Владу Донеччини закликають забезпечити права медпрацівників

Фахівці попереджають, що експеримент із реформування системи охорони здоров’я в Донецькій області загрожує правам працівників медичної галузі

Експеримент із реформування системи охорони здоров’я в Донецькій області загрожує правам працівників медичної галузі. Такого висновку дійшли члени експертної групи, яка працює в межах проекту “Залучення громадського й експертного потенціалу регіону до процесу впровадження реформ у системі охорони здоров’я Донецької області”. Проект здійснює Донецька обласна організація ВГО “Комітет виборців України” спільно з Громадською радою при Донецькій обладміністрації за підтримки програми “Посилення впливу громадянського суспільства” Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами фахівців, структурні перетворення у закладах охорони здоров’я прямо пов’язані зі штатним скороченням. Вони поінформували, що місцеві ради Донецької області вже прийняли рішення про створення Центрів первинної медико-санітарної допомоги, але при цьому не вироблено чітких процедур забезпечення трудових прав.

Експерти підкреслюють, що терміни реалізації рішень щодо приєднання, об’єднання, злиття чи фактичної ліквідації закладів охорони здоров’я не відповідають вимогам трудового законодавства. Це створює ризики порушення прав працівників охорони здоров’я при звільненні їх за скороченням або за переведенням.

За словами фахівців, оскільки частина Центрів пройде державну реєстрацію лише в січні 2012 року, реальною може стати ситуація, коли працівників охорони здоров’я, яких із порушенням процедури звільнять у грудні 2011 року “за переведенням” до ще не створених центрів, новостворені юридичні особи не зможуть законно прийняти на роботу на цих підставах.

Експерти підкреслюють, що план-графік проведення експерименту з реформування системи охорони здоров’я в Донецькій області на 2011-2013 роки не містить заходів, спрямованих на залучення профспілок і трудових колективів до ухвалення рішень щодо оптимізації закладів охорони здоров’я.

При цьому пункт 1.24 Регіональної угоди між Донецькою обладміністрацією, профспілковими об’єднаннями Донецької області та Донецькою обласною організацією роботодавців на 2011-2012 роки передбачає, що питання ліквідації, приєднання, злиття, приватизації медичних установ має бути погоджено з профільною профспілковою організацією. Фахівці попереджають, що відсутність такого погодження та широких консультацій із професійною спільнотою знижує легітимність розпочатого експерименту.

На думку учасників обговорення, органи влади, відповідальні за виконання експерименту в системі охорони здоров’я, мають повернутися до етапу повноцінних консультацій із профспілковими організаціями, трудовими колективами та зацікавленими асоціаціями. У межах цих консультацій має відбутися корекція заходів пілотного експерименту з погляду дотримання законних прав і інтересів працівників закладів охорони здоров’я.

Експерти переконані, що влада має прийняти принципове рішення щодо пролонгації строків експерименту, що дозволить уникнути масових порушень трудових прав громадян та запобігти незапланованим фінансовим витратам Центрів на усунення процедурних помилок при їх створенні.

Експертна група готова виступити незалежним майданчиком для проведення консультацій між органами влади, профспілковими організаціями та трудовими колективами щодо проблемних аспектів реалізації експерименту в системі охорони здоров’я.

Донецька обласна організація
ВГО “Комітет виборців України”
(062) 337 63 16
donetsk_cvu@ukr.net

***

Мета програми “Посилення впливу громадянського суспільства”  – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисту та лобіюванню спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: