Закон “Про регулювання містобудівної діяльності” не зменшив корупції в будівництві

За словами фахівців, закон “Про регулювання містобудівної діяльності”, ухвалений у лютому 2011 року, не вплинув на зниження корупції в будівництві

Закон “Про регулювання містобудівної діяльності”, ухвалений у лютому 2011 року, не вплинув на зниження корупції в будівництві. Про це 1 квітня в Києві заявили представники Європейської дослідницької асоціації, презентуючи загальноукраїнське експертне опитування представників підприємств-забудовників. Опитування проведено у грудні 2012 року за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами фахівців, порівняно з результатами опитувань 2008-2009 років рівень корупції зріс.

Найбільш корумпованими, на думку респондентів, є органи, відповідальні за введення об’єкта в експлуатацію (63% опитаних) і підключення до комунальних мереж (66%).

Найбільш поширеними корупційними практиками у 2012 році були використання особистих зв’язків і вимагання хабара (51% проти 48% у 2009 році та 37% проти 34% відповідно).Зросло добровільне хабарництво (31% проти 24% у 2009 році).

Під час введення об‘єктів в експлуатацію 43% опитаних використовували особисті зв‘язки, у 33% вимагали хабар, а 27% самі пропонували хабар.

18% респондентів вважають, що жодна запроваджена законом зміна не вплинула на рівень корупції у сфері видання дозволів на будівництво.

При цьому опитування засвідчило й позитивні наслідки впровадження закону:
· порівняно з 2009 роком зменшилася частка компаній, які розпочали будівництво до того, як отримали дозвіл / зареєстрували декларацію про початок виконання будівельних робіт (18% проти 22% у 2009 році);
· скоротилася кількість візитів до дозвільних органів: 3,9-6,7 візитів залежно від етапу дозвільної процедури проти 5,4-11,5 візитів у 2009 році;
· скоротилася кількість днів, необхідних для реєстрації декларацій на право виконання будівельних робіт (38 днів проти 106 у 2009 році);
· зросла обізнаність підприємців про антикорупційні дії уряду у сфері будівництва (з 15% у 2009 до 27% у 2012) та оцінка ефективності цих заходів (з 4% у 2009 до 19% у 2012), крім того, 74% респондентів оцінюють закон загалом позитивно.

З презентацією та повним звітом за результатами дослідження можна буде ознайомитися на сайтах виконавців проекту – http://eura.org.ua/, http://www.inmind.com.ua/.

Закон “Про регулювання містобудівної діяльності” мав, на думку тодішнього Віце-прем’єр-міністра Сергія Тігіпка, сприяти зниженню корупції в українському будівництві, покращенню інвестиційного клімату та, відповідно, здешевленню будівництва.

Контакти:
Європейська дослідницька асоціація
Світлана Горна
svitlana.gorna@eura.org.ua

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: