Як участь громади стає ключовим елементом відновлення, – результати обговорення

Сашко Кульчицький

30 травня в рамках Форуму розвитку громадянського суспільства пройшло обговорення в форматі параду кейсів «Як участь громади стає ключовим елементом відновлення». Подію організовував Міжнародний фонд «Відродження» за фінансової підтримки Європейського Союзу.

У параді кейсів узяли участь Анна Новосад з ГО «SaveEd», Ірина Гайдучик з Волинського Інституту Права, Михайлина Скорик з проєктного офісу «Інститут розвитку міста Буча», Віталій Бєлобров, заступник міського голови Херсона, Валерій Веремчук, співзасновник ГО «Народна Самооборона Львівщини», Іван Сороколіт з ГО «Прогресивні люди» та Анна Ємельянова з ГО «Об‘єднання відповідальних громадян».

Під час заходу учасники презентували успішні та не дуже кейси участі громади, співпраці органів місцевого самоврядування, ОГС та громади для відновлення. Дискусія проходила навколо таких тем, як:

  • чому відновлення неможливе без участі громади;
  • які ресурси й компетенції потрібні ОГС, ОМС та громадам для ефективної участі у відбудові та відновленні;
  • яка потрібна допомога з боку донорів та  держави.

За словами Анни Новосад, в Україні кожна громада має певні наслідки від війни, і вони є дуже різними. Тому маємо бути гнучкими та мати «меню» рішень, а не одне рішення для всіх. Завдання ГО «SavED» – забезпечити освітній простір для дітей. Часто організація шукає цей ресурс в громаді. Наприклад, в Богданівці школу облаштували в клубі, в Чернігові – в бібліотеці. Тож важливо переконати самі громади, що потрібно шукати ресурси для цього.

Ірина Гайдучик розповіла про досвід «Волинського інституту Права» у співпраці з владою для оновлення соціальної інфраструктури у Нововолинську. В цьому місті організація консультує з приводу будівництва житла для ВПО. Зрозумівши переваги співпраці з громадою, мер міста запровадив посаду радника зі взаємодії з громадськістю, а також створив Раду по роботі з ВПО, яка стала дієвим і ефективним інструментом роботи. «Ми вчимо владу не боятися людей, а людей – приходити до влади з конструктивними пропозиціями», – пояснила Ірина.

Михайлина Скорик, заступниця міського голови Бучі, розповіла історію відновлення їх містечка. До 2022 року Буча була тихим передмістям. Після деокупації міста практично не було. З 75 тисяч населення залишилося 3 тисячі осіб, взагалі не лишилось дітей, не було електрики, води, газу.

Тому перше, що зробив міський голова – закликав повертатися. Для відновлення потрібне живе місто і відновлювати його мали ті, хто перший повернувся. Було прийнята програма «Вдома краще» для повернення людей, місцева влада допомогла повернути банк, відділення пошти.

Попри натовп охочих допомогти, у малому місті відчувається дефіцит експертності щодо роботи з темою відновлення та залучення жителів до цього процесу. Зараз у Бучі створено проєктний офіс на аутсорсі, а влада вчиться працювати з донорами і громадськими організаціями.

Як вважає Віталій Бєлобров, заступник міського голови Херсона, у активістів завжди вищі вимоги до влади, але вважає великою перевагою Херсону те, що там розвинуте громадянське суспільство. Головне завдання влади сьогодні – забезпечити виживання людей у цій дуже складній ситуації. А тому не працювати з громадськими організаціями та активістами – неможливо у цих умовах. Наразі в Херсоні створено робочу групу, куди входять місцеві активісти, волонтери.

Іван Сорокаліт розповів історію роботи ГО «Прогресивні люди». Організація сфокусувала свою роботу на темі ВПО. Все почалося з того, що близькі люди залишили активістам ключі від квартир і вони мали можливість поселяти туди ВПО. Однак потім вони зрозуміли, що потрібно будувати житло та роботи його інклюзивним, а самим ВПО потрібна робота. Тому вони організували виробництво корму і палет, на яке наймали ВПО. Так вдалося допомогти 400 особам з постраждалих громад, які мають роботу і живуть в Тернополі.

Валерій Веремчук з ГО «Народна Самооборона Львівщини» розповідав, як для його організації працюють горизонтальні зв’язки і як це допомагає зробити багато для громад Львівщини.

Анна Ємельянова з ГО «Об’єднання Відповідальних людей» виділила ключові фактори, які негативно впливають на роботу з відновлення у громадах. На її думку, це неврахування динаміки роботи (все займає більше часу, ніж хотілося), погана координація, відсутність спільного розуміння слова «відновлення» на рівні як окремих громад, так і усієї країни.

На думку Анни всі громади різні, тож потрібно гнучко підходити до відновлення. Громадський сектор не може замінити владу, тому треба дбати про те, щоб розвивалася політична участь.
Нам потрібні десятиліття для відновлення. Треба осмислювати як відновлювати все належно, з новими сенсами.

Учасники параду кейсів зійшлися на думці, що відновлення громад  – справа мешканців, адже ніхто не відбудує місто, в якому не хотітимуть жити люди. Тому треба вже сьогодні створювати сенси для життя у містах та громадах, де б вони не знаходилися. І хай зараз ще нема достатньо ресурсів, однак, треба вже бути готовими до їх отримання та гри в довгу.


Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: