17 жовтня Європейська Бізнес Асоціація провела конференцію «Україна на шляху до ЄС» за участі бізнесу, урядовців, народних депутатів та європейських дипломатів. У фокусі дискусії була готовність бізнесу та держави до інтеграції в Європейський Союз, обговорення завдань, викликів та можливостей, пов’язаних з нашими євроінтеграційними прагненнями.
Валдіс Домбровскіс, Виконавчий віцепрезидент Європейської Комісії, звернувся до учасників заходу по відеозв’язку з вітальною промовою та запевнив, що процес вступу України до ЄС буде пріоритетом для роботи наступного складу Європейської Комісії, а інтеграція до єдиного ринку та узгодження стандартів відкриють нові можливості для економічного зростання і принесуть вигоди обом сторонам.
Світлана Михайловська, Заступниця директорки Європейської Бізнес Асоціації, зазначила про прихильність бізнесу євроінтеграційному курсу та про його готовність до роботи за правилами ринку ЄС. Зокрема Світлана презентувала результати дослідження щодо впливу євроінтеграційного руху України на бізнес та Білу Книгу Асоціації, що містить пропозиції щодо відновлення економіки України та її інтеграції до єдиного ринку ЄС.
Катаріна Матернова, Посол Європейського Союзу в Україні, наголосила на підтримці ЄС української економіки в умовах повномасштабного вторгнення. Окрім суттєвої бюджетної підтримки та фінансової допомоги, ЄС впроваджує політики для прискорення процесу європейської інтеграції України. Вона відзначила прогрес України в гармонізації національного законодавства з правилами та стандартами ЄС у деяких сферах внутрішнього ринку (наприклад, технічні стандарти). Це не лише сприятиме вступу України до ЄС, а й вже може принести відчутні вигоди Україні: як у контексті ефективної економічної інтеграції (наприклад, через DCFTA), так і у вигляді нових іноземних інвестицій.
За словами Олени Шуляк, Голови Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, євроінтеграційна робота для українського парламенту – це великий виклик та відповідальність. З часу подання заявки на членство у ЄС у Верховній Раді було зареєстровано більше 150 євроінтеграційних ініціатив, з яких 55 вже стали законами. Зараз євроінтеграційним дороговказом для парламенту є план Ukraine Facility. Звісно, фокус також і на процесах відновлення. Тут багато уваги приділяється громадам, адже в Ukraine Facility є також частина щодо наближення громад до роботи за стандартами ЄС. Взаємодія з бізнесом і в контексті євроінтеграції, і в контексті відновлення є ще одним важливим завданням для законодавців, адже саме бізнес драйвить та фінансує багато процесів.
На думку Тараса Качки, Заступника Міністра економіки України – Торгового представника України, що далі Україна рухатиметься на шляху євроінтеграції, то складнішим буде процес. Попри очевидні вигоди від інтеграції до спільного ринку Україна має також взяти на себе багато зобов’язань. Наразі Уряд працює над більш детальною оцінкою відповідності нашого законодавства вимогам ЄС. Бізнес також має бути активним учасником цих змін та напрацювання переговірної позиції, бо умови роботи для українських компаній вже незабаром можуть суттєво змінитися.
Під час другої панелі з представниками бізнесу подискутували про стан та перспективи євроінтеграційних змін у податковій, митній, фінансовій сферах, логістиці, а також у низці індустрій, до прикладу в молочній галузі, надрокористуванні, тощо. Поговорили і про переваги, що створює євроінтеграція, і про те, як нові вимоги можуть ускладнювати та здорожчувати роботу бізнесу. Учасники панелі погодились, що бізнес має бути активним у наданні зворотного зв’язку та напрацюванні позиції, щоб євроінтеграційні процеси враховували реальні бізнес-процеси в Україні.
Також обговорили, як може відбуватись відбудова України за принципами нового європейського баухаусу – щоб принципи і цінності ЄС ввійшли не тільки в законодавство, а й в життя кожного українця. Вдячні усім гостям заходу та учасникам дискусії – Ользі Балицькій, Андрію Боренкову, Антону Тютюну, Максиму Барабашу, Олександру Лазарєву, Юлії Лазарєвій, Дмитру Кащуку, Олександру Самохвалову, а також Олександру Ількову, очільнику Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції.
Захід організований за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та Європейського Союзу в рамках спільної ініціативи “Європейське відродження України”. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду “Відродження” та Європейського Союзу.