Як вирішити проблему із місцями несвободи в зоні АТО

4-5 грудня відбулася щорічна зустріч моніторів Національного превентивного механізму, Організатори заходу були Офіс Уповноваженого ВР х прав людини, Міжнародний фонд «Відродження», Асоціація незалежних моніторів, Асоціація УМДПЛ, Програма «Розуміємо права людини» та Центр інформації про права людини.

4-5 грудня відбулася щорічна зустріч моніторів Національного превентивного механізму, Організатори заходу були Офіс Уповноваженого ВР х прав людини, Міжнародний фонд «Відродження», Асоціація незалежних моніторів, Асоціація УМДПЛ, Програма «Розуміємо права людини» та Центр інформації про права людини.

Під час зустрічі Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська заявила про те, що вона виступає за розробку комплексного підходу для вирішення проблеми із місцями несвободи на територіях, підконтрольних т.зв. ДНР та ЛНР, – задля попередження випадків неналежного поводження із людьми, які там знаходяться.

За словами Валерії Лутковської, наразі бракує актуальної інформації щодо становища і кількості людей, що залишаються в місцях несвободи в зоні АТО, а також узгоджених дій між різними міністерствами і відомствами щодо їх евакуації. Офіс Омбудсмана разом із громадськими організаціями намагаються надавати допомогу тим, хто потрапив у скрутне становище, однак такі заходи є точковими: для комплексного вирішення проблеми потрібен системний підхід. Зараз співробітники Офісу Омбудсмана оновлюють інформацію про існуючі проблеми в місцях несвободи на підконтрольній бойовикам території.

l1Крім того, під час зустрічі Омбудсман обговорила із моніторами інші важливі виклики, які стоять перед Національним превентивним механізмом, а також вручила моніторам доручення для відвідання місць несвободи у 2015 році.

Представник Уповноваженого з питань реалізації НПМ Юрій Бєлоусов зазначив, що у 2014 році НПМ часто ставав не превентивним, а реактивним механізмом: представники Офісу Уповноваженого та громадські монітори здійснювали позапланові візити для перевірки інформації про порушення прав людини під час подій на Євромайдані, а також збирали інформацію та вживали заходи для евакуації людей з місць несвободи під час конфлікту на Сході.

Говорячи про досягнення Національного превентивного механізму протягом 2014 року, Юрій Бєлоусов звернув увагу на покращення стандартів тримання людей в місцях несвободи на законодавчому рівні. «У цьому році нам вперше вдалося добитися внесення змін до законодавства. Третина змін, які були внесені у квітні в Кримінально-виконавчий кодекс, були внесені саме завдяки НПМу», – сказав він. Також, за словами Юрія Белоусова, Державна судова адміністрація почала змінювати будівельні норми для покращення тримання людей, які доставляються в суди для участі в засіданнях і певний час утримуються в камерах для підсудних, а замість кліток у судах почали встановлювати бокси із прозорого скла.

l2Голова Асоціації незалежних моніторів Андрій Черноусов наголосив на необхідності проведення подальших реформ у пенітенціарній сфері, зокрема щодо перебування дітей у виховних колоніях. «Це ненормально, коли дитина сидить п’ять років за крадіжку мобільного телефона. У такому випадку колонія не виправляє, а тільки консервує і поглиблює проблему», – наголосив він.

На зустрічі також ішлося про розвиток мережі моніторів Національного превентивного механізму, налагодження внутрішньої комунікації між моніторами, обмін досвідом участі у візитах НПМ, розвиток навичок «інтерв’ю» та «спостереження», формування здатності моніторів брати участь у роботі НПМ поза візитами.

За матеріалами НПМ

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: