Повномасштабне вторгнення російських військ на територію України 24-го лютого 2022 року повністю змінило соціальноекономічну ситуацію в країні: тимчасове припинення роботи органів державної влади і бюджетних установ майже у всіх регіонах України на початку вторгнення; хвилі вимушеної міграції всередині України і за кордон; втрата роботи і доходів, а також згортання ринків праці; безпрецедентні безпекові ризики, пов’язані із веденням бойових дій, повітряними атаками на громадські та інфраструктурні об’єкти тощо – фактично підкорили собі життя цивільного населення, яке повністю підлаштовується під наявні умови.
Мабуть, немає жодної людини в Україні і жодної суспільної сфери, якої б так чи інакше не торкнулась війна. Війна зробила і продовжує робити всіх без винятку жителів України вразливими перед лицем щоденної небезпеки. Годі й говорити про верстви і групи населення, які і до війни перебували у вразливому становищі. Ромська національна меншина і, зокрема, багатодітні ромські родини належать якраз до таких.
Тож неймовірно важливо, щоб навіть під час військових дій питання дотримання прав вразливих груп і меншин лунало і не губилося в порядку денному боротьби за існування населення України. Ми щиро сподіваємось, що результати даного дослідження допоможуть голосу ромської національної меншини не загубитися у вирі поточних викликів війни.
Дане дослідження, очевидно, також проводилося в умовах війни, і всі його учасники так чи інакше були змушені чи не щодня долати перепони – відсутність світла, доступу до мережі інтернет, вимушене переміщення респондентів і ускладненість доступу до них з боку дослідників.
Попередні плани команди всебічно вивчити ситуацію із доступом ромських дітей до освіти у Закарпатській, Львівській, Черкаській, Одеській, Сумській, Харківській, Запорізькій і Донецькій областях корегувалися під час реалізації проєкту в режимі реального часу. Втім, дослідницька команда зробила все можливе для того, щоб реалізувати це опитування максимально якісно і з дотриманням стандартів соціологічних досліджень, щоб результати мали практичну користь для всіх зацікавлених сторін, були надійними та обґрунтованими.