«З повагою до людської гідності»

27 січня 2016 року в УКМЦ громадські правозахисні, благодійні організації, організації пацієнтів, представники фахових установ та колишні члени силових структур, а також церкви та релігійні організації презентували створення широкої коаліції «З повагою до людської гідності» з метою почати широкомасштабну дискусію щодо оптимізації та реформи української наркополітики. Як зазначили представники коаліції, нова стратегія має ґрунтуватися на засадах пріоритетності прав людини, гуманності та недискримінації щодо хворих на наркозалежність пацієнтів, які потребують знеболення чи психіатричної допомоги, а також людей, що вживають наркотики.

27 січня 2016 року в УКМЦ громадські правозахисні, благодійні організації, організації пацієнтів, представники фахових установ та колишні члени силових структур, а також церкви та релігійні організації презентували створення широкої коаліції «З повагою до людської гідності» з метою почати широкомасштабну дискусію щодо оптимізації та реформи української наркополітики. Як зазначили представники коаліції, нова стратегія має ґрунтуватися на засадах пріоритетності прав людини, гуманності та недискримінації щодо хворих на наркозалежність пацієнтів, які потребують знеболення чи психіатричної допомоги, а також людей, що вживають наркотики.

 

Олена Кучерук, в.о. директора програмної ініціативи «Громадське Здоровя» Міжнародного Фонду «Відродження»заявила, що основною метою учасників Коаліції є припинення кримінального переслідування людей, які вживають наркотики та забезпечення доступу до адекватного знеболення для усіх, хто його потребує. Діяльність новоствореної Коаліції спрямована на встановлення пріоритету людської гідності та права кожної людини на життя та здоров’я у сфері державної наркополітики.

 

 

 

Володимир Тимошенко, колишній голова Державної Служби по контролю за наркотиками, а нині голова Інституту вивчення залежностей, проблем наркополітики та моніторингу наркоситуації переконаний – Україна має виконати ті зобовязання, які вона взяла на себе в рамках Угоди  про Асоційоване членство з  ЄС та забезпечити пріоритетність прав людини та реалізувати право на гідне життя та здоров’я для українських громадян, які живуть з наркозалежністю, а також пацієнтів, які потребують знеболення. Серед інших завдань, Коаліція орієнтована на те, щоб ефективно боротись з корупційними ризиками, які сьогодні призводять до збагачення наркоділків та частини правоохоронців, завдають значної шкоди економічній ситуаціїї та призводять до систематичних порушень прав людини. Учасники Коаліції мають на меті ініціювати внесення змін до українського законодавства, зокрема до Кримінального Кодексу України для зменшення кримінального покарання для людей, які зберігають невеликі кількості наркотичних речовин без мети збуту. «Наркозалежні не мають розглядатись як злочинці, їм має бути надана допомога та лікування.  Кримінальне покарання цих людей лише призводить до росту захворюваності на ВІЛ, гепатити та туберкульоз, але не сприяє вирішенню ситуації», – переконаний Володимир Тимошенко.

Керівник медичних програм Всеукраїнського благодійного фонду «Соборність» Олександра Брацюнь вважає, що наслідком незбалансованої наркополітики є відсутність доступу до медичних препаратів, які містять наркотичні речовини, для тих пацієнтів, для яких вони є життєвонеобхідними.

«Важливо вкладати державні ресурси не лише у боротьбу з незаконним розповсюдженням наркотиків, а у профілактику та просвітницьку роботу, у розширення соціальних та медичних програм для наркозалежних. Це більш ефективна, гуманна та економічно вигідна стратегія наркополітики», – заявила Олександра Брацюнь під час брифінгу.

Любов Сивак, завідувач відділення хіміотерапії солідних пухлин Національного інституту раку  заявила, що за даними Національного Кансер реєстру у 2013 році на рак захворіли понад 173 тисячі осіб, у переважної більшості з них є потреба у знеболенні на різних стадіях захворювання. Найбільша проблема — доступність знеболювальних препаратів для лікування на дому. «Всеукраїнська Асоціація онкологів України та спеціалісти з Національного інституту раку приєднуються до Коаліції «З повагою до людської гідності», адже усі пацієнти мають право на ефективне та доступне лікування та знеболення як у стаціонарі, так і в домашніх умовах.» – переконана Сивак.

 

Лариса Лавренюк, голова Всеукраїнської мережі дитячої паліативної допомоги звернула увагу,  що в Україні більше 17 тисяч дітей щорічно потребують знеболення та є найбільш вразливою групою, яка, внаслідок надмірної зарегульованості сфери обігу контрольованих  речовин, не має повного доступу до дитячих форм знеболювальних засобів. Для маленьких пацієнтів, які перебувають вдома та потребують паліативного догляду, на сьогодні доступ до знеболювальних препаратів майже відсутній.

Наступними кроками Коаліції буде налагодження публічного діалогу з профільними Міністерствами для спільного формулювання офіційної позиції Української делегації на Спеціальну Сесію ГА ООН щодо наркотиків, яка відбудеться у квітні 2016 року в Нью Йорку.

У березні 2016 року також заплановано спільну зустріч представників української влади та членів Глобальної Комісії з наркополітики –  колишнього Президента Польщі Олександра Кваснєвського та колишнього голови Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією Мішеля Казачкіна – щодо реформування державної наркополітики та представлення позиції України на сесії ООН.

Установчі збори Коаліції громадських організацій «З повагою до людської гідності» відбулись 30 жовтня 2015 року. З того часу було проведено низку консультацій з різними громадськими, пацієнтськими та релігійними організаціями, правозахисними групами, професійними асоціаціями, провідними національними і міжнародними експертами. В результаті консультацій було погоджено текст Єдиної позиції щодо необхідності негайного реформування української наркополітики. За цей час до Коаліції приєдналось більше 20 громадських організацій.

Сторінка Коаліції «З повагою до людської гідності» у Facebook

Текст Єдиної позиції Коаліції відкитий для обгворення та поширення, доступний за посиланням.

 

Контакти:

Анастасія Безверха,

+38067 4465330, karabashi@gmail.com

Програмна ініціатива «Громадське Здоров’я»

Міжнародного Фонду «Відродження»

 

Фото: УКМЦ.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: