Заява Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства щодо репресивних законів в Україні

Керівний комітет Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства закликає Європейський Союз припинити усю фінансову допомогу уряду України

Керівний комітет Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства закликає Європейський Союз припинити усю фінансову допомогу уряду України і накласти заборону на поїздки для усіх 239 українських депутатів, котрі проголосували 16 січня 2014 за прийняття нових авторитарних законів, що обмежують право на свободу мирних зібрань, об’єднань та свободу слова. Санкції ЄС повинні включати замороження фінансових активів, що знаходяться на території ЄС, українських законодавців і повинні бути застосовані і до президента Віктора Януковича, який підписав введення цих законів в дію.

Нещодавно прийняті в Україні заходи включають – закон про цензуру (радянського типу) та закон про наклеп, що дозволяють прокурорам ініціювати кримінальне переслідування, задля викорінення критики влади. Також закони унеможливлюють роботу будь-яких незалежних ЗМІ в мережі Інтернет, через прийняття наступних мір покарання: накладення штрафів та конфіскації серверів, які не мають спеціальної ліцензії, виданої урядом. У той час як особи, відповідальні за насильство щодо мирних демонстрантів на Євромайдані залишилися безкарними, нове законодавство ставить під загрозу свободу мирних зібрань, вираження думок і об’єднань та передбачає тюремні терміни від 10-15 років за масові порушення, або протести. На основі цього, усі мирні протестувальники в Україні можуть бути ув’язненими уже на цих вихідних.

Голосуючи за прийняття нових законів, політики з правлячої партії України перетнули межу до авторитарного правління, призупиненням демократії та основних прав людини. Нове законодавство суперечить зобов’язанням України як члена Ради Європи і нехтує відповідними зобов’язаннями, викладеними в ініціативі Східного партнерства. ЄС повинен застосувати аналогічні санкції до політиків у всіх країнах Східного Партнерства, які перетинають лінію і повинні підтримати ці санкції, наполягаючи на тому, щоб усі країни-партнери підписали Хартію основних прав Європейського союзу, у котрій закріплені підтримка та захист прав людини, а саме – право на свободу об’єднань, мирні зібрання та свободу слова, котрі є гарантіями для незалежних ЗМІ, а також правом на участь у вільних і справедливих виборах. Будь-яке порушення статей Хартії – нова ініціатива, що у даний час розробляється Форумом громадянського суспільства і повинно вводити в дію санкції ЄС.

Форум громадянського суспільства зазначає, що українські органи влади прийняли аналогічне до російського законодавство, що ставить клеймо «іноземного агента» на неурядові організації, що отримують гроші з міжнародних джерел, а також накладає додатковий тягар оподаткування на НУО. Диктаторське законодавство в Україні слідує прийнятими парламентом Азербайджану 17 грудня 2013 нових законів, що обмежують діяльність НУО та створюють умови для їх закриття. Впровадження нових законів в Азербайджані збіглося у часі із видачею ордеру на трьохмісячний арешт Анара Мамадлі, глави Центру моніторингу виборів та демократичних досліджень (МВДД) в Азербайджані. До жовтня 2013 року, Анар Мамадлі був координатором Робоча група 1 Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (Робоча група з демократії, прав людини, належного урядування і стабільності). Звинувачення проти нього є повністю необґрунтованими.

На даний час вкрай важливо, щоб ЄС також відкрито підтримав представників громадянського суспільства і громадян, які бажають вільно висловлювати свою думку в країнах Східного Партнерства. Підтримка ЄС повинна виходити за рамки фінансової допомоги громадянського суспільства, а також поширювалася на забезпечення зустрічей усіх високопосадовців ЄС, які відвідують Україну, Азербайджан та інші країни-партнери із представниками громадянського суспільства, і підтримку їхніх закликів до свободи об’єднань та зняття обмежень щодо громадянського суспільства.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: