Як виграти інформаційну війну?

Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД) 10 березня 2015 року провів засідання круглого столу на тему «Як виграти інформаційну війну?».

Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД) 10 березня 2015 року провів засідання круглого столу на тему «Як виграти інформаційну війну?».

Захід викликав надзвичайний суспільний інтерес, що засвідчила  присутність представників понад двох десятків засобів масової інформації.

В дискусії взяли участь Василь Філіпчук – Голова Правління МЦПД, Юрій Стець – Міністр інформаційної політики України, Дмитро Кулеба – посол з особливих доручень МЗС України, Георгій Касьянов – професор, керівник відділу сучасної історії та політики Інституту історії України, Ірина Брунова-Калісецька – науковий співробітник Київського інституту соціальної та політичної психології, Євген Бистрицький – виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження», Євген Глібовицький – медіаексперт та ін.

Учасники заходу обговорили нинішній стан інформування європейської аудиторії щодо подій, які відбуваються в Україні. Також мова йшла про роль у цьому процесі Української держави, зокрема, новоствореного Міністерства інформаційної політики. Експерти МЦПД та запрошені науковці розповіли про досвід дискусій у європейському університетському середовищі, як один з шляхів асиметричної інформаційної відповіді агресивній російській пропаганді.

Зокрема, Василь Філіпчук розповів про методи роботи російської пропагандистської машини по всьому світі. Так, у ключових країнах були створені лобістські групи, які утримуються на російські кошти, ведеться активна співпраця з іноземними піар-компаніями. Видатки на міжнародну пропаганду складають від 1,4 до 4 млрд доларів.

Експерти зазначили, що Україна наразі нічого не протиставила таким діям Росії у європейському медійному просторі. З огляду на це зростає роль недержавних організацій, аналітичних центрів та академічної спільноти у наданні асиметричної відповіді російській пропаганді.

Одним з прикладів таких кроків став проект МЦПД «Європейські університети: лекції, які розкажуть світу про Україну», реалізований за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Детально про нього розповів директор департаменту внутрішньої політики МЦПД Ярослав Ковальчук. Він повідомив, що в рамках реалізації проекту було  прочитано 14 публічних лекцій; проведено 4 міжнародні наукові конференції (Мілан, Рим, Барселона, Мадрид), 3 подіумних дискусії (Мюнхен, Берлін, Тренто), 2 експертних круглих столи (Берлін, Барселона). В ході цих заходів українські експерти розповіли про реальний стан речей у протистоянні України російській агресії, про історичні передумови конфлікту та його вплив на майбутню архітектуру світової безпеки.  

Під час цих заходів не обійшлося без демаршів з боку проросійськи налаштованої частини аудиторії. Зокрема, такі випадки мали місце у Тренто та Мілані. А під час круглого столу у Мадриді троє представників російського посольства демонстративно покинули захід ще до початку дискусії.

Виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький привітав проект та відзначив, що проведення таких заходів є позитивним досвідом, який необхідно розвивати і надалі. Він також акцентував увагу на тому, що державі необхідно налагоджувати, крім іншого, військову журналістику, починаючи з проблем логістики. Також необхідно розвивати технічне забезпечення подачі інформації.

Міністр інформаційної політики Юрій Стець повідомив, що нині його відомство розробляє Концепцію політики інформаційної безпеки. ЇЇ презентація має відбутися в травні, після чого її повинна затвердити Верховна Рада. Урядовець вкотре говорив про необхідність створення телевізійного каналу іномовлення. На його думку, такий канал буде в нагоді не лише під час війни, а і у подальшій перспективі для популяризації України.

Дипломат Дмитро Кулеба заявив, що проект «Європейські університети: лекції, які розкажуть світу про Україну» співпадає з його власним баченням протистояння російській інформаційній агресії. На його думку, необхідно працювати з лідерами думок країн Заходу. Також він констатував, що «в інформаційному просторі державу врятували волонтери та громадські організації. Вони надали змогу державі оговтатися і щось робити в інформаційному полі».

Медіаексперт Євген Глібовицький застеріг від спокуси вдатися до пропаганди у відповідь на російську інформаційну агресію. «Нам не можна і шкідливо вдаватися до пропаганди. Треба краще і відвертіше інформувати світ про події в Україні. Необхідно навчитися доносити інформацію холодно і аргументовано», – наголосив він.

Георгій Касьянов розповів про необхідність надавати світові позитивну інформацію про Україну, а також зауважив, що доцільніше співпрацювати з конкретними західними журналістами, ніж створювати спеціальний телеканал.

Насамкінець, Ірина Брунова-Калісецька вчергове наголосила на необхідності розуміти різницю аудиторії в різних країнах та використовувати місцеві контексти в донесенні інформації щодо України. 

Контакти:  Ольга Кучинська, +38-097-404-41-21  

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: