Вийшла друком публікація «Непевний об’єкт бажання. ЄВРОПА в українському політичному дискурсі»

За підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження” вийшла  друком публікація «Непевний об’єкт бажання. ЄВРОПА в українському політичному дискурсі» (Київ, Видавничий дім Дмитра Бураго, 2010). Монографія є першим комплексним дослідженням концепту ЄВРОПА в сучасних вітчизняних реаліях.

Видання намагається дати відповіді на проблемні питання пов’язані зі сприйняттям Європи та Європейського Союзу в сучасній Україні, серед яких й фундаментальні причини існування формули «Європа нас не хоче».

Автори публікації (Галина Яворська та Олександр Богомолов) аналізують смисл усталених політичних метафор, притаманних міркуванням на європейські теми в українських ЗМІ, описують стереотипи у сприйнятті ЄС, частина з яких сягає радянських часів, виявляючи неабияку стійкість і здатність до регенерації – серед них ставлення до Європи і Заходу як підозрілого «закордону». Виявляється, що слово «європейський» в Україні часто-густо не має жодного зв’язку з конкретними країнами чи інституціями, а поняття про «європейську культуру» нині поступово, але впевнено поступається місцем уявленням, пов’язаним з матеріальним добробутом. У розумінні міжнародних відносин в Україні виразно превалює модель міжособистісних стосунків (крізь призму понять спорідненості і сусідства). Автори підкреслюють, що всі ми, разом з політиками та журналістами, перебуваємо під не вповні усвідомлюваним впливом подібних стереотипів, що зрештою здатні впливати на процеси прийняття політичних рішень.

То ж політикам і журналістам варто замислитися, вважають автори публікації, перш ніж зображувати Україну у вигляді особи, яку в Європі «не хочуть» та «не чекають», або представляти нас у вигляді «мосту» між Росією та Заходом – адже «міст» не тільки за метафоричною, але й за політичною логікою не належить жодному з берегів, просто слугуючи їхнім потребам. То, чи, справді, українці хочуть жити у такій країні? – запитують автори.

Придбати книжку можна в книгарні «Наукова думка».

***

Галина Яворська, доктор філологічних наук, відомий в Україні експерт з політики ЄС

Олександр Богомолов, кандидат філологічних наук, завідувач відділу сучасного Сходу Інституту сходознавства НАН України, президент Центру близькосхідних досліджень

***

Європейська програма Міжнародного фонду «Відродження» має на меті сприяння європейській інтеграції України шляхом фінансової та експертної підтримки громадських ініціатив. Сайт: w.irf.ua.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: