Забруднення повітря в Україні негативно впливає на здоров’я населення

Оксиди вуглецю, сірки, азоту, вуглеводні, з'єднання свинцю, пил, що надходять в атмосферу, мають різну токсичну дію на організм людини

Стан повітря в Україні постійно погіршується, і це негативно впливає на здоров’я населення й демографічну ситуацію. Про це 12 лютого в Києві заявили учасники прес-конференції, яку провела ВГО “Жива планета” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

“Зростання надходжень токсичних речовин у навколишнє середовище впливає передусім на здоров’я населення. Погіршується якість продуктів сільського господарства, відбувається вплив на клімат окремих регіонів і стан озонового шару Землі, загибель флори й фауни. Оксиди вуглецю, сірки, азоту, вуглеводні, з’єднання свинцю, пил і так далі, що надходять в атмосферу, мають різну токсичну дію на організм людини”, – розповіла президент ВГО “Жива планета” Світлана Берзіна.

Вона додала, що, за даними Міністерства охорони здоров’я, аналіз поширеності захворювань населення України впродовж 2007-2011 років свідчить, що цей показник постійно зростає. Крім того, за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, понад 2 мільйони людей гинуть щорічно внаслідок вдихання найдрібніших частинок, що містяться в забрудненому повітрі всередині приміщень і на вулиці.

Зі свого боку, Олег Картавцев, експерт із якості атмосферного повітря, зауважив: “Розвиток економіки, впровадження нових технологій і матеріалів, результати наукових досліджень впливу на здоров’я людини й об’єкти довкілля забруднювальних речовин вимагають постійної модернізації та вдосконалення інструментів екологічного управління й контролю за викидами”.

Ольга Квашук, координатор проектів Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”, додала: “Забруднення повітря є однією з найважливіших екологічних проблем, і посилення наших дій задля зниження шкоди здоров’ю – це життєва необхідність”. “Дослідження “Індекс європейської інтеграції країн Східного Партнерства 2012”, показує, що в цілому Україна посідає третю сходинку в розділі “Довкілля та сталий розвиток”. Проте, якщо заглибитися до окремих підрозділів цього дослідження, а саме показників ефективності використання ресурсів, впливу на довкілля, стану довкілля, серед шести країн Україна має найгіршу ситуацію в регіоні Східного Партнерства. При цьому є й позитивні тенденції: в Україні сформовано потужну мережу експертів-екологів, які активно долучаються до розробки низки документів щодо покращення охорони довкілля, зокрема в межах “Плану заходів щодо виконання у 2013 році Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства ЄС”, – розповіла вона.

За словами фахівців, основними забруднювачами атмосферного повітря в Україні є підприємства чорної металургії, теплової енергетики, вугільної, нафтогазовидобувної та цементної промисловості. Найбільша частка викидів забруднювальних речовин (41,3%, без урахування діоксиду вуглецю) припадає на виробництво й розподіл електроенергії, газу, води.

За даними Держекоінспекції України, 2012 року такі підприємства, як ММК ім. Ілліча, “Азовсталь”, “АзовЕлектроСталь”, “АрселорМіттал Кривий Ріг”, “Південний ГЗК”, “Євраз Дніпродзержинський КХЗ”, “Північний ГЗК”, “Центральний ГЗК” працювали зі значними порушеннями вимог закону “Про охорону атмосферного повітря”. За виявлені порушення було накладено штрафи на 9115 посадових осіб на загальну суму 1432,6 тис. грн. За наднормові викиди забруднювальних речовин в атмосферне повітря державі завдано збитків на загальну суму 20336,06 тис. грн. До правоохоронних органів передано 380 матеріалів, за якими порушено 13 кримінальних справ. Тимчасово заборонено (зупинено) діяльність 952 суб’єктів господарювання.

Контакти:
ВГО “Жива планета”
067 886 31 93
063 982 32 53

***

Мета Європейської програми  – сприяти європейській інтеграції України через поєднання зовнішнього тиску Європейського Союзу з внутрішнім тиском українського громадянського суспільства для утвердження цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: