Виховати нове покоління аналітиків. Перші вже є

Знайти найкращих, дати їм знання, роботу, досвід та отримати нове покоління аналітиків, здатних змінювати країну – таке непросте й амбітне завдання поставили у Міжнародному фонді «Відродження», коли рік тому в рамках «Ініціативи з розвитку аналітичних центрів», яка здійснюється у співпраці з Фондом аналітичних центрів (TTF) та Шведською агенцією з міжнародного розвитку (SIDA), запровадили програму стажування студентів вузів на базі провідних аналітичних центрів України.

Знайти найкращих, дати їм знання, роботу, досвід та отримати нове покоління аналітиків, здатних змінювати країну – таке непросте й амбітне завдання поставили у Міжнародному фонді «Відродження», коли рік тому в рамках «Ініціативи з розвитку аналітичних центрів», яка здійснюється у співпраці з Фондом аналітичних центрів (TTF) та Шведською агенцією з міжнародного розвитку (SIDA), запровадили програму стажування студентів вузів на базі провідних аналітичних центрів України. 

«Такого масштабного проекту з підготовки молодих фахівців-аналітиків Фонд до цього ніколи не проводив. Тож попри всі наші зусилля з підготовки та реклами цієї програми все ж не очікували, що отримаємо більше 220 заявок. Це означало, що конкурс буде 12 студентів на місце, – говорить менеджер програмної ініціативи «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження» Софія Голота.– Зрештою у відкритому конкурсі відібрали 20 стажерів – магістрів та аспірантів із вузів різних областей України».

«Після того, як мені повідомили, що я пройшов відбір на стажування, я тішився, як маленька дитина. На той момент я був у процесі вступу на аспірантуру з політології у Львівський національний університет і працював. Незважаючи на те, що потрібно було переїжджати до Києва і йти з роботи (яка мені подобалась), я зразу ж написав заяву на звільнення, а за два тижні переїхав зі Львова до столиці, – згадує переможець програми Андрій Сухарина. – Часто буває, що високі очікування стають причиною великих розчарувань. Вісім місяців я навчався, працював, писав, подорожував… За цей час я хвилювався, втомлювався, радів, сумував, сердився, лінувався. Але, мабуть, єдине чого я не робив – не шкодував, що подав заявку на участь у цьому конкурсі. Ніколи не думав, що хтось може тебе стільки навчати, платити стипендію, та ще возити по «заграницях» навіть не за дякую».

Протягом 8-місячного інтенсивного навчання на базі восьми провідних вітчизняних аналітичних центрів інтерни були задіяні у їхній поточній роботі, відвідали низку тренінгів та мали «відрядження» до семи аналітичних центрів Латвії і Естонії. Вони готували власні  аналітичні матеріали, рецензували роботи своїх колег, самостійно організували та провели публічні дебати у своїх вишах.

«Найбільш значущий результат – це ціла маса знань та досвіду. Досвіду практичної аналітики, досвіду роботи в команді та досвіду індивідуальної роботи, за яку ти несеш відповідальність і яка дає змогу дорослішати професійно, –  говорить випускниця Острозької академії та Варшавського університету Марта Пугач. – А ще це стажування стало неймовірним втіленням давньої мрії – пройти школу в «Агенції журналістики даних». Тут я змогла практично займатися тим, чого мене навчали на моїй спеціальності, політології, – робити дослідження. Після отриманого досвіду хочу і надалі залишатися та розвиватися в аналітичному середовищі».

А координатор стажування, керівник «Агенції журналістики даних» (TEXTY) Андрій Газін розповідає, що вони серйозно поставились до процесу відбору інтернів і в результаті отримали освічених, активних і небайдужих людей до своєї команди.

«Наші інтерни були зі своїм бекграундом – політологія, соціологія, захист інформації. І ми цей бекграунд дуже цінували і намагалися добирати завдання для кожного за профілем, але разом з тим намагались їх розширювати. То ж під час стажування вони отримали знання з аналізу та візуалізації даних, написання журналістських та аналітичних матеріалів. Програма стажування насправді дуже важлива, адже вона дає можливість студентам зрозуміти шляхи розвитку після закінчення університетів, отримати базові аналітичні навички та й просто соціалізуватись у середовищі аналітичних центрів та громадських організацій. У ситуації, коли навіть найкращі університети не завжди дають необхідні практичні навички, подібні програми життєво важливі для розвитку суспільства».

За підсумками програми, 6 стажерів-переможців отримали роботу в провідних аналітичних центрах.

«Під час першої ж зустрічі з інтернами я сказав їм, що вони –  кращі з кращих. Що, можливо, не кожен співробітник Інституту зміг би пройти ті випробування, ті тести, які пройшли вони, – ділиться враженнями координатор стажування, заступник директора Інституту світової політики Сергій Солодкий. – І якщо вони тут, то їхні знання міцні, а бажання рухатися далі рішуче. Я переконався в цьому під час нашої спільної роботи, яку стажери виконували на рівні з іншими працівниками Інституту. Вони впевнені, не зашорені, перспективні. І ми разом працюємо далі».

 

Яні Саєнко та Ярославу Литвиненку по 23. Яна закінчила Маріупольський державний університет. Ярослав навчався у Сімферополі, згодом змушений був перевестися до Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Сьогодні вони, як переможці програми, працюють в Інституті світової політики.

«Це мій перший досвід роботи за спеціальністю. Тут, працюючи з надзвичайно ефективною командою професіоналів, я наочно побачила, який вплив може мати громадянське суспільство на розвиток нашої країни. І це дуже мотивує до подальшої роботи», – стверджує Яна Саєнко.

Ярослав Литвиненко впевнений, що вже чітко визначився з життєвими пріоритетами і знає, що робитиме далі: «В Інституті світової політики з перших днів нас долучили до аналізу врегулювання конфліктів у світі, а в подальшому  і до написання рекомендацій щодо можливих варіантів припинення війни на Донбасі. За той час ми взяли участь у декількох брейн-штормінгах з відомими експертами не тільки України, а й світу. Деякі рекомендації, розроблені нами в команді, сьогодні втілюються в життя. Своє майбутнє я присвячу роботі в Україні і задля України, а двома головними завданнями стануть припинення війни на Донбасі та повернення АР Крим під контроль України».

Менеджер програмної ініціативи «Демократична практика» МФ «Відродження» Софія Голота констатує, що ці молоді люди скористалися шансом. Їм тільки 23-24 роки, а вони знають, чого хочуть, уже працюють у серйозних аналітичних організаціях і отримують пристойну зарплату. «Фонд також переймається долею інших стажерів. Ми знаємо, що окрім шістки переможців в проектах аналітичних центрів залишились працювати ще двоє. Дехто знайшов роботу в донорських організаціях, хтось поїхав навчатися на закордонні програми, хтось у пошуку цікавих пропозицій. Для нас цікава тенденція – скільки з них залишиться працювати в громадському секторі, ким вони стануть. За півроку ми обов’язково поцікавимось, де вони і що роблять»,  – резюмує вона.

Автор: Марина Бондаренко

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: