Відродження та розвиток ромської музичної культури на Закарпатті

В останні роки спостерігається значне погіршення економічного та соціального становища ромського населення Закарпаття. На цьому фоні поширюється така негативна тенденція, як забуття та нехтування значною частиною ромів своєї історичної спадщини, традиційних ремесел, самобутньої культури, звичаїв, рідної мови.

В останні роки спостерігається значне погіршення економічного та соціального становища ромського населення Закарпаття. На цьому фоні поширюється така негативна тенденція, як забуття та нехтування значною частиною ромів своєї історичної спадщини, традиційних ремесел, самобутньої культури, звичаїв, рідної мови. Через це деякі з них навіть все менше усвідомлюють себе представниками ромської народності.

Товариство музичної культури циган Закарпаття “Лаутарі” ставить перед собою стратегічне завдання – сприяти системній підготовці в найближчі 15-20 років молодих освічених ромів-музикантів. Разом із освіченими ромами інших професій (а вже з’являються перші юристи, медсестри, педагоги, спеціалісти деяких виробничих професій) та визнаними лідерами провідних ромських громадських організацій вони утворять прошарок ромської інтелігенції, яка повинна стати головним виразником інтересів ромів у стосунках із владою, рушійною силою на складному шляху інтеграції ромів у суспільство. Митці та музиканти мають професійно, а не на словах, займатися відродженням, розвитком та популяризацією ромського музичного мистецтва.

Одним із своїх напрямків діяльності в цьому плані Товариство “Лаутарі” розглядає необхідність створення самодіяльних фольклорних музично-хореографічних ансамблів та залучення до участі в них музично обдарованих ромських дітей.

У листопаді 2011 року при обласному палаці дітей та юнацтва “ПАДІЮН” у місті Ужгороді за ініціативою Товариства “Лаутарі” відкрито новий напрямок позашкільного навчання ромських дітей – дитячий ромський музично-хореографічний ансамбль “Лаутарі”. Діють дві групи: старша (18 дітей у віці 15-20 років) та молодша (16 дітей у віці 6-14 років). У 2012 році за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» ансамблем були придбані окремі музичні інструменти та звукопідсилюючу апаратуру, що дозволило започаткувати учбовий процес із ухилом на естрадне мистецтво. Зараз  декілька вихованців ансамблю навчаються в музичній школі, в Ужгородському музичному училищі, у коледжі мистецтв та у Київському національному університеті культури і мистецтва (ужгородський філіал).  Ансамбль почав із успіхом виступати перед різними глядацькими аудиторіями, у тому числі, що надзвичайно важливо, безпосередньо в ромських таборах.

За минулі плідні роки навчання музичні інструменти почали потребувати оновлення та заміни. Крім того, ансамбль не міг повноцінно займатися фольклорною музикою, оскільки не мав у своєму розпорядженні таких традиційних для ромів інструментів, як скрипки, акустичні гітари, цимбали  та деякі інші. 

riСаме тому у 2014 році Міжнародний фонд «Відродження» знову відгукнувся на запит молодих дитячих музикантів. За підтримки Фонду було придбано дві акустичні гітари, дві скрипки, кларнет, фортепіано, а також витратні матеріали для окремих музичних інструментів. Ця допомога дозволила поновити в ансамблі повноцінний учбовий процес, долучити до навчання інших талановитих дітей у віці 6-8 років із ромських таборів Ужгорода. Крім того, музиканти отримали можливість серйозно зайнятися розвитком фольклорного напрямку у своїй діяльності. Зазначені нововведення дозволять відкрити філіал палацу дітей та юнацтва ПАДІЮН в мікрорайоні компактного проживання ромського населення в Ужгороді.

Все це в комплексі розглядається Товариством «Лаутарі» як черговий  і дуже важливий крок на довготривалому шляху до відтворення в Ужгороді ромського музично-драматичного театру, який існував ще у 20-х роках минулого століття. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: