Вуглевидобувні підприємства недофінансовують свої профспілки

Інститут сталого розвитку провів опитування працівників вуглевидобувних підприємств і представників шахтарських профспілок щодо обсягу коштів, спрямованих на виконання соціальних зобов’язань вуглевидобувних підприємств в Україні

Інститут сталого розвитку провів опитування працівників вуглевидобувних підприємств і представників шахтарських профспілок щодо обсягу коштів, спрямованих на виконання соціальних зобов’язань вуглевидобувних підприємств в Україні. Дослідження було здійснено в межах проекту “Транспарентність фінансових потоків у вуглевидобувному секторі в Україні” за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

У структурі платежів вуглевидобувних підприємств виплати до місцевих бюджетів перевищують виплати до державного бюджету та становлять 60%. Додатково підприємства вуглевидобувного сектору сплачують у місцеві бюджети комунальний податок, який становить 10% від загального річного фонду заробітної плати. Крім того, щонайменше 2% від загального щомісячного фонду заробітної плати має бути відраховано до шахтарських профспілок (згідно з законом “Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності”).

Метою опитування було визначити очікувані (згідно з позицією профспілок), розрахункові (за бюджетним розписом органів місцевого самоврядування) та фактичні (за інформацією респондентів) платежі від вуглевидобувних підприємств до органів місцевого самоврядування та шахтарських профспілок.

За твердженнями представників профспілкових організацій, 55% вуглевидобувних підприємств відраховують до спеціального профспілкового фонду 1-1,5% від сумарного фонду заробітної плати підприємства. Лише 5% (2 підприємства) фінансують свою профспілку в розмірі 5%. Однак очікування представників шахтарських профспілок щодо рівня відрахувань значно вищі. Більш детальну інформацію щодо відрахувань до профспілок представлено на діаграмі.

Розмір профспілкових відрахувань у вугільній галузі України

Більшість вуглевидобувних підприємств України сплачують до бюджету профспілок від 250 до 500 тис. грн., що в середньому становить 0,1-0,3% від загального прибутку підприємств (відповідно до загальнодоступних фінансових звітів).

Розмір відрахувань до шахтарських профспілок вуглевидобувних підприємств України

Профспілки зазвичай витрачають кошти на:
– виконання обов’язків профспілкової організації;
– забезпечення діяльності профспілкової організації;
– виконання окремих програм профспілкової організації;
– розв’язання соціальних і житлово-комунальних проблем шахтарів і їхніх родин;
– преміювання працівників;
– погашення субсидій і соціальних зобов’язань шахтарських сімей.

Проте більшість коштів контролюють власники підприємств як активні представники профспілок.

Інститут сталого розвитку
(057) 77 55 672
isdu@ukr.net

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування”  – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисту та лобіюванню спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: