10 порад як захиститися від шахраїв, що видають себе за волонтерів. Рекомендації від експертки Мінзмін Анастасії Апетик

Справа, яку кожен може зробити в часи війни, — пожертвувати кошти (донати) для тих, хто цього справді потребує.

Активні громадяни, які донатять мільярди гривень для наших захисників та тих, хто постраждав від дій війни, розв’язаної росією, — це одна з наших переваг над ворогом і одна з запорук нашої стійкості. Для України принципово-важливо зберегти цю активність як вияви Відкритого Суспільства і наш ключ до успіху під час майбутньої відбудови країни.

Проте, як і в кожній темі, збори для військових та цивільних намагаються використати на свою користь недоброчесні люди, як з росії, так і України. Від початку повномасштабного вторгнення з’явилося багато сторінок, які можуть використовувати шахраї для отримання коштів, прикриваючись благодійністю. Понад те, викрадення персональних даних та зламування акаунтів теж може бути ціллю злочинців, які вдають з себе волонтерів. Тому потрібно бути обачними під час здійснення донатів, щоб спрямувати кошти туди, де з них буде максимальна користь.

Звісно, це не причина, щоб донатити менше. Проте є декілька правил для вашої безпеки та для того, щоб захистити себе від шахрайства під час благочинності.

У межах інформаційної кампанії до Дня безпечного інтернету #saferinternetday #sid2023 команда Мінзмін за підтримки Міністерство цифрової трансформації України та EUAM Ukraine підготувала гайд на тему “Онлайн-шахрайство з донатами (пожертвами) під час війни”.

З повним гайдом, створення якого також підтримав Міжнародний фонд “Відродження” та Європейський Союз в рамках проєкту EU4USociety, можна ознайомитись на порталі Дія. Цифрова освіта.

Ми також попросили голову правління МІНЗМІН, експертку з цифрової безпеки Анастасію Апетик, підготувати короткий перелік порад, які допоможуть українцям донатити безпечно і ефективно. Занотовуйте, дотримуйтесь і поширюйте далі.

  1. Дослідіть організації, яким ви б хотіли задонатити кошти.
  2. Зверніть увагу на сайт організації чи соціальні мережі, чи є там фото звітності або ж сам звіт з витратами коштів.
  3. Перевірте реєстраційні документи організації, чи вони взагалі є. 
  4. Перевіряйте правильність адреси сайту та інтерфейс.
  5. Переконайтеся, на що будуть спрямовані кошти.
  6. Пам’ятайте, що тих людей, які поширюють інформацію про можливості для пожертвування коштів, ви маєте знати й бути впевненими в їхній репутації та надійності. Також важливо особисто сконтактувати з такою людиною, через альтернативний месенджер чи зателефонувати, щоб пересвідчитись що саме ця людина збирає кошти, і чи її сторінку не було зламано.
  7. Моніторте інформацію про свої донати, щоб розуміти, кому і скільки ви відправляли та чи правильна сума була знята з рахунку, коли ви хотіли зробити оплату.
  8. Не вводьте персональних даних на вебсайті організації. Ідеться про банківські дані та особисті дані про ваше місце перебування та прізвище. 
  9. Не відкривайте листів або повідомлень у месенджерах від незнайомих людей, які відправляють посилання та прохання переказати кошти на благодійність. 
  10. Не піддавайтеся емоціям. Хоч це і складно в часи війни, але для того, щоб точно зробити добру справу, яка принесе користь, потрібно думати раціонально. Шахраї можуть публікувати фото або історії людей або ж писати емоційні тексти. Проте важливо завжди спершу перевіряти, а потім емоційно реагувати та формувати своє ставлення до організації.

А головне — продовжуйте донатити перевіреним фондам та людям, яким ви довіряєте.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: