Як це було насправді: реконструкція розстрілів під час Євромайдану

Цифрова реконструкція розстрілів під час Євромайдану 20 лютого 2014 року на maidan.situplatform.com.

7 червня у Києві презентували цифрову реконструкцію розстрілів під час Євромайдану 20 лютого 2014 року – maidan.situplatform.com. Цей унікальний експертний висновок може стати важливим доказом у розслідуванні загибелі людей того дня.

На запит адвокатів родин Небесної сотні студія SITU Research та Науковий центр з прав людини Університету Карнегі-Меллона працювали спільно, щоб реконструювати події, пов’язані з загибеллю трьох протестувальників – Ігоря Дмитріва, Андрія Дигдаловича й Юрія Паращука – у Києві 20 лютого 2014 року під час Євромайдану. 

«Міжнародний фонд «Відродження» одразу підтримав цю ініціативу й допоміг залучити провідних світових експертів, оскільки ми вбачаємо своїм пріоритетом подолання безкарності за вбивства під час Революції Гідності. Унікальність цієї платформи полягає в тому, що спеціалістам вдалось із величезного масиву інформації відтворити ці події 20 лютого 2014 року», – пояснив виконавчий директор Фонду Олександр Сушко

Реконструкція й аналіз ґрунтуються на даних, представлених адвокатами родин Небесної сотні, що включають майже 65 годин відео, 2D-план Києва, 3D точкову хмару місць подій та протоколи патологоанатомічних досліджень. 

«З початку розслідування справи ми розуміли, що наявний обсяг відеоматеріалів – 520 відеоподій обсягом 65 годин – потребує впорядкування та систематизації, щоб встановити обставин загибелі кожного з протестувальників, а також загальної обстановки подій, які відбувались у той роковий ранок. Також ми хотіли отримати висновки щодо сектору, з якого стріляли в трьох протестувальників», –  сказав адвокат родин Небесної сотні Павло Дикань

Для відтворення подій фахівці використовували методики звукового друку кожного відео для їх синхронізації, а також напівавтоматизований метод геолокації відео, аудіоаналіз затримки пострілів.

У результаті була створена платформа maidan.situplatform.com, що складається з трьох частин:

  • Перша – відтворення загальної обстановки подій 20 лютого 2014 року з часовою шкалою ключових подій із інтегрованими відеодоказами, що дають можливість переглянути фактичні обставини у певний час.
  • Друга – це 3D-візуалізація моментів отримання поранень трьома протестувальниками – Ігорем Дмитрівим, Андрієм Дигдаловичем та Юрієм Паращуком. На підставі висновків медичних експертів України нанесено точки вхідних та вихідних поранень, визначені напрямки руху куль, визначений сектор, з якого ймовірно було здійснено постріли, а також визначено мінімальну та максимальну дистанції, з яких були здійснені постріли.  Ця частина є ключовою, оскільки показує основні деталі загибелі цивільних осіб і підтверджує висновки українських експертів щодо сектору пострілу. 
  • Третя – це маркери місць поранень частини загиблих, маркери точок зйомки, та часові маркери, що дають можливість обрати відео за певний час для подальшого аналізу подій.

Найближчим часом адвокати родин Небесної сотні планують заявити клопотання суду присяжних Святошинського районного суду м. Києва про долучення письмового звіту з описаною методикою створення даної платформи та доступ до самої платформи з офіційними перекладами на українську мову у якості доказу у справі.

Про платформу вже написали в The New York Times Magazine  та в Oxford Academic

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: