Захист та інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини

Група неурядових організацій, які брали участь в проведенні моніторингу реалізації Плану Заходів Стратегії соціального захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини до 2020 року, презентували результати роботи коаліційних зусиль громадськості на міжнародному рівні.

Група неурядових організацій, які брали участь в проведенні моніторингу реалізації Плану Заходів Стратегії соціального захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини до 2020 року, презентували результати роботи коаліційних зусиль громадськості на міжнародному рівні.

6-7 липня за підтримки Європейської Групи з Прав Меншин, Будапешт (Minority Rights Group Europe, Budapest) та Міжнародного фонду «Відродження» представники Коаліції ромських організацій «Стратегія 2020» здійснили візит до м. Брюсель (Бельгія) де провели ряд зустрічей з посадовцями інституцій Європейської Комісії.

Питання залучення й захисту ромської національної меншини продовжує бути одним з наскрізних для Європи. З цією метою в структурі Європейської Комісії, Генеральному директораті (ГД) з питань юстиції створено відповідний підрозділ, який координує роботу інших департаментів з недискримінацій й забезпечення рівних можливостей щодо ромів в країнах членах Європейського Союзу. На вимогу ЄС у 2013 році Україна взяла на себе зобов‘язання щодо здійснення ряду заходів із захисту й інтеграції ромів, прийнявши відповідні Національну Стратегію та План Заходів до неї.

Громадські організації відмічають,  що наявна державна політики щодо ромів й підходи до її реалізації потребують суттєвого перегляду й приведення у відповідність до європейських стандартів. Зважаючи на поточну ситуацію в Україні, втримати в політичному дискурсі питання захисту прав ромської національної меншини можна завдяки підтримці з боку представників європейський інституцій. Це й стало одним з основних завдань делегації з України.

В рамках візиту 6-го липня відбулась зустріч в Європейській Службі Зовнішніх Зв‘язків  групи НУО з України з керівником підрозділу Східноєвропейського партнерства Європейської Служби Зовнішніх Зв‘язків  п. Дірком Шубелем (Dirk SCHUEBEL), керівницею підрозділу глобальних та багатосторонніх зв‘язків Директорату ІV – Права людини й демократія п. Елізабет Тізон (Elizabeth TISON). З боку представників ромської національної меншини з України і про-ромських активістів було озвучено пропозиції, висловлені в моніторинговому звіті щодо покращення реалізації державної політики України щодо ромів:

(1) Привести у відповідність до європейських стандартів Стратегію і План заходів щодо ромів;

(2) Змінити підходи до реалізації державної політики, зокрема, для підвищення ефективності співпраці й гармонізації зусиль ключових міністерств, створити Міжвідомчий координаційний орган, до якого мають увійти представники міністерств і відомств, відповідальних за реалізацію Плану Заходів;

(3) З метою ефективного розподілу ресурсів і зусиль з боку органів державної влади щодо соціального захисту та інтеграції ромської національної меншини в Україні, провести оцінку потреб ромського населення в межах або паралельно з загальним переписом населення України (останній офіційний перепис відбувся в країні у 2001 році).

(4) Долучити до роботи Міжвідомчого координаційного органу представників неурядових організацій, які захищають і представляють інтереси ромської національної меншини в Україні.

(5) Для посилення спроможності органів державної влади в Україні щодо належної реалізації політики щодо ромів залучати до розробки рекомендацій та подальшої імплементації міжнародні інституції: Європейську Комісію, Раду Європи, ОБСЄ та Міжнародний фонд «Відродження».

Під час дискусії піднімались питання орієнтовної кількості ромського населення в Україні, переліку поточних проблем спільноти, в тому числі й політичної участі в процесах прийняття рішень як на державному, так і на регіональному рівнях.

З боку представників Європейської Комісії було зауважено, що сьогодні, коли Україні перебуває у процесі складних політичних й соціальних трансформацій, і пріоритетність проблем на порядку денному строго зумовлена ситуацією на сході країни, а також виходом із соціально-економічної кризи, саме Європа може сприяти тому, щоб права меншин не були забуті в політичному контексті.

Наступні зустрічі пройшли в ГД з питань сусідства й розширення, з головою підрозділу Групи підтримки України п. Хозе Романом Лєон Лора (Jose Roman LEON LORA); в ГД розвитку та співробітництва п. Жаном Луї Вілле (Jean Lois VILLE); в ГД з питань юстиції з п. Кевіном О‘Коннеллом (Kevin O‘CONNEL).

На кожній із зустрічей представники групи з України представляли напрацювання та висновки здійсненого моніторингу, висловлювали рекомендації та пропозиції з боку громадськості щодо необхідних кроків, які має здійснити України в напрямку залучення ромської національної меншини до соціальних процесів. В ході обговорень піднімались також питання підтримки як громадського сектору, так й інституційної спроможності органів державної влади з боку Європейської комісії. В ході дискусії навколо проведення реформи децентралізації в Україні окремо поставало питання самоорганізації ромських громад в регіонах, де вони проживають компактно, участь ромів у політичних процесах на рівні регіонів. Всі рекомендації, висловлені представниками громадських організацій, були також передані у вигляді аналітичної довідки посадовцям відповідних інституцій ЄК.

До групи учасників, які представляли Коаліцію ромських організацій, увійшли:

Володимир Кондур (Ромський правозахисний Центр, м. Одеса);

Мирослав Горват (ГО «Романі Черхень», м. Ужгород);

Наталя Козир (БФ «Розвиток», м. Мукачево)

З боку співорганізаторів та партнерів виступили:

Софія Фаркаш (Європейська Група з Прав Меншин, м. Будапешт, Угорщина) та Ольга Жмурко (Міжнародний Фонд «Відродження»).

Даний візит став першим кроком в реалізації міжнародної адвокаційної кампанії з боку неурядових організацій із просування й покращення державної політики щодо ромів. Сьогодні, коли більшість населення потерпає від соціально-економічної кризи, традиційно страждають й опиняються поза межею бідності найбільш вразливі. Щоб попереджувати конфлікти й сприяти становленню толерантного й неупередженого ставлення, а також забезпечувати рівні можливості всім без винятку громадянам України, держава повинна визнати, що необхідно почати здійснювати «проактивні дії» з інтеграції й залучення представників ромської національної спільноти в соціальні процеси. Допомогу в цьому готові надати як громадський сектор, так і міжнародні партнери.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: