Забезпечення прав людини на спірних територіях

17 грудня 2014 року відбувся круглий стіл на тему «Забезпечення прав людини на спірних територіях. Міжнародний досвід: від теорії до практики» організований Громадською організацією «Регіональний центр прав людини» та Міжнародним фондом «Відродження» за партнерської підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини.

17 грудня 2014 року відбувся круглий стіл на тему «Забезпечення прав людини на спірних територіях. Міжнародний досвід: від теорії до практики» організований Громадською організацією «Регіональний центр прав людини» та Міжнародним фондом «Відродження» за партнерської підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини.

У заході взяли участь міжнародні експерти з Грузії, Ізраїлю та Молдови, представники Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів, Ради національної безпеки і оборони України, міністерств і служб,  а також представники міжнародних організацій – ОБСЄ, місії ООН з прав людини, УВКНМ ООН, громадських організацій.

З однієї сторони, ситуація з Кримом є унікальною, оскільки після Другої світової війни не було прецедентів, коли певна територія переходила б з-під контролю однієї держави під юрисдикцію іншої. З другого боку, не можна ігнорувати існуючий міжнародний досвід, в першу чергу, який стосується Північного Кіпру, Ізраїлю, Намібії, Нагорного Карабаху, Придністров’я, Південної Осетії, Абхазії.  В Україні нагального вирішення потребують питання які виникли внаслідок анексії Криму, зокрема: свободи пересування, захисту прав внутрішньо переміщених осіб, визнання юридичних фактів та їх підтвердження, тощо.

Відкрив дискусію експерт Регіонального центру прав людини Сергій Заєць, розповівши про можливість використання міжнародного досвіду в Україні. Учасників круглого столу привітали представники Верховної Ради України та Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу.

З загальних питань функціонування державних інститутів та проблеми ВПО під час першої сесії круглого столу поділилась досвідом представник Грузії, начальник відділу з питань Автономної Республіки Абхазія та колишньої Південно-Осетинської автономної області Міністерства примирення і громадянського рівноправ’я – Марина Салуквадзе.

Яель Роннен (Ізраїль) – професор права Академічного коледжу Шаарей Мішпат та Єврейського Університету Єрусалиму у своїй доповіді-презентації підняла питання  громадянства, свободи пересування та визнання документів, які видаються на анексованих, окупованих територіях. Зокрема, вона зазначила, що у питаннях визнання документів, які підтверджують факти народження, смерті, реєстрації шлюбу, чи його розірвання тощо, необхідно займати гнучку позицію, яка відповідала б інтересам забезпечення прав громадян. Саме таку позицію висловив у консультативному висновку «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» від 21 червня 1971 року Міжнародий суд ООН (так зване «намібійське виключення»).

Завершився Круглій стіл двома сесіями, на яких з доповіддю виступив Іон Маноле (Молдова) виконавчий директор Асоціації «Promo-LEX» та представник Міжнародної Федерації за права людини (FIDH) на тему економічних питань: евакуація бізнесу, приватні підприємці, податки, право власності, проблеми спадкування, та судових питань, зокрема, функціонування судової системи, виконання судових рішень та рішень Європейського суду з прав людини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: