Юристи з Чугуєва захистили жінку від неправомірних претензій

Юрій Чумак, юрист Чугуївської правозахисної групи, опублікував на порталі "Правовий простір" статтю про захист прав літньої жінки від неправомірних претензій із боку власниці магазину

Юрій Чумак, юрист Чугуївської правозахисної групи, опублікував на порталі “Правовий простір” статтю про захист прав літньої жінки від неправомірних претензій із боку власниці магазину. Діяльність організації підтримує програма “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Юристи з Чугуєва захистили жінку від неправомірних претензій
Юрій Чумак

Правозахисники з «Центру правової інформації та консультацій» Чугуївської правозахисної групи допомогли Марії Григорівні Коломієць*, жінці з інвалідністю, захиститися від неправомірних претензій Ірини Миколаївни Іваненко*. Марії Григорівні «пощастило» жити саме над приміщенням реконструйованої крамниці, власницею якої є Ірина Іваненко.

З 2005 року на першому поверсі двоповерхового житлового будинку, розташованого у центрі м. Чугуєва Харківської області, велося будівництво магазину непродовольчих товарів. Цей довготривалий процес доставляв значні незручності жителям дому, у зв’язку з чим вони змушені були писати численні скарги задля захисту своїх прав.

Пані Ірина, яка придбала у 2011 році приміщення на першому поверсі «в стадії незавершеної реконструкції», вирішила раз і назавжди провчити скаржників і… подала позов до суду щодо стягнення моральної шкоди, нібито завданої їй діями Марії Григорівни, яка мешкає на 2-му поверсі цього будинку, саме над злощасним довгобудом. Адже, на думку власниці магазину, заяви та звернення сусідки до різних органів завдали їй тяжких моральних страждань, які вона оцінила в 30 000 грн.

Отримавши судовий позов, пані Марія, яка є жінкою похилого віку, інвалідом ІІ групи, звернулася за правовою допомогою до «Центру правової інформації та консультацій» Чугуївської правозахисної групи. Враховуючи стан здоров’я клієнтки, а Марія Григорівна ледь переміщується по квартирі й практично не виходить з дому, правозахисники стали з’ясовувати обставини справи на місці.

І виявилося, що власниця магазину, вимагаючи від жінки з інвалідністю величезну суму грошей за нібито завдану моральну шкоду, сама порушує існуючі процедури.

По-перше, відповідно до законодавства України, при отриманні дозволу на прибудову, необхідно отримати згоду всіх мешканців будинку. У позовній заяві зазначено, що власники квартир, які знаходяться у цьому будинку, погодилися на проведення прибудови у зв’язку з реконструкцією квартири. Насправді, лише власники двох з шістнадцяти квартир, розміщених у будинку, надавали таку згоду.

По-друге, Марія Григорівна дізналася, що запланована прибудова, проходитиме по всьому периметру її квартири. Мало того, що прибудування буде заважати стоку природних вод, і це може призвести до руйнування фундаменту. У разі його зведення, Марія Григорівна не побачить з вікон нічого, крім даху магазину.

Але найголовніше, що помешкання, в якому роками тривала «реконструкція», довгий час не було підключено до мережі теплопостачання. Тому у квартирі Марії Григорівни, яка знаходиться поверхом вище, у зимовий період стало просто неможливо проживати через сильний холод та сирість. Минулої зими їй та членам родини довелося ходити у квартирі, й навіть спати, у зимових речах. Температура була настільки низькою, що на плінтусах намерзав лід, стіни покривалися пліснявою. Не дивно, що за таких умов, стан здоров’я мешканців квартири, різко погіршився: Марія Григорівна стала почувати себе ще гірше, майже втратила сон, а її чоловік декілька разів за зиму хворів на сильну застуду.

Цікаво, що в позовній заяві власниця магазину написала, що не може закінчити реконструкцію та відкрити магазин через численні скарги сусідки. Однак, у тому ж позові вона зазначила, що наразі займається розробкою проектно-кошторисної документації, яка необхідна для отримання дозволу на виконання будівельних робіт. Отже, як саме Марія Григорівна могла заважати проведенню реконструкції – незрозуміло. Адже поки документацію не підготовлено, відповідні роботи проводити неможна.

До речі, неодноразово звернення писали й інші мешканці дому. У одному із листів вони зазначають: «Для нас, як для осіб, чиї права зухвало порушуються, не має значення, хто є власником квартири – Ірина Іваненко чи будь-яка інша особа, ми хочемо справедливості. Мати можливість спокійно проживати у своєму будинку та не хвилюватися за те, що завтра можемо опинитися на вулиці. Своїми зверненнями ми не мали на меті принизити чи заплямувати репутацію Ірини Іваненко, а намагалися захистити свої права».

Дізнавшись про такі кричущі обставини, за справу взявся голова Чугуївської правозахисної групи адвокат Роман Лихачов, який підготував заперечення на позов та представляв інтереси Марії Григорівни Коломієць у суді.

Правозахисник зазначив, що інформація, яка поширювалась Марією Григорівною, відповідає дійсності. Власниця магазину не вказала у своїй позовній заяві, які саме звернення до контролюючих органів містили недостовірну інформацію щодо неї. Крім того, позивачка не надала суду достатніх аргументів, які б підтвердили отримання нею якихось моральних страждань, що було би підставою для стягнення шкоди.

Розглянувши цю справу, Чугуївський міський суд дійшов висновку, що доказів, про поширення відповідачем неправдивих відомостей щодо Ірин Миколаївни Іваненко серед інших осіб, не надано. За таких обставин немає підстав для задоволення позову і в частині відшкодування моральної шкоди. Отже, суд відмовив власниці магазину у задоволенні її необґрунтованих претензій.

*Ім’я та прізвища героїв змінені з етичних міркувань

Контакти:
Чугуївська правозахисна група
Юрій Чумак
097 17 938 22
chpg@ukr.net

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: