Закон про волонтерство: доброчинність по-європейськи

5 березня 2015 року прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо волонтерської діяльності)". В цьому Законі вдалося узгодити і врахувати інтереси всіх волонтерських ініціатив та організацій, які залучають до своєї діяльності волонтерів. Закон наблизив українське волонтерство до кращих світових стандартів. І це суттєвий крок до встановлення партнерських стосунків між добровольчим рухом в Україні і державою.

5 березня 2015 року прийнято Закон України “Про внесення змін до деяких законів України (щодо волонтерської діяльності)”. В цьому Законі вдалося узгодити і врахувати інтереси всіх волонтерських ініціатив та організацій, які залучають до своєї діяльності волонтерів. Закон наблизив українське волонтерство до кращих світових стандартів. І це суттєвий крок до встановлення партнерських стосунків між добровольчим рухом в Україні і державою.

Найважливіші новації Закону про волонтерство

Основне – це скасування бюрократичних перепон для волонтерів. Відтепер, щоб допомагати людям, не потрібно отримувати дозвіл в Міністерстві соціальної політики та обов’язково укладати угоду з волонтерською організацією. При цьому офіційні стосунки з організацією, яка залучає до своєї діяльності волонтерів, дають право на зарахування волонтерської діяльності до навчально-виробничої практики та відшкодування витрат, пов’язаних із волонтерством. Цю діяльність можна здійснювати і самостійно, без прив’язки до офіційно зареєстрованої організації. Але доброволець повинен повідомити отримувачів допомоги, що волонтерить самостійно.

Запеклі суперечки тривали довкола віку, з якого можна починати волонтерську діяльність. Якщо попередня редакція Закону передбачала, що волонтер – це особа лише з 16 років, то, відповідно до прийнятого Закону № 1408, волонтерити можна і з 14 років, однак за згодою батьків. На цьому обмеженні наполягли представники Уповноваженого з прав дитини, аргументуючи ризиком поширення випадків примусової праці неповнолітніх. Щоб убезпечити життя і здоров’я дітей, новий закон обмежує сфери їхньої діяльності. Йдеться про те, що неповнолітні не можуть волонтерити в медичних закладах, для Збройних Сил України та інших військових формувань, правоохоронних органів, органів державної влади під час дії особливого періоду, правових режимів надзвичайного чи воєнного стану, проведення антитерористичної операції.

Оскільки левова частка українських волонтерів нині працює в зоні АТО і надає допомогу, ризикуючи власним життям і здоров’ям, новим Законом запроваджено новий напрямок волонтерської діяльності – «надання волонтерської допомоги Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, правоохоронним органам, органам державної влади під час дії особливого періоду, правових режимів надзвичайного чи воєнного стану, проведення антитерористичної операції» і зобов’язання держави надати одноразову грошову допомогу родинам волонтерів: 500 прожиткових мінімумів, якщо волонтер загинув при виконанні своєї місії; 250 прожиткових мінімумів, якщо став інвалідом I групи; 200 і 150 – відповідно при набутті інвалідності ІІ і ІІІ груп.

«Зараз Україна перебуває на етапі становлення як європейська і правова держава. Прийняті зміни наблизили правове регулювання волонтерської діяльності до світових та міжнародних стандартів розвитку волонтерства. Більшість волонтерських ініціатив не виконували положення діючого закону про волонтерську діяльність і тим самим перебували «поза законом». Прийняті зміни дозволять фізичним особам бути самостійно долученими до волонтерства і не витрачати час на дотримання бюрократичних правил для заняття добровольчою діяльністю. Це сприятиме залученню до волонтерства більш широкого кола осіб, а також вихованню в молоді таких якостей, як відповідальність, активність, залучення до благодійності, і як наслідок, згуртуванню та побудові довіри в суспільстві», – підсумувала Лариса Жигун, координатор адвокасі-кампаній Українського форуму благодійників.

Як відбувалась адвокасі-кампанія

Український форум благодійників розпочав адвокаційну кампанію змін до законодавства про волонтерську діяльність у 2013 року. Адвокасі – це діяльність, спрямована на поліпшення законодавчого поля та відстоювання інтересів громадянського суспільства в органах влади.

Для цього ми: збираємо експертів і тих, кого передовсім стосуються майбутні законодавчі зміни, щоб узгодити інтереси всіх стейкхолдерів.

Напрацьовуємо документи та пропозиції до вітчизняного законодавства. Беремо участь у засіданнях робочих груп експертів із відповідного напрямку діяльності. Мобілізуємо громадськість і ЗМІ, коли потрібні потоки листів, масові акції підтримки змін, як засвідчують єдність і небайдужість громадянського суспільства.

Партнером адвокасі-кампаній Українського форуму благодійників є Міжнародний фонд «Відродження».

Контакти: Український форум благодійників, info@ufb.org.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: