Засекречене майбутнє українських міст

Більшість українців не мають доступу до генеральних планів міст, у яких вони живуть. Такий висновок спеціального дослідження, яке проводив Східноукраїнський центр громадських ініціатив

Більшість українців не мають доступу до генеральних планів міст, у яких вони живуть. Такий висновок спеціального дослідження, яке проводив Східноукраїнський центр громадських ініціатив. Громадська організація, яку фінансує програма “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”, з’ясувала, що у більшості міст України доступ до генеральних планів обмежено грифами “Для службового користування” і “Таємно”.

Керівник Східноукраїнського центру громадських ініціатив Володимир Щербаченко сказав в інтерв’ю Бі-Бі-Сі, що організація просить президента накласти вето на закон про регулювання містобудівної діяльності, в якому регулюється питання доступу до генплану, твердячи, що, зокрема, екологічна інформація повинна бути доступною для населення.

Отже, підсумок вашого дослідження цілком очевидний – влада чи не в усіх українських містах приховує від громадян генеральні плани міст. Чи слід було витрачати час, щоб точно це з’ясувати? Тим паче, там наводяться дані про майже дві сотні міст. Адже це чималий клапоть роботи, і з іншого боку – дуже очевидний висновок.

Я би сказав, що це оманлива простота чи очевидність, тому що насправді зазначена інформація не є настільки популярною. Наприклад, головні архітектори міст чи мери не дуже люблять про це говорити. Тобто,сказати, що Генплан засекречений – це, очевидно, визнати, що базова інформація про місто безпосередньо приховується від його мешканців. І, не маючи зібраних цих даних, не маючи офіційних документів на підтвердження цього, ми як громадські діячі просто були б голослівними в своїх твердженнях. А тепер ці свідчення зібрані, і ми можемо вголос заявляти і вимагати від влади зміни цієї ситуації.

Для чого мати вільний доступ громадян, скажімо, киян, до Генплану міста? Все-таки ця інформація більше для спеціалістів, для фахівців. Яка користь для самих мешканців від цього знання?

Це хибне твердження про те, що Генплан містить інформацію лише для спеціалістів. Насправді там розміщено дуже багато інформації, яка безпосередньо і дуже важлива для всіх людей. Це інформація про екологічний стан в місті, про можливі небезпеки.

Є спеціальний розділ Генплану “Чи має бути перша черга забудови”, який визначає, як буде змінюватися місто. Якщо ви, наприклад, все життя працюєте для того, щоб купити квартиру чи значну частину життя складаєте гроші, а потім, наприклад, через рік чи два ви купуєте квартиру напроти лісу чи парку, а потім через рік чи два там починається будівництво і там побудують пивнушку, і всі ці люди будуть ходити до вас у під’їзд… Це важливо для вас? Або автомобільний салон побудують замість парку, куди ви збирались ходити з дитиною чи, наприклад, вигулювати собаку. Чи буде автостоянка… Це, очевидно, впливає безпосередньо на ваше капіталовкладення і на добробут.

Що ви пропонуєте для того, аби Генплани, які в більшості своїй недоступні, міг побачити кожен, хто хоче?

Ми розробили ряд рекомендацій. Вони є частиною звіту, який ми підготували і поширюємо серед відповідальних за цю ділянку органів державної влади. Найперше, що необхідно зробити…

Ми звертаємося до президента України з проханням накласти вдруге вето на закон про регулювання містобудівної діяльності, в якому, власне, регулюється це питання доступу до Генпланів, і просимо уточнити цей розділ, присвячений доступу, і чітко визначити в законі про регулювання містобудівної діяльності (в подальшому – містобудівному кодексі) перелік тих відомостей, доступ громадян до яких має бути обмеженим. Щоб ми чітко знали, що це лише кілька карт. Наприклад, системи водопостачання у великих містах. Можливо, якісь карти мобілізації на випадок надзвичайних ситуацій. І все, бо на сьогодні цілі томи Генпланів закриті. Екологічна інформація і інша важлива для людей інформація теж має бути відкритою і доступною.

Ми говоримо про те, що більшість матеріалів закрита. Але ж є міста, які вільно надавали вам цю інформацію. Ось, наприклад, в Донецькій області я знаю пару міст, які легко надавали цю інформацію підчас роботи вашого проекту. Щодо громадських обговорень, у Львові була спроба на громадському обговоренні, щоб львів’яни ознайомилися з Генпланом міста. Як ви охарактеризуєте оці кроки до публічності?

Насправді не варто підміняти питання громадського обговорення із доступом до документа. Тому що на громадських обговореннях доступна лише брошура Генплану. Це такий шкільний зошит, в якому основні положення викладені, а сам Генплан – це 2-3 томи документів із картами. І доступ до оцього шкільного зошита абсолютно не підміняє доступу до всіх цифр, розрахунків і даних Генплану. Це по-перше.

По-друге, те, що часто, на жаль, говорять чиновники під час обговорень, немає можливості перевірити, і тому слова словами, а те, що написано, – це є документ і, спираючись на нього, можна відповідно і до суду звертатись, і оскаржувати. А звичайно, громадські обговорення потрібні, це важливо, і під час них випливає дуже багато інформації навіть при закритості Генпланів.

От ви сам луганчанин. Чому ви вирішили зробити загальноукраїнській моніторинг і звідки у вас гроші на цей проект?

Так, я луганчанин, але, власне, немає різниці, де я народився чи живу, адже ми всі українці і громадяни України. І ця проблема характерна не тільки для Луганська, але й для всієї країни. Наша організація займається цією проблемою вже понад три роки, і, власне, ми почали знайомитись у себе в місті з цією проблемою, а потім з’ясували, що вона характерна для всіх міст, і пробуємо тепер змінити ситуацію на всеукраїнському рівні. Грошима допомагає нам міжнародний фонд “Відродження”, за що ми надзвичайно вдячні цій організації. Без неї це було б неможливо.

Контакти: Східноукраїнський центр громадських ініціатив, (0642) 49 13 74, 067 64 09 440, zahyst@gmail.com

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: