Як Україна бореться з корупцією без антикорупційної стратегії?

6 лютого Центр політико-правових реформ провів експертне обговорення альтернативного звіту з оцінки ефективності впровадження державної антикорупційної політики

6 лютого Центр політико-правових реформ провів експертне обговорення альтернативного звіту з оцінки ефективності впровадження державної антикорупційної політики, підготовленого за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проекту «Підготовка альтернативного звіту з оцінки ефективності впровадження державної антикорупційної політики за 2017 рік».

У заході взяли участь автори звіту, представники органів державної влади, міжнародних та громадських організацій, які працюють в антикорупційній сфері.

Альтернативний звіт – це громадська оцінка стану справ з реалізації антикорупційної реформи в Україні, підготовлена експертами Центру політико-правових реформ, Реанімаційного пакету реформ та незалежними фахівцями.

Його мета – комплексна внутрішня незалежна оцінка реального стану справ з корупцією в Україні та заходів, які виконує держава для боротьби з нею, та підготовка на її основі висновків і рекомендацій.

Звіт складається з чотирьох розділів, кожний з яких містить аналіз ситуації, статистичну інформацію, висновки та рекомендації:

1) антикорупційна політика;
2) запобігання корупції;
3) криміналізація корупції та правоохоронна діяльність;
4) міжнародне співробітництво.

Під час заходу автори звіту презентували основні результати дослідження.

Експерт ЦППР Дмитро Калмиков під час виступу зупинився на понятті «політична воля» в антикорупційній сфері. За його словами, це здатність і бажання держави ефективно протидіяти корупції, назовні вона проявляється у документах, діях і процесах, які дозволяють робити висновки про її справжність чи несправжність, наявність чи відсутність, а також силу чи слабкість. Станом на сьогодні в Україні вже понад рік немає основного стратегічного документа у сфері протидії корупції – Антикорупційної стратегії. Результат цього – розбалансована і малоефективна діяльність антикорупційних інституцій, реалізація антикорупційних заходів іншими державними органами та органами місцевого самоврядування «на власний розсуд». Серед рекомендацій авторів звіту – створення міжвідомчої робочої групи та розробка нової Антикорупційної стратегії.

Дослідження стану боротьби з корупцією в Україні торкнувся експерт з аналізу політики Transparency International Україна Олександр Калітенко. Він звернув увагу, що останніми роками кількість таких досліджень зросла, а проводять їх не тільки громадські організацій, а бізнес-організації. Проте, як зауважив експерт, «на цьому строкатому тлі офіційне державне дослідження стану корупції від НАЗК виглядає мляво. Окрім того, у своїй доповіді він звернув увагу на відсутність дієвого механізму захисту викривачів корупції в Україні.

Незалежний експерт Роберт Сіверс поділився результатами аналізу діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції, зокрема кадрової роботи установи, проведення навчань тощо, та надав рекомендації з удосконалення законодавства.

Тему змін у державній службі продовжив Дмитро Калмиков. Як зазначив експерт, забезпечення доброчесності державної служби – це один із визначальних чинників у боротьбі з корупцією. Він проаналізував зміни в цій сфері, які відбулися з часу набрання чинності новим Законом України «Про державну службу», відповідно до міжнародних стандартів, розроблених фахівцями Програми STIGMA.

Голова Правління ЦППР Ігор Коліушко детальніше зупинився на одному з аспектів реформи державного управління – розділенні функцій формування політики та адміністрування.

Про проблеми в приватній сфері під час заходу говорив експерт ГО «StateWatch» Олександр Лємєнов. Зокрема, він торкнувся питання публічних закупівель та доступу до інформації, а також антикорупційних політик у приватних компаніях.

Директор з наукового розвитку ЦППР Микола Хавронюк коротко зупинився на проблемах Кримінального, Кримінального процесуального кодексів та спеціально уповноважених інституцій з виявлення та розслідування корупційних злочинів.

Результатами дослідження статистичних даних щодо протидії корупції поділився експерт ЦППР Антон Марчук. За його словами, з огляду на те, які дані і в якій формі оприлюднюються, сьогодні вони – легкий об’єкт для маніпуляцій та помилкових інтерпретацій. Щоб цього уникнути, потрібно оприлюднити чітку та зрозумілу методологію визначення статистичних показників щодо корупційних злочинів. Також аналіз засвідчив, що сьогодні неможливо якісно оцінити кількість високопосадовців, які понесли покарання за корупційні злочини.

На виконанні Україною рекомендацій міжнародних організацій, зокрема GRECO та ОЕСР, зупинився експерт ЦППР Борис Малишев. Один з його висновків – сьогодні міжнародна спільнота у своїй моніторинговій діяльності змістила акцент із законодавства на практику, як воно виконується.

Нагадаємо, до 19 лютого триває обговорення альтернативного звіту. Зауваження, пропозиції, рекомендації можна залишити онлайн.

Текст проекту звіту.

Презентацію альтернативного звіту запланованого на кінець лютого. Інформацію буде повідомлено додатково.

Експертне обговорення організовано Центром політико-правових реформ за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проекту «Підготовка альтернативного звіту з оцінки ефективності впровадження державної антикорупційної політики за 2017 рік».

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: