влади таких самих дій, які вони вчиняють, коли надають допомогу іншим вразливим групам (соціальний супровід, робота з багатодітними родинами, слідкування за дотриманням прав дитини тощо); (2) відсутність діалогу між владою, ромською спільнотою й іншими членами громад призводить до каталізування соціальної напруги і спроб вирішення проблем взаємодії насильницьким шляхом.

Визнаючи ці та інші проблеми, з якими стикаються ромські громади в Україні, зокрема низький рівень соціальної захищеності, часто географічну ізольованість, обмежений доступ до освітніх, медичних, адміністративних послуг, держава ще в 2013 році задекларувала в окремому документі – «Стратегію захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини» – свою готовність докладати зусиль задля більшого їх залучення до соціальних процесів. Відтак, ми вкотре звертаємось з вимогою до влади виконати ті зобов’язання у сфері інтеграції ромів в українське суспільство, які Україна має перед власними громадянами та міжнародною спільнотою як правова, демократична та соціальна держава.

Головною метою Коаліції є взаємодія з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування під час вирішення питань, що стосуються інтеграції в українське суспільство ромської спільноти. Ми ще раз наголошуємо на готовності надавати їм свою експертну підтримку, оскільки тільки разом і тільки за загальним бажанням ми можемо виконати наші цілі – спільно жити в своїй країні на засадах рівності, демократичного плюралізму та злагоди.

Міжнародний фонд «Відродження» приєднується до заяви й закликає представників громадянського суспільства і органів державної влади до діалогу й взаємодії задля забезпечення дотримання прав людини в Україні не залежно від етнічного походження людини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: