Видобуток нетрадиційного газу неможливий без нових правил контролю – експерти

Чи буде цікаво міжнародним компаніям працювати в країні, де йде війна? Якою має бути державна політика, щоб видобуток нетрадиційного газу був справді безпечним і корисним для місцевих громад?

 

 

 

 

 

 

 

 

Чи буде цікаво міжнародним компаніям працювати в країні, де йде війна? Якою має бути державна політика, щоб видобуток нетрадиційного газу був справді безпечним і корисним для місцевих громад? Ці питання стали предметом дискусії між представниками органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, експертами, представниками бізнесу і громадськими активістами в рамках диспуту «Чи розвивати видобуток газу в кризових умовах?».

Зі слів Президента DIXI Group Олени Павленко, основним завданням влади і громадськості є на разі є створення адекватних правил для видобувачів, аби запобігти корупції, адже потреба в нарощуванні вітчизняного видобутку є очевидною і нагальною.

«Ми не можемо різко скоротити споживання газу так, щоб відмовитись від імпорту. Питання – чи варто купувати газ в країни-агресора, чи можемо ми наростити достатній імпорт газу з ЄС. Відтак, потреба в збільшенні видобутку, разом з заходами енергоефективності та енергозбереження невідворотна. Питання, яке потребує відповіді – як збільшувати? Очевидно, треба створити умови, які б викорінили корупцію в сфері та були привабливими для інвесторів», сказала фахівець. 

Юридичну точку зору на диспуті представляв Ярослав Петров, радник компанії «Астерс». З його слів, корупційні ризики  стають мінімальними, якщо до видобутку залучається велика компанія, для якої репутаційні втрати є значно більшими за можливий зиск від порушення законодавства.

У відповідь, Координатор Координаційного центру з провадження економічних реформ  при Президенті України Роман Опімах заявив, що великі інвестори, нажаль, продовжують йти з України. Зокрема через високі податки.

«Від видобутку, після Eni та ExxonMobil, має намір відмовитися компанія Chevron. Мабуть, є багато причин, чому прийняте таке рішення – можливо, деякі ініціативи уряду, через які робота стає проблематичною, а діяльність – економічно невигідною»..

Попри очікувані проблеми від видобутку нетрадиційного газу, необхідність працювати з інвесторами захищала, з точки зору облрад, начальник Управління з упровадження економічних реформ, євроінтеграції та інвестицій Івано-Франківської ОДА Марія Ткачук

За її словами, в Україні не існує адекватної системи екологічного моніторингу, яка має бути зрозумілою, динамічною та інтерактивною; в держбюджеті традиційно бракує грошей на хімреагенти для заходів контролю; немає якісного контролю води, також є проблема з утилізацією сміття від видобутку. Разом із тим, вона наголосила, що потрібно шукати вирішення цих проблем для нарощування економічного потенціалу регіону, залучення нових інвестицій та формування серед видобувних компаній високих стандартів видобувної діяльності.

Експерт Національного екологічного центру України Олег Савицький наголошував на неоднозначних наслідках для навколишнього середовища та кон’юнктурності угод про розподіл продукції, враховуючи умови їх підписання.

«Підписані угоди про розподіл продукції є спадком режиму Януковича, яка має бути переглянута. Відомі екологічні наслідки видобутку нетрадиційного газу,  як то: забруднення води, землетруси та інші фактори мусять зупинити владу від необачних рішень», зауважив Савицький.

Апелюючи до науки, представник Івано-Франківського університету нафти і газу Олександр Петровський у відповідь наголосив, що достовірних фактів таких наслідків немає, як і загроз для питної води, оскільки горизонти, на яких має вестися видобуток, залягають значно глибше за водоносні. Більше того, всі загрози можна зняти ефективним контролем і технологіями.

_______________________________________________________ 

Довідка:

Політичні та соціальні умови для видобутку нетрадиційного газу суттєво змінились останнім часом. У тих регіонах, які є привабливими для видобутку нетрадиційного газу, –  йде війна. Через погіршення економічних показників держави і падіння гривні під удар потрапляє інвестиційний клімат.

З іншого боку, країна змушена шукати додаткові джерела постачання газу, оскільки власних не вистачає: Родовища, на яких видобувають традиційній газ, виснажуються.

Державна служба геології та надр України оцінює перспективні запаси традиційного та нетрадиційного газу на Олеській та Юзівській газоносних площах в 7 трлн кубометрів. На самій Олеській площі прогнозні ресурси можуть становити приблизно 3 трлн кубометрів газу.

5 листопада 2013 року Україна і Chevron підписали угоду про видобуток газу на Олеській ділянці. Британо-нідерландський концерн Shell і компанія “Надра Юзівська”  підписали угоду про розділ продукції щодо Юзівської газової площі (Донецька й Харківська області) в січні 2013 року.

Станом на листопад 2014 компанія Shell пробурила лише дві розвідувальні свердловини, і не змогла провести повноцінну розвідку Юзівського родовища через ситуацію на Донбасі.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: