Вступ до НАТО не вигідний олігархам

З цим погодилася більшість сільських, селищних та міських голів Рівненщини – учасників семінару "Національна безпека України і НАТО", що пройшов 19 – 20 лютого у регіональному Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів.  

Вступ до НАТО не вигідний олігархам

З тим погодилася більшість сільських, селищних та міських голів Рівненщини – учасників семінару “Національна безпека України і НАТО”, що пройшов 19 – 20 лютого у регіональному Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів. Водночас на заклик колеги, Степанского селищного голови Ольги Карпович,  оприлюднити свою думку з 25 присутніх слухачів лише двоє висловилось проти вступу до НАТО, ще троє утрималися, а переважна більшість виявила позитивне ставлення. Щоправда наведене експрес-опитування відображає настрої другого дня тренінгу. Очікування виглядали інакше.

Найбільше, чого побоювалися учасники семінару перед початком навчання, аби він не став годинами нудної та однобічної нотації. Крім того, вони визнавали – хоча тема євроатлантичної інтеграції й не належить до таких, що забезпечують життя територіальної громади, але відповідати на нього треба. Найприкріше, за словами голів, коли доводиться виконувати накази, змістовну частину яких перед тим забули пояснити, наприклад – виступати на тему Альянсу. Тож можливість самому взяти участь в обговоренні  і таким чином здобути нову інформацію стала як несподіваною, так і корисною.

Розглядалися традиційні питання: які організації в світі займаються проблемами безпеки, в цьому контексті – що таке НАТО, як складаються її відношення з Україною, ЄС, Росією… Зокрема, аналізувалися позитивні та негативні наслідки вступу України до НАТО. Серед перших найвищі місця посіли тези: “Україна одержить міцні гарантії національної безпеки, незалежності, територіальної цінності”, “Україна утвердиться як суб’єкт національної безпеки”, “Створяться вагомі передумови для інтеграції України в інші західні структури”, “Утвердяться нові стандарти підготовки збройних сил України”, “Зміцняться внутрішні основи національної безпеки України”. Серед других найбільшу стурбованість викликає можливість розбалансування внутрішньополітичного життя України, а далі в порядку значимості ситуація виглядала так: “Вступ до НАТО призведе до серйозного погіршення відносин з Росією”, “Членство в НАТО полегшить експансію в Україну іноземного капіталу”, “Посилиться загроза тероризму на території України”, “Наші хлопці як “гарматне м’ясо” воюватимуть за чужі інтереси”. При цьому останнє твердження за наслідками обговорення опустилося з другого місце на п’яте, а загроза закупівлі енергоносіїв за світовими взагалі зникла з переліку – мабуть, разом з їх запровадженням у січні поточного року.

План дій щодо членства в НАТО голови територіальних громад Рівненщини оцінили як “ліки для нашого недолугого уряду”, “першу дієву спробу України стати європейською державою”, “шанс вивести країну на новий, якісний рівень життя”, а серед очікуваних наслідків для України названі “мобілізація зусиль для розвитку економіки”, “покращення соціальних гарантій”, “обмін передовими технологіями”, “стабілізація внутрішньої та зовнішньої політики України”, “вирішення міжетнічних стосунків мирними засобами”, “залучення іноземних інвестицій”, “утвердження правової держави, верховенство права”.

У підсумку посадовці визначилися так: треба викинути наявні стереотипи та сумніви стосовно НАТО, а разом з ними – частину амбіцій “великого роботящого українця”.

 

****

Громадська організація “Сіверський інститут регіональних досліджень” Поштова адреса: м. Чернігів, пр-т Миру, 43, ЦППК. 14000 Тел.: (+380  462)  67-50-21, 77-43-12 Електронні адреси: E-пошта: siverian@gmail.com

Сайт організації: www.siver.uct.ua

 

Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження” має на меті підвищення якості та ефективності державної політики європейської та євроатлантичної інтеграції України та формування суспільного запиту на європеїзацію України через ініціювання, фінансову, експертну та організаційну підтримку громадських ініціатив задля перетворення України на справді європейську державу.

Сайт програми: www.irf.kiev.ua/ua/programs/eui/eu

 

Дарина Наконечна, координатор проектів Європейської програми
тел: +380 (44) 461 9500 | факс: +380 (44) 486 0166
eлектронна пошта: nakonechna@irf.kiev.ua
офіс: м.Київ, Бехтерівський пров. 13а к. 5

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: