Запорукою розвитку благодійності в Україні є сильне громадянське суспільство

У Києві відбулася ІV Міжнародна конференція Українського форуму благодійників “Благодійність 2020: бачення та стратегія розвитку”

Розвиток благодійності залежить від стану громадянського суспільства. Про це заявили учасники ІV Міжнародної конференції Українського форуму благодійників “Благодійність 2020: бачення та стратегія розвитку”, яка відбулася 23 лютого в Києві. Конференцію підтримала програма “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Участь у заході взяли близько 300 провідних експертів сектору та найуспішніших практиків з усіх регіонів України та з шести країн світу – Бразилії, Іспанії, Німеччини, Росії, Угорщини, Франції.

Анна Гулевська-Черниш, директор Українського форуму благодійників, на відкритті конференції сказала: “Чому ми починаємо моделювати майбутнє благодійності? Річ у тім, що для ефективного розвитку потрібен план. Успішні країни мають стратегії для кожного сектору, щоб усі гравці розуміли свої завдання й можливості. Наша конференція відкриває роботу над стратегічним планом розвитку благодійності в Україні. Форум працюватиме над ним упродовж року. Усі зацікавлені сторони – держава, бізнес, ЗМІ, громадський сектор – знайдуть свою роль і потенціал у цьому плані”.

Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародного фонду “Відродження”, зазначив, що в Україні дуже часто “незалежні” громадські органи прийняття рішень – різноманітних спілок, національних рад, органів, відповідальних за присудження звань і премій, – насправді виробляють рішення, озираючись на тих, від кого залежні – владу, політиків, утримувачів фондів тощо. “Ми створили у фонді іншу атмосферу – справді незалежну систему прийняття рішень щодо грантової підтримки тих чи тих проектів та ініціатив. Тому надзвичайно важливо, щоби члени Правління були справді незалежними людьми, були принциповими й порядними експертами без популізму й авторитарної зверхності. Важливим є належний розподіл обов’язків та уникнення ситуацій конфлікту інтересів. Обов’язково вміти узагальнювати, досягати консенсусу”, – наголосив він.

Євген Бистрицький нагадав, що до складу Правління Міжнародного фонду “Відродження” входять авторитетні громадські діячі, які мають досить часу й мотивації, щоб регулярно брати участь у засіданнях Правління, яке ухвалює всі стратегічні рішення у фонді. І саме завдяки належній ролі Правління фонд “Відродження” відомий своїми інноваційними проектами та практичним утіленням ідей – від зовнішнього незалежного оцінювання та видання сотень перекладів українською найкращих світових творів гуманітаристики до розвитку системи безоплатної правової допомоги в Україні та багатьох інших.

Пітер Кулой, засновник приватного благодійного фонду в Угорщині, наголосив: “Успішна країна не може працювати без сильного громадянського суспільства. Воно народжується тоді, коли люди усвідомлюють: кожен може долучитися, і внесок у суспільство не зводиться до фінансових пожертв”.

Хелена Монтейро, виконавчий директор Всесвітньої ініціативи з підтримки грантодавства (WINGS), розповіла: “WINGS – це глобальна спілка організацій, які працюють на розвиток філантропії. Вона об’єднує 145 організацій із 54 країн світу. Завдяки цьому вони не залишаються зі своїми проблемами, немов на безлюдному острові. Благодійники з усіх частин світу спілкуються, і ми разом підбиваємо підсумки”.

Віктор Лях, голова Правління Українського форуму благодійників, президент Фонду Східна Європа, відзначив: “Завдяки реплікації успішних моделей, які працюють в усьому світі, і відданій роботі українських благодійних організацій ми вже багато зробили для того, щоб благодійність в Україні була ефективною, прозорою та відкритою. Щоб ті, хто робить внесок у розвиток благодійництва, розуміли, як працюють їхні кошти та яку користь приносять українському суспільству. Тому консолідація зусиль благодійних організацій, бізнесу та держави в питаннях охорони здоров’я, соціального захисту, освіти, спорту й культури зараз особливо на часі, адже сьогодні ми голосуємо за те, якою буде благодійність завтра”.

Виконавчий директор БО “Фонд братів Кличків” Ганна Старостенко під час дискусії щодо прозорості та публічності роботи благодійних організацій зауважила: “Законодавство не встановлює чітких вимог щодо звітів благодійних організацій і їх оприлюднення. Це може бути повідомлення на сайті щодо витрачених коштів, інформація у ЗМІ. Але наш досвід говорить: справжня благодійність не може бути без довіри з боку донорів, партнерів і тих людей, на яких її спрямовано. Саме довіра є головним здобутком Фонду братів Кличків за 8 років діяльності. Нам принципово важливо публічно звітувати про витрачені кошти, адже їх фонд отримав також публічно”.

Український форум благодійників
Леся Ярошенко
066 737 83 18
lesya.yaroshenko@ufb.org.ua

***

Місія Міжнародного фонду “Відродження” – фінансово й організаційно сприяти становленню відкритого, демократичного суспільства в Україні шляхом підтримки значущих для його розвитку громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: