Якими є перспективи розвитку освіти у сфері прав людини в Україні

28 листопада в Києві пройшла Всеукраїнська конференція «Система освіти у сфері прав людини в Україні: перспективи розвитку», на якій були присутні представники влади, громадські організації та освітяни зі всієї України.

Організатори заходу Освітній дім прав людини в Чернігові вказують, що освіта з прав людини є чи не найефективнішим інструментом попередження порушень прав людини як в освітній сфері зокрема, так і в країні в цілому. В умовах гібридної війни та реформування держави це необхідний фактор, і він має створювати таку українську культуру прав людини, яка захищає загальнолюдські цінності та базується на міжнародних стандартах.

«Ми дуже багато часу і сил витрачаємо на те, щоб довести нашій державі необхідність системного підходу щодо освіти в сфері прав людини. Причиною багатьох проблем є ігнорування такого системного підходу та, на жаль, досить поширене викривлене розуміння прав людини», – пояснює виконавчий директор ОДПЛ в Чернігові Сергій Буров.

Він додає, що недержавні громадські ініціативи досить ефективно впливають на розвиток освіти в сфері прав людини, але для реальних результатів потрібні підтримка і позитивні дії з боку держави.

Програмний директор міжнародного фонду «Відродження» Роман Романов переконаний: «Зараз важливо знайти шляхи, як напрацьований досвід громадських організацій об’єднати з правильними намірами інституцій та міністерств, щоб освіта з прав людини ставала частиною державної політики». Тому ця конференція і мала на меті встановити діалог між владою, освітянами та громадськістю заради спільних ефективних дій.

В ході конференції було не лише представлено програму, а й спільно напрацьовано низку рекомендацій до її удосконалення. Правозахисники, юристи, викладачі ЗВО, адміністратори-освітяни, активні вчителі, студенти, держслужбовці різних освітніх установ та експерти міжнародних організацій спробували виробити спільне бачення змісту програми, розставити важливі акценти та передбачити ризики. Зібрані під час зустрічі численні пропозиції та рекомендації будуть впорядковані, після чого учасники конференції зможуть знову подивитись на текст та внести свої корективи.

На думку авторів документу, Загальнодержавана програма є надзвичайно важливою, адже вона визначатиме стратегію розвитку освіти у сфері прав людини в Україні. Тож програма по суті є відповіддю на такі суспільні виклики, як низький рівень поінформованості громадськості про права людини та основоположні свободи, механізми їх захисту, підміна змісту розуміння прав людини, відсутність на державному рівні системи безперервної освіти у сфері прав людини тощо.

Під час конференції у форматі бліц-дискусії за участі представників таких державних установ, як Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин (Суслова Ірина), Міністерство освіти і науки України (Пижов Олександр), Міністерство юстиції України (Шемелинець Іван) та Міністерство культури, молоді та спорту України, Офісу з розробки гуманітарної політики України (Дворецька Олександра), Освітній омбудсман (Горбачов Сергій) прозвучали й дуже гострі для сучасного українського суспільства питання. Зокрема учасників конференції цікавило, якою буде політика держави з освіти у сфері прав людини, хто має брати на себе відповідальність за формування політик впровадження освіти у сфері прав людини в державі; освіта у сфері прав людини – постійна робота чи ситуативне реагування на виклики суспільства?

Також під час конференції було представлено й обговорено результати «пілотування» освітніх моделей «Університет – простір прав людини» та «Школа – територія прав людини», поширено досвід шкіл та закладів вищої освіти – учасників проекту щодо розвитку освітнього середовища відповідно принципів прав людини – поваги до гідності, верховенства права, свободи і недискримінації.

Захід відбувся у партнерстві з Міністерством освіти і науки України, Міністерством юстиції України, Координатором проектів ОБСЄ, громадською організацією «Центр прав людини ZMINA», ГС «Українською Гельсінською спілкою з прав людини», Amnesty International в Україні, ГО «Батьки SOS», Швейцарсько-українським освітнім проектом «Розвиток громадянських компетентностей в Україні» DOCCU», ГО « Асоціація юридичних клінік України» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та Фонду Домів прав людини.

Більше почитати про програму та перебіг заходу можна на сторінці Освітнього Дому прав людини в Чернігові.

Фото з конференції.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: