Візова практика країн ЄС: львів’яни загалом задоволені, але проблеми є

Дослідження здійснила ГО "Львівське юридичне товариство" в межах моніторингу візової політики країн ЄС, який координує Громадська ініціатива “Європа без бар’єрів”

Отримувачі віз у Львові загалом позитивно оцінюють дотримання консульськими установами країн Євросоюзу положень Угоди про спрощення оформлення віз і Візового кодексу ЄС. Про це заявили учасники обговорення, яке відбулося 26 березня у Львові. Відповідне дослідження здійснила ГО “Львівське юридичне товариство” в межах моніторингу візової політики країн ЄС, який координує Громадська ініціатива “Європа без бар’єрів” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

Фахівці обговорили візову політику Генеральних консульств Польщі й Чехії, візового центру Німеччини у Львові, Генеральних консульств Словаччини й Угорщини в Ужгороді.
    
Як відзначила керівник громадської ініціативи “Європа без бар’єрів” Ірина Сушко, за майже три роки держава мало що зробила, щоби її громадяни нині могли вільно подорожувати країнами ЄС без віз. Ще 2010 року Україна підписала з ЄС так званий План дій із візової лібералізації, що передбачав більш як 50 технічних критеріїв і завдань у різних напрямах державної політики. Україна зобов’язалася модернізувати такі сфери державної політики: управління міграцією та кордонами, безпека документів, громадський порядок і безпека, забезпечення фундаментальних прав людини.
    
Водночас, як наголошує експерт, нині є підстави говорити про те, що парламент та оновлений уряд візьмуть на себе зобов’язання й виконуватимуть перераховані завдання з більшим ентузіазмом. Передусім ідеться про відновлення роботи координаційного центру з виконання Плану дій із візової лібералізації, який координує різні міністерства й відомства, що задіяні в процесі реформ.
    
Консул Генерального консульства Польщі у Львові Йоанна Васяк зауважила, що люди часто звертаються до неакредитованих посередників, що тільки заважає отриманню віз. Вона додала, що коли людина не може отримати запрошення від польської сторони, але хоче поїхати в Польщу, то може звернутися по так звану візу на закупи, що спочатку видається терміном на сім днів, а в подальшому – на термін до року.
    
Консул Генерального консульства Чехії у Львові Павел Валовий відзначив, що відсоток відмов в отриманні візи в консульській установі, яку він представляє, досить низький і основна їхня причина – неправильно оформлені або не повністю зібрані документи.
    
Світлана Мітряєва, директор Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в Ужгороді, зазначила, що за період моніторингу візової практики за останні роки помітна тенденція до збільшення кількості безкоштовних віз, які видають Генеральні консульства Словаччини й Угорщини. Зокрема, 2008 року 20% опитаних громадян у словацькому консульстві отримали візи безкоштовно, то у 2013 році ця частка вже становить 43%. В угорському консульстві за цей період ця частка підросла з 30% до 50%. Вона додала, що консульські установи видають значну частку довготермінових віз: до прикладу, візи на 2-3 роки видали 37% опитаних респондентів у консульстві Угорщини, у консульстві Словаччини – 22%. 98% опитаних отримали документами з візами до 10 днів.
    
Андрій Лепак, представник Львівського юридичного товариства, повідомив, що під Генеральним консульством Польщі у Львові реальна черга переросла у віртуальну. Влітку вона сягала двох місяців, а зараз, наприклад, записатися на подання документів у консульство на національну візу Польщі можна на 11 квітня, на шенгенську візу – теж на 11 квітня. Щоб здати документи на посвідку для малого прикордонного руху, треба чекати до 29 квітня. У чеському консульстві вільних місць на подання документів на робочу візу взагалі немає. Щоб здати документи на шенгенську візу, треба чекати до 2 квітня. Лише 48,3% опитаних задоволені бажаною датою подання документів у польське консульство, решта невдоволені. У чеському консульстві ситуація краща: 100% змогли потрапити на бажану дату. У Візовому центрі Німеччини задоволених 93,3%. Як свідчать результати дослідження, цьогоріч збільшилося число тих, хто отримав візу безкоштовно. У польському консульстві за візу не платили 43,3% опитаних, у чеському – 31,7%, у Візовому центрі Німеччини – 43,3%.
    
Представник ГО “Львівське юридичне товариство” нагадав, що, згідно з Візовим кодексом ЄС, кожен громадянин, який отримав відмову, має отримати й письмове пояснення, чому йому відмовили. Також йому мало б бути роз’яснено, що він має право на апеляцію. Через апеляцію людина може домогтися, що їй таки відкриють візу. Проте в реальності цей механізм не працює. Перш за все, за словами Андрія Лепака, дається взнаки необізнаність громадян. По-друге, люди впевнені, що апеляція нічого не змінить. І третя причина – це фінансова складова, адже апеляція є платною.

У підсумку, експерти та представники консульських установ відзначили необхідність подальшого громадського моніторингу видачі віз і вдосконалення окремих процедур їх оформлення. За їхніми словами, запровадження безвізового режиму України з ЄС суттєво зменшить перешкоди в реалізації права громадян України на свободу пересування.

Контакти:
ГО “Львівське юридичне товариство”
(0322) 94 92 63
tov.lviv@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: