Владу закликають забезпечити невиліковно хворим доступ до знеболення

Вікторія Тимошевська, директор програми “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”, заявила, що пацієнти, їхні рідні й медики закликають Президента й уряд ухвалити постанову Кабміну “Про затвердження порядку обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров'я”

Пацієнти, їхні рідні й медики закликають Президента й уряд ухвалити постанову Кабміну “Про затвердження порядку обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я”. Про це 18 грудня заявила Вікторія Тимошевська, директор програми “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”, в ефірі радіо “Ера-FM”.

За словами експерта, ухвалення документу дозволить пацієнтам:
– зберігати вдома 10-денний запас контрольованих лікарських засобів, необхідних для знеболення;
– не чекати рішення лікарської комісії, а отримувати знеболювальні за призначенням лікаря;
– отримувати необхідну допомогу, оскільки робити ін’єкції знеболювального зможуть рідні.

За інформацією фахівця, у розвинених країнах хворі отримують знеболювальні препарати впродовж того періоду, коли потребують цього. Адже біль – це винятково індивідуальне відчуття, і сильний больовий синдром може розвинутися в пацієнтів на ранніх стадіях захворювання. В Україні ж інтенсивні знеболювальні засоби, зокрема морфін, призначають лише в останні 2-3 дні життя пацієнта.

Вікторія Тимошевська наголосила, що лікарі бояться призначати контрольовані препарати через те, що їх часто перевіряють МВС і Державна служба з контролю за наркотиками. Крім того, для призначення слід скликати комісію щонайменше з трьох лікарів. “Тобто ми не довіряємо лікарю з дипломом, який призначає сильні знеболювальні препарати, хоча довіряємо йому проводити операції”, – сказала вона.

Експерт наголосила, що недоступність знеболення для невиліковно хворих принижує їхню гідність і порушує їхні права.

За її словами, сьогодні в Україні приблизно 500 тис. невиліковно хворих, 80% із них потребують знеболення інтенсивними знеболювальними препаратами через сильний біль. Вона наголошує, що затвердження згаданої постанови зробить ці життєво необхідні ліки доступнішими для пацієнтів.

Проект постанови вже був у Кабінеті Міністрів, проте жодного разу його не включили до порядку денного засідань. 3 грудня Кабінет Міністрів України пішов у відставку, так і не ухваливши документу.

Контакти:
“Громадське здоров’я”
Вікторія Тимошевська
(044) 461 97 09
tymoshevska@irf.ua

***

Мета програми “Громадське здоров’я” – сприяти розвитку спроможності громадянського суспільства для формування ефективної системи охорони здоров’я, яка базується на принципах прав людини та доказової медицини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: