Завдяки громадському моніторингу якість теленовин перед виборами покращилася

Дослідження теленовин та експертні оцінки засвідчили збільшення повноти та збалансованості інформації на телебаченні

На українських телеканалах напередодні виборів завдяки громадському моніторингу покращилася якість і збалансованість новин. Про це заявили експерти Наглядової ради меморандуму “Відкриті новини заради чесних виборів” на прес-конференції в Києві 31 жовтня. Меморандум ініціювали Академія української преси, ГО “Телекритика”, Комітет “Рівність можливостей” та Інститут масової інформації за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами фахівців, дослідження теленовин та експертні оцінки засвідчили збільшення повноти інформації та збалансованості, а також забезпечення рівності доступу політичних сил до ефіру під час виборчої кампанії.

“За останні декілька тижнів ми відзначаємо певний прогрес. Але дуже важливо, щоби ці позитивні тенденції тривали після виборів”, – наголосив Ендрю Вілсон, старший науковий співробітник із питань України в Європейській раді з міжнародних відносин, член Наглядової ради ініціативи.

У свою чергу, голова правління Міжнародного фонду “Відродження” Олександр Сушко відзначив: “На тлі численних оцінок щодо зменшення простору демократії та “кроку назад” у якості парламентських виборів відзначений експертами прогрес якості політичного мовлення на багатьох центральних телеканалах засвідчує, що в Україні є попит-пропозиція щодо вільного слова й чесної політичної журналістики. Ми сподіваємося, що позитивні тенденції, відзначені експертами, матимуть не тимчасовий, а сталий характер і визначатимуть характер політичного мовлення й на післявиборчий період, даючи громадянам шанс і надалі робити свідомий політичний вибір”.

“Завдяки цій моніторинговий ініціативі, яку започаткував Міжнародний фонд “Відродження”, вперше відбувся прямий діалог незалежних експертів і представників головних загальнонаціональних каналів. Крім точного висвітлення реальних проблем, які існують на найбільш популярних телеканалах з об’єктивним висвітленням політичних подій, цей діалог довів можливість позитивних зрушень у національних ЗМІ. Ми віримо, що створення нами разом із каналами прообразу незалежної громадської ради, яка б спостерігала за дотриманнями ними міжнародних стандартів чесності, довело свою дієвість і буде продовжено й у післявиборчий період”, – сказав Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародного фонду “Відродження”.
 
Результати кількісного моніторингу

Показники балансу різних позицій на провідних телеканалах країни статистично покращилися – з 13-16% у середньому у вересні до стабільних 17% у жовтні. Найбільш суттєвий прогрес помітний на телеканалі “Інтер”. Упродовж жовтня показник балансу там зріс із 17% у вересні (до підписання Меморандуму) до 18-22% у першій половині жовтня та до 32% за третій тиждень жовтня. За цим показником “Інтер” став лідером українського телебачення, помітно обійшовши всі інші телеканали. Найгірші результати продемонстрував державний телеканал – “Перший Національний”, де кількість збалансованих матеріалів не перевищувала 3%.

Помітно покращилися також показники уваги телеканалів до політиків і показники синхронів (прямої мови). Упродовж жовтня телеканали забезпечили більш збалансоване висвітлення діяльності суб’єктів виборчого процесу в інформаційних випусках. Так само найбільший прогрес продемонстрував телеканал “Інтер”, який упродовж третього тижня жовтня вже приділяв опозиційним політсилам більше уваги, аніж партіям, що входять до керівної більшості (50% проти 38%). Тенденція до вирівнювання показників уваги відповідно до соціологічних рейтингів політсил була помітна й на “ICTV”, “СТБ” та “Новому каналі”. При цьому на телеканалах “Україна” та “Перший національний” мав місце помітний ухил на користь провладних політичних сил (понад 2/3 уваги). “5 канал” демонструє подібні “перекоси”, але вже на користь опозиції (62% присутності в новинах представників опозиції та їхніх синхронів проти 35% провладних політиків).

Із наближенням дня виборів ситуація на телеканалах стала більше відповідати електоральним настроям громадян. Проте традиційно низькою була увага каналів до ВО “Свобода”(у середньому 3-4%) та традиційно високою (хоч і помітно нижчою, ніж до підписання Меморандуму) – увага до партії “Україна – вперед!”. Під час моніторингу значно покращилося представлення в теленовинах партії “УДАР” (особливо на “ICTV”, “СТБ” та “Новому каналі”, а також на “Інтері”).

Результати якісного моніторингу

Під час моніторингу кількість грубих порушень стандартів журналістики в новинах провідних телеканалів, які стосувалися виборчої тематики, відчутно зменшилася.

Експерти відзначили суттєвий поступ у висвітлення виборів на телеканалі “Інтер”, який помітно розширив коло передвиборчих тем і кількість їх коментаторів. Серед стабільних лідерів якості був також “5 канал”, що від початку демонстрував високий рівень дотримання стандартів журналістики під час висвітлення виборів і порушував теми, які традиційно замовчували інші телеканали. Найгірша ситуація з якістю теленовин – на державному “Першому національному”.

Серед найтиповіших порушень:
1) незбалансовані сюжети з позитивним висвітленням діяльності влади та деяких провладних кандидатів (лідери порушень – “Перший національний” та “ICTV”);
2) маніпуляція соціологічними даними (лідери порушень – ТРК “Україна”, “Перший національний” і “Новий канал”);
3) на каналах групи “StarLightMedia” (“ICTV”, “Новий канал” і “СТБ”) найбільш масовим і грубим порушенням професійних стандартів упродовж усього жовтня було висвітлення протистояння між кандидатами у 24-му виборчому окрузі (Дніпропетровськ). Це, за словами експертів, яскраво засвідчує вплив інтересів власника групи на інформаційну політику каналів.

Позитивна тенденція: “ICTV”, “Інтер”, “5 канал” більш повно подавали реакцію західних політиків та інституцій на перебіг і результати виборів в Україні.

Кількісний аналіз по кожному телеканалу – на сайті www.aup.com.ua.

Якісний аналіз із детальним описом новин – на сайті www.telekritika.ua.

Аудіозапис прес-конференції

Контакти:
Міжнародний фонд “Відродження”
Станіслав Лячинський
095 276 89 92
pr@irf.ua

***

Місія Міжнародного фонду “Відродження” – фінансово й організаційно сприяти становленню відкритого, демократичного суспільства в Україні шляхом підтримки значущих для його розвитку громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: