Відповіді на питання про конкурс «Підтримка стійкості громадянського суспільства та посилення соціальних зв’язків у громадах»

У червні 2024-го року Міжнародний фонд «Відродження» оголосив конкурс «Підтримка стійкості громадянського суспільства та посилення соціальних зв’язків у громадах» орієнтований на підтримку розбудови та посилення дієвих механізмів взаємодії між спільнотами, які показали свою значимість у розвитку стійкості українського суспільства в умовах російської агресії.

  • Кінцевий термін подачі проєктної пропозиції – 25-го червня 2024 року (о 15:00 за київським часом)
  • Оголошення результатів конкурсу – 25-те липня 2024 року 
  • Термін реалізації проєкту – до 12 місяців
  • Розмір гранту на проєктну діяльність може складати 1 000 000 – 1 200 000 гривень.

На основі презентації конкурсу ми підготували відповіді на найпоширеніші запитання щодо умов участі, можливих тем і завдань проєктів та вимог до організацій, які беруть участь у конкурсі. Також ось тут можна переглянути загальні поради для тих, хто готує проєктну пропозицію.

Якою є основна мета конкурсу?

Метою конкурсу є підтримка ініціатив, що сприяють розбудові та посиленню дієвих механізмів взаємодії, співпраці та обміну досвідом, між різними спільнотами, які показали свою значимість у розвитку довіри, згуртованості та стійкості українського суспільства в умовах російської агресії.

Чи є географічні обмеження або пріоритетні області, регіони?

Ні, активності в межах проєкту можуть відбуватись на будь-якій, підконтрольній Уряду України, території. 

Хто може брати участь в конкурсі? 

Громадські організації, спілки, асоціації, товариства та інші об’єднання, зареєстровані відповідно до українського законодавства як неприбуткові або благодійні організації.

Чи можливо подати заявку від декількох організацій одразу?

Формально, ні. Аплікантом і безпосереднім виконавцем проєкту має виступати одна організація, яка бере на себе відповідальність за реалізацію проєкту. Однак, у проєкті можуть бути вказані організації-партнери, які будуть разом з організацією-аплікантом реалізовувати проєкт. Якщо ваш проєкт передбачає таку співпрацю – обовʼязково вкажіть це в аплікаційній формі та додайте документи, що підтверджують вашу співпрацю (меморандум або лист підтримки).

Чим можуть брати участь органи місцевого самоврядування?

Ні. Органи місцевого самоврядування не можуть подавати проєкт і виступати безпосередніми виконавцями проєкту. Однак, вони можуть бути партнерами, так само як і громадські організації. Якщо ваш проєкт передбачає таку співпрацю – обовʼязково вкажіть це в аплікаційній формі та додайте документи, що підтверджують вашу співпрацю  (меморандум або лист підтримки).

Чи можуть брати участь в конкурсі новостворені організації?

Так. Конкурс не передбачає обмежень за часом існування та роботи організації. Однак, враховуючи мету та пріоритети конкурсу, ми надаватимемо перевагу ініціативам, поданим від організацій з відповідним досвідом роботи. Якщо окремі представники вашої команди раніше мали відповідний досвід в рамках інших проєктів чи у складі інших організацій – обовʼязково вкажіть це у грантовій заявці та додайте СV цих людей до проєктної пропозиції.

Чи може брати участь у конкурсі організація, зареєстрована на тимчасово окупованих територіях?

Ні. Безпосереднім виконавцем проєкту та отримувачем гранту має бути організація, зареєстрована на підконтрольній Уряду України території. Фонд діє згідно  чинного законодавства України, відповідно не має права робити будь-які грошові перекази на ТОТ. (відповідно до Статті 13 Закону “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” – переказ коштів між тимчасово окупованою територією та іншою територією України забороняється).

Яким проєктам буде надаватися перевага?

Перевага буде надаватися проєктам, які передбачають 

  1. роботу з прифронтовими територіями, співпрацю прифронтових та тилових територій.
    Це може бути проведення навчання для місцевих волонтерів та представників неурядових організацій на теми, важливі для посилення стійкості громади. Це також може бути проведення заходів для привернення уваги до викликів, з якими стикаються прифронтові громади.
  2. підтримку та зростання якості соціальних зв’язків та забезпечення сталості взаємодії між різними спільнотами всередині громади. Це може досягатися широким спектром активностей — підвищення кваліфікації серед місцевого населення, забезпечення культурних потреб, неформальна освіта. Тобто, це мають бути активності, під час яких різні спільноти зможуть об’єднатися та співпрацювати.
  3. посилення спроможностей самих організацій. Громадські організації стикаються з вигоранням, втомою, втратою людського ресурсу. Проєкти, які подаються на конкурс, можуть бути спрямовані на подолання цих викликів.

Чим можуть бути поданими на конкурс проєкти, що передбачають створення або розвиток соціального підприємництва?

Так. Однак, якщо ми говоримо про створення нового соціального підприємництва, бажано, щоб до подачі проєкту уже був готовий бізнес-план. Цей план має бути мінімально прибутковим, або принаймні не збитковим. Важливо, щоб бізнес-план містив конкретні цифри, дії та плани, а не був суто теоретичним.

Чи можуть в рамках проєкту бути закуплені будівельні матеріали на будівництво чи облаштування фізичного простору?

Ні. В рамках цього конкурсу закупівля будівельних матеріалів чи проведення ремонтних робіт не передбачені. Проте, ви можете закладати в бюджет оплату плаці (винагороду) координаторів таких робіт, координатора волонтерів, які долучаються до відбудови або створення простору тощо. 

Чи можна спрямовувати проєкт на роботу з людьми третього віку?

Безперечно. Конкурс не має обмежень щодо вікової групи кінцевих бенефіціарів проєкту. Навпаки, ми радо вітаємо ініціативи, які створюватимуть можливості для різних соціальних груп, передбачатимуть їх взаємодію з іншими групами тощо. 

Чи можливе проведення заходів проєкту на прифронтових територіях?

Так, однак в такому випадку у заявці необхідно зазначити, яких заходів безпеки ви плануєте вжити, аби мінімізувати ризики для учасників та виконавців тих чи інших активностей. Ми не накладаємо обмежень на участь громад на прифронтових територіях, однак це повинні бути території з відкритим доступом для громадських організацій.

Чи можливо залучати до проєкту міжнародних партнерів з ЄС?

Так, така співпраця лише посилить проєкт. Однак, Фонд має право надавати гранти лише організаціям, зареєстрованим в Україні і фінансувати діяльність фахівців, які є громадянами України. Тож якщо ваш проєкт передбачає оплачуване залучення фахівців з інших країн, винагорода за їх роботу має братись з інших джерел і не може бути закладена у проєкт.

На що НЕ МОЖУТЬ бути витрачені кошти в рамках проєкту? 

Неприйнятними вважатимуться витрати на:

  • підготовку проєктної пропозиції для участі в конкурсі;
  • створення та реєстрацію організації;
  • сплату боргів;
  • відшкодування витрат, пов’язаних із коливанням валютного курсу;
  • надання прямої фіскальної підтримки державним органам влади;
  • політичну діяльність чи релігійну пропаганду;
  • діяльність, що веде до прямої або опосередкованої дискримінації будь-яких соціальних верств;
  • проєкти, спрямованими на отримання прибутку від діяльності;
  • будівництво або ремонтні роботи;
  • закупівлю гуманітарної допомоги та/або військового обладнання 
  • закупівлю транспортних засобів та/або предметів розкоші та відповідних послуг;
  • надання фінансової допомоги третім організаціям (регрантинг).

За якими критеріями відбувається оцінка проєкту? 

Важливими для нас є такі критерії: 

  • відповідність поданої проєктної пропозиції меті й пріоритетним напрямам конкурсу;
  • зрозумілість мети проєктної пропозиції, відповідність завдань та діяльності в межах проєкту його меті;
  • прогнозований вплив проєкту на досягнення позитивних змін, 
  • комплексність підходів до вирішення проблем;
  • попередній досвід учасника конкурсу у проведенні діяльності, передбаченої проєктною пропозицією;
  • реалістичність виконання проєкту, наявність чіткого плану його реалізації,
  • життєздатність проєкту після завершення його реалізації.

У який спосіб здійснюється прийняття рішень щодо переможців конкурсу? 

Проєкти розглядає спеціальна Експертна рада, до складу якої входять незалежні експерти у суміжних з темою конкурсу галузях. Після ретельного аналізу проєктів і обговорення вони ухвалюють рішення щодо схвалення чи відхилення проєктів. Члени Експертної ради працюють відповідно до  Положення про уникнення конфлікту інтересів та приймають рішення з позиції неупередженості. Рішення Експертної ради є остаточним і перегляду не підлягає. 

Більш детально ви можете ознайомитися за посиланням.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: