«Закон передбачає – ми вимагаємо!». Під МВС вимагали декриміналізації секс-роботи

Повна декриміналізація секс-роботи, на якій давно наполягають секс-працівниці та правозахисна спільнота, є одним з кроків забезпечення дотримання прав людини по відношенню до тих, для кого секс є роботою.

«Перед проведенням фіналу Ліги чемпіонів у Києві на всіх трасах міста відбувалися напади на секс-працівниць. Їх обливали зеленкою, обрізали волосся, погрожували облити кислотою. Одна з секс-працівниць звернулася на 102, натомість патрульні, які приїхали, спілкувалися саме з нападниками – до дівчат навіть не підійшли. Зараз на одній з київських трас у дівчат вимагають гроші за можливість працювати. Звертатися до органів вони побоюються, бо переконані – правоохоронці знову проігнорують звернення. Натомість шантажисти після скарг можуть застосувати силу», – ділиться Наталія Ісаєва, директорка благодійної організації секс-працівників «Легалайф-Україна».

Інформація про ці та подібні випадки мало не щодня надходить на гарячу лінію її організації. Це змусило представників спільноти вивчити закони, навчитися захищати себе, а часом протистояти порушенню прав з боку тих, хто мав би їх захищати. Напередодні міжнародного дня прав секс-працівників, що відзначають 3 березня, представниці самоорганізації секс-працівників спільно з правозахисниками та членами міжнародних організацій ділилися знаннями про права людини з правоохоронцями та пересічними громадянами. Переконані: вміння захищати себе і свої права може знадобитися кожному.

«Я 10 років займаюся перевіркою роботи правоохоронців, і точно знаю, що вони регулярно порушують права людини. Незаконне затримання – одне з найпоширеніших порушень щодо секс-працівників. Утім і пересічній людині варто знати базові правила на випадок такої ситуації, наприклад, про гарантоване Конституцією право не свідчити проти себе, право на адвоката або про необхідність робити аудіо- чи відеозапис погроз, якщо вони лунають з боку правоохоронців», – пояснює Сергій Перникоза, експерт Асоціації УМДПЛ.

Між дотриманням прав та ситуацію із громадським здоров’ям, протидією ВІЛ та іншим хворобам існує прямий зв’язок, каже менеджерка програми «Громадське здоров’я» МФ «Відродження» Олена Кучерук: «Коли поліція замість захищати застосовує силу та шантаж, коли секс-працівники та працівниці стикаються з дискримінацією, у тому числі, в медичних закладах, це позбавляє їх можливості звертатися за послугами, що доступні решті населення. Все змінюється, коли людина знає: попри будь-яку обрану роботу, вона може отримати захист та підтримку, як і кожен громадянин у державі. Саме тому неупередженість та дотримання прав секс-працівників та працівниць є вкрай важливими».

«Якщо Україна декларує себе як правову державу, то права людини мають дотримуватися, не залежно від раси, гендеру, статі, віку, національності і, тим більше, обраної професії чи роду занять. Це передбачає закон і цього вимагаємо ми», – додає Валерія Рачинська, керівник відділу по роботі з регіонами «100% Life».

Відсутність звернень секс-працівників про порушення їхніх прав справді стає на заваді розслідуванням злочинів проти них. Утім підстав не звертатися по допомогу до правоохоронців вистачає. Одна з них – складання протоколу за ст. 181-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення («Заняття проституцією»), що вже давно стало інструментом тиску та залякування тих, хто надає сексуальні послуги. Більшість протоколів, про які знають представники «Легалайф-Україна», складені саме за фактом звернень або внаслідок знаходження на трасі чи у спеціальному приміщенні. При цьому доведення надання інтимних послуг чи їх оплати нікого не цікавлять. Саме тому повна декриміналізація секс-роботи, на якій давно наполягають секс-працівниці та правозахисна спільнота, є одним з кроків забезпечення дотримання прав людини по відношенню до тих, для кого секс є роботою.

«Криміналізація і пеналізація секс-роботи робить секс-працівників та секс-працівниць більш вразливими до насильства, позбавляє їх можливості отримати захист поліції, а також дозволяє тим, хто чинить над ними насильство, залишатись безкарними. Саме тому ми закликаємо державу до декриміналізації та депеналізації секс-роботи. Україна повинна гарантувати працівниками та працівницям індустрії захист від насильства і експлуатації, забезпечити можливість брати участь у розробці законів, що впливають на їх життя і безпеку, а також забезпечити доступ до можливостей охорони здоров’я, освіти та працевлаштування», – зазначила Оксана Покальчук, директорка Amnesty International Україна.

Ознайомлення правоохоронців із правилами поводження триватиме весь наступний тиждень. Подібні акції заплановані у ряді міст України.

~~~

Більше інформації: Наталія Дорофєєва, 095 690 – 63 – 38, legalife.ukraine.info@gmail.com

Ініціатори акції: БО «Легалайф-Україна» за підтримки МФ «Відродження»

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: