Впровадження нової політики зменшення шкоди від вживання наркотиків

18 квітня 2005 року у Міжнародному центрі перспективних досліджень (МЦПД) було проведено громадське обговорення на тему "Впровадження нової політики зменшення шкоди від вживання наркотиків". До участі в обговоренні були запрошені представники органів влади, громадських організацій, незалежні експерти, науковці та представники ЗМІ. Метою обговорень було визначити позиції зацікавлених сторін щодо ключових питань стратегії зменшення шкоди від вживання наркотиків

18 квітня 2005 року у Міжнародному центрі перспективних досліджень (МЦПД) було проведено громадське обговорення на тему “Впровадження нової політики зменшення шкоди від вживання наркотиків”. До участі в обговоренні були запрошені представники органів влади, громадських організацій, незалежні експерти, науковці та представники ЗМІ. Метою обговорень було визначити позиції зацікавлених сторін щодо ключових питань стратегії зменшення шкоди від вживання наркотиків. На обговоренні був представлений документ, що містить аналіз проблеми та пропонує наступні кроки, яких необхідно вжити для запровадження стратегії зменшення шкоди. Висвітлені у цьому документі положення були проголошені у доповідях пані О.Реміги, експерта МЦПД, пана Ю.Калашникова, наукового консультанта Державної соціальної служби для сім”ї, дітей та молоді, та пана С.Дворяка, директора Українського інституту досліджень політики щодо громадського здоров”я.

О.Реміга підкреслила, що найбільші зусилля у боротьбі з поширенням епідемії ВІЛ/СНІДу мают бути сконцентровані на групі наркоспоживачів, які є головною групою ризику відносно ВІЛ-інфекції. Ю.Калашников зауважив, що у наслідку репресивної політики держави щодо наркоспоживачів, ця група ізолюється, криміналізується і стає недосяжною для соціальних та медичних програм. С.Дворяк наголосив, що найбільш ефективним методом лікування опіоїдної залежності (особливо серед ВІЛ-інфікованих) є замісна терапія. Реабілітаційні програми для СІН дуже дорогі та неефективні через невелику кількість людей, які проходять ці програми, і саме замісна терапія завдяки її доступності може допомогти вирішити цю проблему. Крім того, в Україні існують наркологічні центри з розвиненою інфраструктурою (фахівці, медичне обладнання, тощо), якщо цим центрам буде доручено проводити замісну терапію, її вартість ще зменшиться і становитиме лише вартість самого препарату (метадону).

Альтернативну позицію було викладено О.Кужель, яка представляла громадську організацію “Батьківський комітет проти наркотиків”. Пані Кужель заявила, що впровадження замісної терапії призведе до появи метадону на чорному ринку, що лікування метадоном є дорогим і гроші, призначені на замісну терапію, було б краще віддати організаціям, які впроваджують реабілітаційні програми. Як альтенативу програмі зменшення шкоди О.Кужель запропонувала лікування від наркозалежності що проводить у Полтаві доктор Саут. Завершила свій виступ О.Кужель закликому усім присутнім долучитися до гасла “Ні метадону в Україні!” та вимогою “зупинити експеримент на 500 дітях”.

Більшість присутніх дійшли згоди що пріорітетними напрямками роботи є профілактика та освіта у питаннях поширення ВІЛ, гепатиту В та С, реабілітація та ресоціалізація наркозалежних та ЛЖВ, заходи спямовані на усунення стигматизації та дискримінації наркозалежних та ЛЖВ. Також були висловлені думки щодо необхідності координації дій різних організацій на державному рівні, про активізацію роботи урядових структур, та нагальну потребу розробити прозорий механізм менеджменту та механізм відповідальності виконавців.

Обговорення 18 квітня у Києві започаткували другу серію обговорень з цієї теми, наступні обговорення відбудуться протягом 18-28 квітня у наступних містах: Полтава, Знам’янка, Дніпропетровськ, Луганськ, Одеса, Чернівці, Львів, Миколаїв, Сімферополь, Ужгород.

Світлана Іванченко, координатор програми “Зменшення шкоди”
тел: +380 (44) 461 95 00 | факс: +380 (44) 486 01 66
eлектронна пошта: ivanchenko@irf.kiev.ua
офіс: м. Київ, пров. Бехтерєвський, 13-a, кім. 5

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: