ВиделкаFEST – фестиваль, де поєднується локальне з глобальним

14-16 липня відбувся ВиделкаFEST – некомерційний фестиваль української культури в перлині Бессарабії, місті Вилкове.

Ідея фестивалю, яка виникла в полях Донеччини, об’єднала три громадські організації: ГО «Український PEN-клуб», ГО «Ініціатива «ЛЮДИ», ГО «Українські Студенти за Свободу», за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Мета фестивалю – привезти сучасну українську культуру туди, де вона має бути присутня – у місто на 72 островах у самому куточку України. 

Сергій Гнєзділов, головний організатор фестивалю, сам є родом із Вилкового, а з 2019 служить у ЗСУ, провадить активну громадську діяльність і займається блогінгом. Сергій каже, що у ВиделкаFEST є три цілі:

«1. Памʼять про тих, хто обіцяв нам, але більше ніколи не приїде на наш фестиваль. росія знищує наших найкращих людей, і ми не маємо про це забути. Тільки памʼятаючи та знаючи ворога в обличчя, ми можемо перемогти.

2. Якщо культура неважлива, за що ми воюємо? Наша ідентичність це те, що треба розвивати, захищати – ось що ми думаємо про культуру. На жаль, маленькі міста залишаються поза дискурсом сучасної української культури. Саме тому, наша ціль – везти культуру в «глибинку», в маленькі міста та селища.

3. Для перемоги треба чимось жертвувати. Донатьте, допомагайте військовим, які боронять нашу землю та наших громадян».

Тому в межах фестивалю був організований збір для 56-ої окремої мотопіхотної Маріупольської бригади, аби модернізувати та ремонтувати легендарні «Кошмаромобілі».

Концепція фестивалю передбачала також розкриття та популяризацію південного полікультурного регіону України – Бессарабії, де болгарська, румунська, гагаузька, ромська, липованська та українська культури поєдналися в одну унікальну локальну ідентичність. Фестиваль складався з літературного, музичного та кінематографічного компонентів. 

Алім Алієв, заступник генерального директора Українського інституту, член українського ПЕН та член Правління Міжнародного фонду “Відродження” розповідає про ВиделкаFEST:

«Ми привезли прекрасних українських поеток, музикантів, діячів культури, філософа та режисера, молодіжних активістів. Це були свої люди, які підірвались і приїхали. А ще передали майже 200 книжок сучасної української та світової літератури до дитячої та дорослої бібліотек (і тут велика подяка Видавництву Старого Лева, Meridian Czernowitz, Vivat, Дух і Літера, Літком). Ми зіштовхнулись з купою проблем: логістичних (бо маєш перетинати транзитом Молдову), фінансових, організаційних та байдужості місцевої влади. Але, Фестиваль сучасної української культури у маленькому містечку на півдні започаткований. І це під час війни». 

В один із днів фестивалю відбувся допремʼєрний показ фільму «Край ріки», Одеської кіностудії та болгарської кінокомпанії «МаджикМаунтЛімітед», який був знятий за підтримки Державного агентства України з питань кіно та Болгарського національного фільм-центру у 2021 році. Більшість сцен цієї стрічки знімались саме в місті Вилкове, ще до повномасштабного вторгнення рф в Україну.

Катерина Калитко, поетка, перекладачка, членкиня Українського ПЕН та лавреатка Шевченківської премії ділиться своїми враженнями про Фестиваль:

«Мабуть, перший прецедент в українському фестивальному русі, коли подію разом із друзями організував військовий, Сергій Гнєзділов, не полишаючи при цьому бойових позицій. Я дуже сильно, до щему, люблю український Південь. Але й добре знаю, який це складний регіон, як багато у нас там системної роботи. Для мене було честю і радістю стати частинкою першої едиції фестивалю, ідея якого сподобалась від самого початку. Але шлях до втілення Виделки був непростим, та все ж важливо, що фестиваль відбувся, і що актуальна українська культура приїхала туди, куди заїздить вкрай рідко. Небезпечно рідко, я б сказала, зважаючи на те, яка важлива її присутність. Великі зміни в країні почнуться тільки так – із малих містечок і їхніх складних громад».

***

Матеріал підготувала Радослава Кабачій, менеджерка програми “Соціальний капітал”

Фото: особистий архів Радослави Кабачій та Аліма Алієва

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: