Соціальна апсайклінгова майстерня “Надія”: Екопроєкт організації “Жінки та діти з інвалідністю Північного Донбасу”

Серед організацій Донбасу, які отримали малі гранти для розв’язання проблем довкілля у регіоні є ті, які лише починають інтегрувати цей напрямок у свою діяльність. Громадська організація «Жінки та діти з інвалідністю Північного Донбасу» – одна з тих, хто починає цей шлях з Ініціативою з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні (EPAIU), яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» за підтримки Швеції. 

«Наша організація займається в основному адвокацією прав жінок і дітей з інвалідністю, але коли мова йде про довкілля нашої країни – ми не стоїмо осторонь. Адже ми усі хочемо гідного майбутнього нашим дітям. Жінки та діти з інвалідністю уже не здорові, а ситуація з довкіллям у нашому регіоні лише погіршує їхній стан.», – пояснює керівниця організації Олена Савченко. 

Слухачі реабілітаційного центру “Донбас” у швейній майстерні. Фото: Жінки та діти з інвалідністю Північного Донбасу

«Жінки та діти з інвалідністю Північного Донбасу» доволі молода організація, яка виникла у Краматорську в 2019 році як продовження Донецького осередку всеукраїнського Союзу осіб з інвалідністю України. Але у місті їх добре знають, завдяки активності членкинь організації у міському та обласному комітетах доступності, а також різноманітним заходам, які організація проводила у Краматорську та навколишніх містах.  

Їхнім офісом служить приміщення у краматорському Центрі комплексної реабілітації для людей з інвалідністю «Донбас». Його слухачі й слухачки не лише проходять фізичну реабілітацію, але й навчаються на професійних курсах, які допомагають їм знаходити роботу.  

Фото: Жінки та діти з інвалідністю Північного Донбасу

З листопада 2021 року у них з’явилось на одну активність більше, адже проєктом організації, що переміг у конкурсі грантів для вирішення проблем довкілля Донбасу, є створення швейної апсайклінгової майстерні – простору для пошиття нових речей із залишків текстилю. Завдяки цій ініціативі старі речі, які могли б відправитись на звалище, отримують нове життя в інших, креативних формах. В рамках проєкту організація закупила нове швейне та вишивальне обладнання, проводить майстер-класи з апсайклінгу та популяризує ідею повторного використання вживаних речей.

Слухачка центру реабілітації “Донбас” Алла та її витвір – м’яка дитяча книга

Зі старих чоловічих сорочок у майстерні шиють фартухи, а з обрізків тканин – прихватки, багаторазові бахіли, іграшки, косметички, еко-торби та безліч інших корисних у побуті речей. Алла, одна зі слухачок центру, навіть пошила м’яку дитячу книжку! А перед Різдвом у “Надії” провели майстер-клас для дітей зі створення шкарпеток-торбинок для подарунків. Матеріали для виробів їм часто віддають у вигляді неліквідних обрізків тканин текстильні магазини і меблеві підприємства, а інколи різний використаний текстиль приносять слухачі центру і мешканці міста. 

Майстер-клас зі створення різдвяних шкарпеток-торбинок. Фото: Жінки та діти з інвалідністю Північного Донбасу

Облаштування швейного приміщення, де розташовується майстерня, також відбулось за часткової участі Фонду «Відродження». Роком раніше, в рамках гуманітарної Ініціативи з протидії наслідкам пандемії «Людяність і Взаємодопомога», організація отримала фінансову підтримку на пошиття багаторазових захисних масок.  

«Ми закупили швейне обладнання і шили маски для слухачів центру та інших громадських організацій міста, для поліції. Так ми і народились, так народилась соціальна швейна майстерня “Надія” – з посмішкою розповідає Олена, – але поступово почали займатись іншими замовленнями. Ми шили постільну білизну для слухачів центру, декорації для фестивалю та еко сумки. Це маленькі замовлення, які ми виконуємо безкоштовно, адже використовуємо світло і воду центру.» 

Олена Савченко вважає, що швейна майстерня на території центру реабілітації це win-win партнерство, адже простір центру максимально доступний, а його слухачі можуть брати участь у швейних майстер класах та еко-толоках.  

Приміщення майстерні “Надія”

«На наші майстер-класи приходять не тільки жінки, але й дорослі чоловіки. Деякі з них вважали, що ніколи не зможуть використовувати машинку, адже не зможуть натискати на педалі, сидячи в інвалідному візку. Нам довелось зруйнувати ці упередження і показати інші способи взаємодії з обладнанням.» – тішиться Олена. 

Таким чином майстерня не лише робить свій внесок у збереження довкілля, завдяки методиці апсайклінгу, але й створює нові можливості для людей з інвалідністю. А ще руйнує гендерні стереотипи, залучаючи до пошиття   речей чоловіків. ?  І саме у цьому симбіозі криється особливість проєкту.  

Перед новорічними святами майстерня “Надія” провела еко-толоку на якій відвідувачів чекали виставка та продаж речей, що виготовлені з вживаного одягу – подушки, прихватки, торбинки, ексклюзивні обшиті блокноти та інше. Усі кошти від продажу пішли на закупівлю обладнання для майстерні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: