Завершення реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Роль парламенту та народних депутатів.

Завершення реформи місцевого самоврядування залежить від ухвалення парламентом закону «Про засади адміністративно-територіального устрою», що дозволить системно завершити децентралізацію в Україні та провести місцеві вибори 2020 року на основі нового устрою.

Мета прес-брифінгу: обговорення ситуації із реалізацією реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в контексті наближення місцевих виборів 2020 року, поточного стану нормативного забезпечення реформи, необхідні кроки парламенту та реальність – депутатські ініціативи і як вони співвідносяться з реформою; презентація аналітичних матеріалів щодо законотворчої діяльності народних депутатів здійснених експертами Інституту громадянського суспільства. Завершення реформи місцевого самоврядування залежить від ухвалення парламентом закону «Про засади адміністративно-територіального устрою», що дозволить системно завершити децентралізацію в Україні та провести місцеві вибори 2020 року на основі нового устрою.

«Сьогодні ми маємо дві України – прогресивна децентралізована і архаїчна не децентралізована. Тому зростає асиметрія у розвитку. Децентралізовані громади мають більше повноважень, ресурсів, там відбувається стрімкий розвиток. Решта країни відстає від неї. Держава не може такого допускати і парламент тут грає ключову роль», – підкреслює Анатолій Ткачук, директор з питань науки та розвитку Інституту громадянського суспільства, під час прес-брифінгу 28 листопада в Українському кризовому медіа-центрі.

Потребу в прийнятті закону експерти пояснюють тим, що народні депутати продовжують голосувати за локальні рішення про зміну районного устрою в різних областях замість того, аби вирішити дане питання системно. Також прийняття закону забезпечить створення об’єднаних територіальних громад в тих районах, де керівництво свідомо гальмує цей процес, аби не втратити доступ до гарантованого розподілу коштів та можливості реалізації корупційних схем.

Учасники брифінгу додали, що введення воєнного стану має стати фактором прискорення прийняття рішень Верховною Радою, в тому числі щодо децентралізації. Це б дозволило завершити імплементацію реформи протягом 2019 року по всій території України та провести місцеві вибори 2020 року на новій територіальній основі.

Метою проекту «Децентралізація в Україні: від моніторингу до реагування», що здійснюється Інститутом громадянського суспільства за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» є аналітичне забезпечення суб‘єктів законотворчої та нормотворчої діяльності (передусім – народних депутатів України) у сфері реформи місцевого самоврядування та державної регіональної політики на основі проведення поточного моніторингу та аналізу важливих проектів НПА (внесених на розгляд ВРУ чи схвалених КМУ), що стосуються регіонального розвитку України, проблеми реформування АТУ, розбудови та посилення місцевого самоврядування; швидке реагування та поширення інформації серед суспільства, ГО, органів державної влади про «небезпечні» НПА, які містять ризики для реформ, розвитку регіонів України чи суспільству в цілому.

В рамках проекту Інститутом було здійснено аналіз низки законопроектів, які стосуються місцевого самоврядування та його реформування, підготовлено аналітичні записки, видано і поширено два Вісники із аналітичними матеріалами, підготовлено пропозиції до аналітичної доповіді для Послання Президента України до Верховної Ради України.

На наш погляд, сьогодні доля реформи практично повністю залежить від Верховної Ради України, адже ухвалення чи не ухвалення необхідних для її завершення законів є критичним в контексті місцевих виборів 2020 року, а також виборів Президента та народних депутатів України впродовж 2019 року.

Контакти: Корчинський Сергій, felen_11@ukr.net, 068-073-78-94

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: