Загрози масової міграції українців до ЄС після скасування візового режиму немає

У Києві презентували дослідження міграційних настроїв в Україні

Ризиків масового потоку українських мігрантів до країн Європейського Союзу після скасування візового режиму немає. Про це 25 квітня в Києві заявили експерти Громадської ініціативи “Європа без бар’єрів” і Українського інституту соціальних досліджень і політичного аналізу, презентуючи дослідження міграційних настроїв в Україні. Дослідження підтримала Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження”.

Як повідомляє Європейський простір, фахівці поінформували, що сукупний шенгенський потенціал трудової міграції й еміграції становить загалом 5,4%, імовірний – 11,6%. Експерти наголосили, що безвізовий режим не дає автоматичного права на працевлаштування та постійне проживання у країнах Євросоюзу, як думає частина українських громадян. Натомість він дає можливість здійснювати короткострокові поїздки без необхідності проходити обтяжливі візові процедури.

Мар’яна Кузьо, представниця ГІ “Європа без бар’єрів”, нагадала, що для переходу до виконання другого (імплементаційного) етапу Плану дій із візової лібералізації слід виконати декілька вимог. Це, зокрема, ухвалення законодавства у сферах безпеки документів, а також антидискримінаційної та антикорупційної політики.

Ольга Купець, експерт із питань міграції (Києво-Могилянська академія), наголосила на такому позитивному аспекті запровадження безвізового режиму, як підвищення мобільності наукових кадрів. На її думку, візовий режим на сьогодні є величезною перепоною для вільного пересування науковців. Процедура отримання візи потребує значних часових затрат, що досить складно поєднувати з роботою та дослідницькою діяльністю. Водночас, за її словами, покращення рівня мобільності наукових кадрів позитивно впливатиме на розвиток науки в Україні загалом і запобігатиме відтоку науковців за кордон.

Олексій Позняк, директор департаменту міграційних студій Національної академії наук, відзначив, що більша частина українських мігрантів не знають, що українські дипломатичні заклади повинні допомагати їм, навіть якщо вони перебувають у країні ЄС нелегально. За словами експерта, трудові мігранти в будь-якому разі “правдами й неправдами знаходитимуть можливості та способи поїхати до країн ЄС”. Водночас, на його думку, запровадження безвізового режиму може “полегшити життя звичайних відвідувачів”.

Людмила Давидович, представниця Міністерства закордонних справ, поінформувала, що на сьогодні досягнуто вагомих результатів на шляху до лібералізації візового режиму між Україною та ЄС. Так, згідно з Угодою про спрощення оформлення віз, впорядковано перелік документів, необхідних для видачі віз громадянам України, а також розширено категорію осіб, які мають можливість отримати багаторазові та безкоштовні візи до країн ЄС. Окрім того, створено Спільний візовий комітет Україна-ЄС, який моніторить виконання положень Угоди.

За словами Людмили Давидович, 14 грудня 2011 року у Брюсселі завершилися переговори щодо внесення змін до Угоди про спрощення оформлення віз. На сьогодні це 12 сторінок змін і доповнень, які надаватимуть додаткові преференції громадянам України.

При порушенні прав українських громадян консульствами країн Євросоюзу Людмила Давидович порадила звертатися до МЗС, адже кожне таке питання “ретельно розглядається, а зауваження доносяться до європейської сторони”.

Громадська ініціатива “Європа без бар’єрів”
Ірина Сушко, iryna_sushko@ukr.net
Мар’яна Кузьо, maryana.kuzio@gmail.com
(044) 238 68 43

***

Мета Європейської програми  – сприяти європейській інтеграції України через поєднання зовнішнього тиску Європейського Союзу з внутрішнім тиском українського громадянського суспільства для утвердження цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: