Завершився кіно-тур Закарпаттям «Роми, яких ви не знали»

Нещодавно завершився Кіно-тур "Роми, яких ви не знали", що проходив у Закарпатті. В рамках туру був проведений показ документального фільму Сім історій успішних ромських жінок України та його обговорення в 5 населених пунктах: Ужгород, Мукачево, Виноградів, Хуст і село Великі Лучки. Фільм був підготовлений Платформою для змін «Ре:Дизайн» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Нещодавно завершився Кіно-тур “Роми, яких ви не знали”, що проходив у Закарпатті. В рамках туру був проведений показ документального фільму Сім історій успішних ромських жінок України та його обговорення в 5 населених пунктах: Ужгород, Мукачево, Виноградів, Хуст і село Великі Лучки. Фільм був підготовлений Платформою для змін «Ре:Дизайн» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Представляли фільм: Наталія Зіневич, наукова консультантка проекту, ромологиня; Роман Блажан, режисер проекту; Раїса Набаранчук (Рані Романі), одна з героїнь фільму, поетеса, а також Сергій Пономарьов, менеджер Ромської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження».

«Для Міжнародного фонду «Відродження» цей проект виявився дуже цікавим з багатьох точок зору. Це унікальний контент, досі такого не було – персональні історії жінок, які власним прикладом показують, як ті чи інші аспекти ромської культури себе проявляють. Через власні розповіді вони роблять ромську культуру більш зрозумілою для всього населення України. Крім того, це можливість для ширшої суспільної дискусії», – пояснює Сергій Пономарьов.

Специфіка туру передбачала спілкування з різними цільовими аудиторіями. У селі Великі Лучки до перегляду фільму були запрошені представники ромської громади; у Виноградові – держслужбовці й бібліотекарі; у Вишково, що біля Хуста – освітяни; в Мукачеві –  активісти громадянського суспільства; а в Ужгороді – учні, студенти, викладачі й ромські лідери. Спілкування з такими різними аудиторіями дало змогу з різних боків подивитися на питання успіху, гендеру, традицій, географічних особливостей, – на ті всі аспекти, що розкриваються в документальній стрічці. 

На початку кожного кінопоказу Наталія Зіневич розповідала, про що йтиметься у фільмі: «Наш фільм присвячено 7 жінкам, які мешкають у містах, є громадськими активістками, мають активну громадську позицію. Почути від них ми хотіли секрет успіху, адже загалом для українського суспільства жінки-лідерки ще не є типовим явищем. Наші героїні добре відомі у ромському середовищі, але ще недостатньо знані для всіх інших українців. Щоб змінити це, зокрема, і був здійснений наш проект».

Дискусії довкола фільму та представлених персональних історій в кожній локації туру мали свої особливості, чим виявилися цікавими й корисними. Зокрема, кожна глядацька аудиторія виокремлювала для себе щось своє у побаченому – питання гідності, важливості взаємної підтримки, освіти, свободи творчості тощо. Водночас, найбільш ґрунтовним стало фінальне обговорення в Ужгородському національному університеті, де автори почули не тільки позитивні відгуки, але й конструктивну критику до структури фільму, пропозиції щодо подальшої роботи. 

«Такі історій, які ми сьогодні побачили у фільмі, насправді багато… Про них говорять нечасто, але про них варто говорити… І на Закарпатті багато історій. Я би хотів, щоби такі проекти існували й на Закарпатті, щоб і тут ромська тематика розвивалася», – саме так відкоментував тур Мирослав Горват, депутат Ужгородської міської ради.

Для додаткових коментарів щодо проектів Ромської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження» можна звернутися до її директорки Ольги Жмурко, надіславши запит на pr@irf.ua.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: