Як рента від видобування змінює можливості для громад

23 травня у Харкові відбувся круглий стіл «Можливості прозорого управління та використання ренти на місцевому рівні». Захід організований громадською організацією «Нова Енергія» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

23 травня у Харкові відбувся круглий стіл «Можливості прозорого управління та використання ренти на місцевому рівні».

Захід організований громадською організацією «Нова Енергія» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Для Міжнародного фонду «Відродження» посилення місцевого самоврядування, створення кращих умов для розвитку об’єднаних територіальних громад, підвищення рівня залучення громадян до прийняття рішень та забезпечення прозорості та підзвітності влади й бізнесу є одними з пріоритетів діяльності.

Під час круглого столу презентували досвід пілотних громад-учасниць проекту, які протягом восьми місяців опановували підходи до прозорого й ефективного використання рентних коштів від нафто- і газовидобутку на місцевому рівні. Зокрема, вони розраховували орієнтовні обсяги надходження рентних платежів, планували їх ефективне використання, запроваджували демократичні інструменти для залучення громадян до управлінських процесів та прийняття рішень, вивчали нагальні потреби мешканців громади та формували стратегічні цілі на майбутнє.

«Про децентралізацію ренти йшлося від перших років незалежності України. Проте  територіальні громади почали отримувати реальні гроші від видобувного бізнесу на свої рахунки лише від початку 2018-го. Якщо минулоріч видобувні компанії в рамках угод про розвиток соціальної інфраструктури сплатили близько 40 мільйонів гривень, то цього року тільки Харківська область отримає в 20 разів більше», — сказав голова ради громадської організації «Нова енергія» Віталій Филенко.

Він також зазначив, що поєднання «рентних» надходжень та місцевих ініціатив можуть дати позитивний результат. Наприклад, у забезпеченні співфінансування проектів обласних конкурсів та програм.

«Опішнянську селищну раду було включено до обласної програми «Питна вода Полтавщини», і 2,4 мільйони гривень, сплачених ПАТ «Укргазвидобування» до бюджету громади, разом із майже 5,5 мільйонами обласного бюджету підуть на будівництво нової артезіанської свердловини», — навів приклад Віталій Филенко.

Знають, як витрати кошти від ренти і у Чкалівській громаді (Харківщина). Після публічного обговорення та доопрацювання стратегічного плану розвитку громади вирішили, що: відкриють перше в Україні відділення пенсійного фонду в ОТГ, відремонтують амбулаторії, облаштують приміщення відділу соціального захисту для потреб осіб з інвалідністю, на 50% співфінансують програму “Шкільний автобус” та ще 8 проектів, поданих на обласний конкурс розвитку громад «Разом у майбутнє».

«Але перші надходження від ренти – 4 мільйони 68 тисяч, які ми вже отримали на рахунок громади, підуть на розвиток її енергоефективності», – поділився голова Чкаловської селищної об’єднаної територіальної громади Віктор Соловйов.

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: