В липні 2024-го року Міжнародний фонд «Відродження» оголосив конкурс «Зелене відновлення і сталий розвиток територіальних громад», спрямований на сприяння впровадженню екологічного компоненту у соціально-економічний розвиток територіальних громад задля належного відновлення, сталого розвитку і забезпечення довкіллєвої безпеки жителів громад.
- Кінцевий термін подачі проєктних пропозицій — 3 вересня 2024 року (15:00 за київським часом)
- Оголошення результатів — до 3 жовтня 2024 року.
- Розмір гранту — до 1 000 000 грн.
Ми підготували відповіді на поширені запитання про конкурс, щоб допомогти вам розібратися з вимогами, умовами участі та термінами реалізації проєкту.
Хто може бути учасником?
До участі запрошуються громадські організації, громадські спілки та благодійні організації, які мають щонайменше трирічний досвід практичної роботи з екологічними питаннями в територіальних громадах. Вам необов’язково мати досвід роботи саме з зеленим відновленням, однак ми очікуємо, що ви будете мати мінімум трирічний досвід роботи з довкіллєвими питаннями.
Чи може подаватися новостворена організація?
Так, якщо окремі учасники команди мають мінімум трирічний досвід роботи з довкіллєвими питаннями. Такі учасники мають складати ядро команди, а їхній досвід необхідно зрозуміло описати в аплікаційній формі або додати окремим файлом до проєктної пропозиції.
Які партнерства можливі в рамках проєкту?
За обґрунтованої необхідності до роботи в команді можуть залучатися біологи, екологи та інші профільні фахівці, які мають причетність до ідеї вашого проєкту. Можливі також партнерства з іншими громадськими організаціями. Ми вітаємо співпрацю з органами місцевого самоврядування, і саме проєктам, що включають таку співпрацю, буде надана перевага. Не забудьте додати до проєктної пропозиції лист(-и) підтримки від ОМС відповідної(-их) громад(-и), де здійснюватиметься проєктна діяльність.
Чи можуть брати участь університети або наукові установи?
Так, вони можуть брати участь як підрядники громадських організацій чи як партнери, проте виступати безпосереднім аплікантом і виконавцем проєкту — ні. Також до проєктної діяльності можуть залучатися окремі науковці, як фізичні особи, для виконання передбачених проєктом робіт.
Чи є територіальні обмеження?
Ви можете реалізувати свій проєкт на будь-якій території, підконтрольній Україні. Однак, перевага буде надана пропозиціям, що виконуватимуться на території громад, які зазнали руйнувань чи руйнівних впливів на довкілля в результаті російської агресії. Ви можете реалізувати проєкт як на території однієї, так і декількох громад, але в межах тієї самої області.
Чи можливе створення екопарку або заповідника в межах проєкту?
Цей конкурс спрямовано, в першу чергу, на відновлення та пов’язані з ним документи. То ж якщо для відновлення вашої громади важливо напрацювати документальну базу і науково-економічне обґрунтування для створення екопарку, то це може бути предметом проєктної пропозиції.
Чи обов’язковим є інформування громадськості про хід виконання проєкту та його результати?
Так, залучення громади до процесу зеленого відновлення є однією з цілей конкурсу і вимогою до його учасників. Інформування може відбуватись як через активне наповнення соціальних мереж/сайту організації, так і через проведення онлай/оффлайн зустрічей з громадою. Крім того, комунікація з громадою є важливим компонентом адвокації результатів/напрацювань вашого проєкту.
Чи можлива закупівля обладнання — такого, як сонячні батареї, компостувальні контейнери — в межах проєкту?
Цей конкурс розрахований на інформаційну та аналітичні складову роботи, тому фінансування закупівлі обладнання загалом не передбачено. Недороговартісна матеріальна закупівля може бути підтримана тільки якщо вона обґрунтовано необхідна для реалізації загальної ідеї проєкту, але не є самоціллю.
Чи можливі витрати бюджетних коштів на адміністративні ресурси?
Цей грант не є інституційним, тому на адміністративні ресурси — такі як оренда офісного приміщення чи оплата комунальних послуг — може бути витрачено лише невеликий відсоток фінансування. Такі витрати мають бути чітко обґрунтувані в аплікаційній формі.
Яким є термін реалізації проєкту?
Максимальний термін реалізації проєкту складає 10 місяців, однак цей термін може бути і коротшим. Ми очікуємо, що реалізація проєктів почнеться вже в жовтні, до цього переможцям потрібно буде підписати грантову угоду, яку підготує Міжнародний фонд “Відродження”.
Чи може проєкт передбачати дослідження впливу війни на стан довкілля?
Так, якщо ви можете обґрунтувати необхідність цієї інформації для громади, або якщо таке дослідження стане компонентом більшого проєкту відновлення.
Чи надається фінансування для інфраструктурних проєктів?
Ні, не надається.
Як оцінити вплив зеленого відновлення на громаду?
Критерії оцінки ви визначите самі, вони мають бути продумані вами та закладені у проєкті.
Які види діяльності може передбачати проєктна пропозиція?
- впровадження складової «зеленого відновлення» у Плани відновлення та розвитку територіальних громад або до існуючих стратегій розвитку громад, які передбачають дії з відновлення;
- впровадження механізмів стратегічної екологічної оцінки (СЕО) як інструменту стратегічного планування, задля включення екологічних пріоритетів в програми і плани відновлення та розвитку;
- аналіз і напрацювання рекомендацій щодо впровадження екологічного мейнстріму в програмах відновлення та розвитку територіальних громад, передбачених законодавством України;
- аналіз і напрацювання рекомендацій щодо актуалізації відповідних місцевих нормативно-правових актів на предмет наявності екологічної складової та приведення їх у відповідність до законодавства у сфері захисту довкілля;
- аналіз потреб і можливостей громади, зокрема ресурсних, щодо запуску екологічних проєктів локального та міжмуніципального значення. Зокрема, у сфері зеленої енергетики, управління відходами, муніципального еко-транспорту, відновлення природно-заповідних фондів, захисту біорізноманіття тощо;
- напрацювання базових аналітично-інформаційних документів для екологічної аргументації проєктів міжнародної технічної допомоги громадам, зокрема: екологічного профілю громади, мапування руйнувань внаслідок війни за допомогою інструментарію гео-інформаційних систем, аналізу потреб адаптації до зміни клімату, екологічного прогнозування розвитку зруйнованих екосистем, баз відкритих еко-даних тощо;
- аналіз і напрацювання рекомендацій щодо відновлення і розвитку громад, на території яких здійснюється видобуток корисних копалин.
Цей перелік не є вичерпним, ви можете додавати інші активності, які будуть необхідними в контексті окремої громади.