Турбота про тих, що тримають тил. Про роботу “Щасливих дітей” з Ужгорода

Олександра Оберенко

Турбота про дітей, мабуть, одна з найчутливіших тем для кожного з нас. У дітях батьки часто бачать своє віддзеркалення, тому намагаються дати усе, чого не мали самі. Активне дозвілля, подорожі, навчання – це ті можливості, які, на жаль, багато українських дітей втратило через війну. Відновлення цих можливостей зараз вимагає значних фінансових, часових та організаційних ресурсів, які не доступні багатьом батькам. Бо хтось змушений тікати від війни, хтось перебуває на фронті, чи залишається вдома і переживає жахи війни разом з усіма. Тож відновлення дитячого дозвілля та освітнього процесу зараз частково лягли на громадські організації. 

“Щасливі діти” – одна з таких організацій, яка працює в Ужгороді та на Закарпатті. У травні Міжнародний фонд “Відродження” та Європейський Союз підтримали їхню роботу у рамках конкурсу “Тримаймо стрій!”. Наступні кілька місяців організація проводитиме індивідуальні та групові тренінги з психологічної підтримки для волонтерів, творчі майстер-класи та інші активності, які допоможуть залишатись “в ресурсі”, проживаючи складні емоції. 

Співзасновниця організації Людмила Сюзева розповіла нам про особливості роботи з дітьми в такий непростий період, та інші ініціативи організації, які допомагають тримати тил. 

Громадська організація “Щасливі діти” була заснована у 2012 році. Людмила розповіла, що саме декретна відпустка стала для неї поштовхом до створення та реалізації проєкту. Спочатку – це була група ініціативних мам, які організовували розважальні заходи для дітей. Організатори залучали всіх дітей, в тому числі з малозабезпечених сімей. Власне бажання зробити якісне дозвілля доступним кожній дитині було рушійною силою проєкту, яка мотивувала розвивати ініціативу. У 2014 році громадську організацію було офіційно зареєстровано. В цей час вони також долучалися до гуманітарної допомоги дітям зі Сходу, та активно працювали з інтеграцією сімей та дітей, які були змушені переїхати на Захід України.  

“Коли почався воєнний конфлікт на Сході України, ми теж почали активно допомагати – збирати іграшки, книги, відправляти їх дітям на схід. Наша грантова історія почалась зі співпраці з фондом “Відродження”. Ми отримали першу підтримку на реалізацію проєкту, спрямованого на соціалізацію та адаптацію, а також інтеграцію ВПО в соціокультурний контекст Закарпаття. І там ми займалися з дітьми”.

Заходи, які проводила організація, охоплювати різні аспекти виховання дітей та підлітків, зокрема напрямки патріотичного та екологічного виховання. Це були арт-пікніки, екскурсії, знайомство з флорою та фауною Закарпаття. Також організація активно включалася в надання гуманітарної допомоги та психологічної підтримки родинам ВПО. 

З початку повномасштабного вторгнення “Щасливі діти” долучились до спільноти волонтерів Закарпаття, допомагали переселенцям та фронту, не забуваючи про дозвілля для дітей. Зараз вони кожного дня проводять майстеркласи та цікаві заняття. Уже з 18 липня почали діяти творчі резиденції для дітей. Пані Людмила вважає, що в такий час ми не маємо ділити дітей на “таких” чи “інших”, бо найкраще процес реабілітації та повернення до нормального життя відбувається саме в колективі. Окрім того, зараз всі діти потребують захисту та підтримки, адже війна так чи інакше торкається кожного з нас: “Ми не ділимо дітей на ВПО і не ВПО. Для мене особисто – це дуже болюча тема, і я вважаю, що всі діти постраждали від війни”.

До роботи організації залучено багато волонтерів, зокрема й ті, які самі у 2014 році тікали від війни та потребували допомоги. Волонтери, які допомагають зараз, часто жертвують своєю роботою та вільним часом. Переоцінити їхній внесок складно, проте як і всі ми, вони потребують підтримки. Перш за все, моральної та психологічної. Тому в травні “Щасливі діти” почали працювати в напрямку психологічної підтримки волонтерів, в рамках нового проєкту: “Турбота про тих, які тримають тил”.

“Ми побачили наскільки вони [волонтери] вигоряють, наскільки нам усім важко. Тож завдяки цьому проєкту, який підтримує фонд “Відродження” разом з Європейським Союзом, ми маємо можливість підтримувати тих, хто допомагає іншим. Так, щоб залишатися в ресурсі.”  

Зараз організація проводить ряд заходів, спрямованих на психологічну підтримку волонтерів – групові та персональні терапії з психологом, арт-терапія. Психологічні групи та індивідуальні консультації допомагають виявити та пропрацювати запит людини, а от арт-терапія слугує місцем для відпочинку, дозволяє перемикнутися від своїх обов’язків та приділити час собі. 

Ще одним творчим методом є плейбек-театр – імпровізований театр, де волонтери можуть спробувати себе у ролі акторів та пережити емоції, яким не дають волю в повсякденному житті. На думку пані Людмили, основною причиною вигорання серед волонтерів є відсутність балансу між життям та обов’язками волонтера. Тому метою проєкту є саме повернення стану внутрішньої стабільності у волонтерському середовищі, відновлення моральної спроможності брати активну участь у громадських ініціативах. 

“Особисто для мене цей проєкт дуже важливий і я тішуся його результатам. З часом, мені б хотілося його трохи трансформувати, а в перспективі – продовжувати працювати на підсилення самого волонтерського руху, з акцентом на залучення до нього людей, які переїхали. Адже серед волонтерів вже доволі багато внутрішніх переселенців”. – говорить пані Людмила.

Емоційно-психологічна складова є надзвичайно важливою для нашої спроможності функціонувати в суспільстві та виконувати буденні завдання. А тим паче зараз, після повномасштабного вторгнення. Кожен з нас втрачає певну частинку своєї емоційної стабільності, тому так чи інакше потребує психологічної підтримки. Особливо цю проблему можна зустріти серед волонтерів, які працюють з вразливими аудиторіями: дітьми, внутрішньо переміщеними сім’ями та військовими.Тому, важливо приділяти час собі та своєму ментальному здоров’ю. А за нагоди, підтримувати знайомих волонтерів та громадські організації, які працюють у цій сфері. Саме так, як це роблять “Щасливі діти”.   

#Більше інформації про 21 підтриманих фондом “Відродження” та ЄС волонтерських проєктів по конкурсу “Тримаймо стрій” можна знайти тут.

Фото: Фейсбук сторінка ГО “Щасливі діти”.


Авторка тексту: Яна Більо, студентка магістерської програми з медіакомунікацій УКУ, стажерка відділу комунікацій Міжнародного фонду “Відродження”.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: