#ВідродженняПідтримує: Виставка «Барви ромської душі»

Editor

4 листопада в Національному музеї Тараса Шевченка почала експонуватися виставка робіт художника Тиберія Йонаша та учнів художньої школи «Rom ART». Роботу художньої школи, як і проведення виставки, що триватиме до 15-го листопада 2020 р., підтримує Ромська програма Міжнародного фонду «Відродження». Інформаційним партнером є Освітньо-мистецький проєкт «CultuROM». До архітектурно-просторової організації експозиції залучили відомого художника та арт-директора журналу «Український тиждень», Андрія Єрмоленка.

Ключовим образом виставки «Барви ромської душі» виступає барвиста, заквітчана хустка – яскравий аксесуар, що є спільним та притаманним національному вбранню і українок, і ромських жінок. І це невипадково, адже у Національному музеї Тараса Шевченка покликана не лише показати барви ромського живопису, але продемонструвати риси, що єднають українців та ромів.

Барвисті квітки, що ми з дитинства бачили на хустках наших бабусь та мам – це відсилка до давніх традицій українського та ромського народів, які черпають своє натхнення до творчості у фольклорі: пісні, казці, танці тощо.  

Так ми бачимо, що жанрова палітра художніх робіт, що представляє виставка робіт Тиберія Йонаша та його вихованців, – дуже різноманітна. Тут є і живопис, графіка, натюрморти, пейзажі й, звісно, жанрові композиції, що відображають життя ромської громади.

Тиберій Йонаш, художник з 20-річним досвідом роботи, що живе і працює на Закарпатті., створив громадську організацію та заснував у ромському районі Мукачева художню школу «Rom ART у 2017 році.

 «Сьогодні ромам важко знайти своє місце – і в школі, і в роботі. Мені здається, що наші діти краще розвиваються у своєму колі. Тому я вирішив створити художню школу спеціально для них. Окрім того, що вони навчаються тут малюванню, я також їх виховую, підтримую жагу до навчання. Усі наші діти різні. Мені цікаво виявити талант. Якщо бачу, що дитині не йде малювання, то не приховую цього, а кажу, аби спробували співи чи музичні інструменти. З тими ж дітьми, яким вдається, я працюю дуже наполегливо, роблю усе, аби вони закохалися у цю професію так само як я», – розповідає він

Спочатку в школі навчалося 30 дітей, а нині вже понад 50 і вони розділені на групи за віковими категоріями, оскільки вік учнів від 9 до 15 років. Діти у цій школі навчаються безкоштовно, їх також забезпечують усіма необхідними для малювання матеріалами. Про школу «Rom Art» та її талановитих учнів вже знають не тільки в Закарпатті, але за його межами. Протягом останніх років вже відбулися виставки: у замку «Паланок» в Мукачеві, в Ужгороді у Музеї архітектури та побуту, у Києві у фонді «Чіріклі», а до Міжнародного Дня ромів у 2019 році, що відзначається 8-го квітня, – одночасно в Мукачеві та Києві.

Андрій Єрмоленко, під час відкриття виставки зазначив: «Роми, на жаль. Залишаються чи не найбільш стигматизованою етнічною грутою в Україні. До певного часу ромська спільно була надзвичайно закритою, ми практично нічого не знали про розвиток живопису ромів. Тому великою цінністю цього проєкту є не лише саме мистецтво, але й його соціальна місія. Оскільки Тиберій, працюючи з дітьми, показує їм, який цей світ є великий та розмаїтий. А нині, дякуючи зусиллям Тиберія, для України відкривається ромський живопис, і ми бачимо, наскільки українська та ромська культури в Україні поєднані та взаємодоповнюються».  

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: