У 2023 році найнижчий рівень відкритості має Київська обласна рада. Там труднощі в роботі пояснюють хакерською атакою на сайт ради. Натомість Полтавська облрада — єдина, яка відмовилась надавати повну відповідь на запит Руху ЧЕСНО. Водночас Запорізька облрада не провела жодного засідання протягом 2023 року, тому проаналізувати її відкритість неможливо. Про це йдеться у дослідженні відкритості місцевих рад в Україні за минулий рік, який провів Рух ЧЕСНО.
Максимальний рівень відкритості роботи мають лише пʼять облрад — Вінницька, Волинська, Одеська, Тернопільська та Рівненська. Ще шість облрад мають середні показники, а отже не є достатньо відкритим для громадян.
У порівнянні з низькими показниками першого моніторингу відкритості 2022 року, наразі переважна більшість місцевих рад в Україні значно покращила інформування. Тенденції підвищення відкритості є позитивними, проте навіть у роботі рад із високими показниками наявні прогалини. Найчастіше вони стосуються роботи постійних комісій. Зокрема у радах відсутні анонси таких засідань, а порядок денний можна дізнатися лише із протоколу, тобто після засідання.
Громадянам важливо знати висновки та рекомендації депутатських комісій, аби розуміти позицію фракцій та окремих депутатів щодо питань порядку денного. Комісія є першим і важливим фільтром, який може не пропустити неякісний або скандальний проєкт рішення. Саме на етапі розгляду проєкту рішення в комісії громада може найефективніше долучитися і вплинути на нього
Труднощі з оцінюванням рівня відкритості має Запорізька облрада, адже за 2023 рік через відсутність кворуму депутатів не відбулося жодного її засідання. Рада надала посилання засідання, що відбулися наприкінці 2022 року, проте оцінка відкритості ради у 2023 році на основі попередніх результатів роботи не підпадає під методологію Руху ЧЕСНО.
Зазначимо, що кілька днів тому Комітет з питань оборони рекомендував ВРУ призупинити повноваження Запорізької облради до кінця війни. Усі повноваження перейдуть до голови Запорізької обласної військової адміністрації. Підставою для такого рішення стала відсутність кворуму для проведення сесійних засідань.
В цей же час Полтавська облрада, яку очолює Олександр Біленький (“Довіра”), вкотре відмовилась надати повну відповідь на запит, зазначивши, що такий тип запиту не відповідає вимогам закону “Про доступ до публічної інформації”. Полтавська рада залишається єдиною, яка не надала дані жодного разу за три хвилі моніторингу Руху ЧЕСНО.
Критеріями оцінювання, за методологією Руху ЧЕСНО, стали 11 маркерних питань, серед яких зокрема наявність анонсів про проведення сесій та засідань комітетів, публікація порядків денних, проєктів рішень, протоколів та відеозаписів засідань.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО втретє дослідив відкритість місцевих рад в Україні за 2023 рік. Найменший рівень відкритості без обґрунтування прогалин має Запорізька міськрада, натомість Київська облрада пояснює низьку оцінку відкритості хакерською атакою на свій сайт. У Херсонській міськраді через тимчасову окупацію засідання взагалі не скликаються, а Запорізька облрада протягом усього 2023 року не змогла розпочати засідання через відсутність кворуму.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду “Відродження”.
Джерело: Чесно