#ВідродженняПідтримує: в світ виходить книга «Шлях (до) ромів»

У Видавництві «Видавництво» виходить друком довгоочікувана книга «Шлях (до) ромів», яка є антологією малої прози українських авторів, в тому числі ромського походження. Під палітуркою читач знайде 19 прозових текстів про співжиття в полікультурній громаді, згуртованість, взаємоповагу й толерантність.

«Шлях (до) ромів» — це історії, що покликані руйнувати стереотипне бачення ромської громади.

Авторами антології стали відомі українські письменники, перекладачі, поети, журналісти, громадські діячі, а також автори початківці: Андрій Любка, Андрій (Банди) Шолтес, Любов Якимчук, Микола Бурмек-Дюрі, Любов Єремічева, Альона Казанська, Ростислав Кузик, Олена Марчук, Петро Русанєнко, Люба-Параскевія Стринадюк, Андрій Тужиков, Катерина Гладка, Ольга Мацо, Єва Райська. Анастасія Холявка, Любов Базь, Каріна Санлайф та Ірена Яніцька. Їхні тексти доповнюють ілюстрації художників: Олени Гаврищук, Наталії (NONA) Журавчак, Тиберія Йонаша та Тетяни Литвин. Літературною редакторкою видання виступила відома українська письменниця, літературознавця та перекладачка, Маріанна Кіяновська. Над художнім оформленням працювали Юрій Барабаш та Ілля Стронґовський.    

Книга стала результатом роботи літературно-мистецької резиденції «СпільноART», яка проходила навесні 2019 р. Її організатором виступила Ромська програма Міжнародного фонду «Відродження». Плануючи роботу резиденції, організатори прагнули створити простір для спільного творчого процесу письменників і митців українського й ромського походження, а також представників інших етнічних груп задля вільної саморефлексії та самопрезентації, щоб учасники здобули нові знання і засвоїли професійні навички, навчаючись у майстрів своєї справи.

«Ми керувалися тим, що хоч Україна і полікультурна, але у вітчизняних літературі та мистецтві прикладів самопредставлення етнічних меншин, зокрема ромського народу, обмаль. Про ромів і від їхнього імені переважно «говорить» більшість, часто крізь призму власних стереотипних уявлень, сформованих через брак безпосереднього контакту. Тому нашою метою було як допомогти ромам і тим, хто з ними знайомий не з чуток, розповісти власні історії, не викривлені перспективою іншого, так і створити простір для діалогу, обміну життєвим та професійним досвідом та взаєморозуміння», – розповідає Сергій Пономарьов, директор Ромської програми Міжнародного фонду «Відродження».

Переможцями конкурсу, який передував проведенню «СпільноART’у» стали 20 талановитих митців, дизайнерів, письменників, журналістів та громадських діячів з різних куточків України. Куратором резиденції виступив історик та публіцист Роман Кабачій: «Ми намагалися скласти програму так, щоб кожен день був особливим, відрізнявся від попереднього, приносив нові враження. Маємо надію, це спрацювало, і, попри інтенсивність подій, невпинний потік нової інформації, «повну зайнятість» та нагальність самодисципліни й самоорганізації для резидентів, їм було справді цікаво та корисно спільно попрацювати і покреативити».

Книга вийшла строкатою та еклектичною, як і всі антології, проте в ній чітко прослідковується атмосфера співдії творчих людей, бажання пізнавати один одного, культура толерантності у житті громади.

«Основною метою Видавництва завжди було і залишається працювати із болючими точками суспільства та допомагати дискримінованим соціальним групам через подолання шкідливих стереотипів. Книга «Шлях (до) ромів» важлива для нас тим, що відкриває для українського читача ромів, як креативних та яскравих особистостей, розповідає детальніше про їх життя та долання проблем, з якими вони стикаються. Ми дуже сподіваємося, що книга допоможе позбутися упереджень чи бодай проявить позитивні сторони нашого співіснування», – наголошує Лілія Омельяненко, співзасновниця видавництва «Видавництво». 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: