Відмова у кредиті через інвалідність: харків’янин виграв справу проти банку

Харківський апеляційний суд визнав незаконними дії банку, який відмовився видати клієнтові кредит, посилаючись на його інвалідність

Харківський апеляційний суд визнав незаконними дії банку, який відмовився видати клієнтові кредит, посилаючись на його інвалідність. Юридичний супровід справи здійснював Фонд “Стратегічні судові справи з протидії дискримінації”, діяльність якого координує Коаліція з протидії дискримінації в Україні за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження” та Європейської Комісії.

Суд зобов’язав банк виплатити постраждалому 1 тис. грн. компенсації.

Харків’янин вирішив придбати телевізор в одному з торгових центрів. Він звернувся до представника банку з проханням про кредит. Коли працівник банку дізнався, що потенційний клієнт є інвалідом першої групи, він висунув вимогу надати поручителя. Оскільки поручителя в заявника не було, то і кредит йому видати відмовились. Спілкування банківського працівника та харків’янина було знято на відео, яке стало потім доказом у суді.

Під час засідання представник банку зазначав, що установа має право на власний розсуд вирішувати, чи надавати кредит тій чи іншій людині. Проте суд установив, що чоловіку відмовили в наданні кредиту винятково на тій підставі, що він є інвалідом першої групи. При цьому банк не перевіряв його доходів, не оцінив майнового стану, не визначив ступеню забезпеченості позики. Натомість громадянам, у яких немає інвалідності, можуть надати кредит без поручителя.

“Такі дії банку є дискримінаційними й абсолютно неприпустимими”, – заявила голова Центру інформації про права людини Тетяна Печончик.

Банк звернувся з касаційною скаргою до Вищого спеціалізованого суду в цивільних і кримінальних справах.

Олег Лепетюк, голова Харківської асоціації незрячих юристів, із цього приводу зазначає: “Я згоден із тим, що суди першої та апеляційної інстанцій винесли справедливе й об’єктивне рішення. Найголовніше – це не відшкодування й розмір моральної шкоди, а те, що суд визнав ситуацію дискримінаційною. Слід зазначити, що суд у своєму рішенні застосував Конвенцію ООН про права інвалідів. Нарешті цей документ починає працювати. І я сподіваюся, що Вищий спеціалізований суд залишить рішення в силі”.

Марія Ясеновська, президент Харківської обласної фундації “Громадська Альтернатива”, зазначає: “Проблематика дискримінації за ознакою інвалідності є одним із пріоритетних напрямів діяльності фундації. У нас є кілька справ, присвячених питанням доступності соціальних об’єктів для людей з інвалідністю – таких, як аптеки, суди, місця громадського харчування. Одначе питання, підняті в цій справі, демонструють, що дискримінація людей з інвалідністю не обмежуються лише архітектурною доступністю”.

Найближчим часом подібну справу розглядатиме й один із судів Києва. У столиці Денис Петров оформив заявку на отримання кредиту й отримав від банку повідомлення про позитивне рішення. Залишилося тільки прийти до банку й поставити підпис на документах. Коли ж Денис Петров це зробив, співробітники довго радились, але кредит видати відмовились, зазначивши: “А чому ви в заявці не вказали, що у вас інвалідність?” При цьому пункту “Інвалідність / Стан здоров’я” в заявці не було, адже таке питання є дискримінаційним.

Контакти:
Центр інформації про права людини
Тетяна Печончик
tetyana.pechonchyk@gmail.com

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: