Відкриття RomArchive у Берліні

Відкриття RomArchive у Берліні 24-27 січня у Берліні пройшов фестиваль, присвячений відкриттю RomArchive - міжнародного цифрового архіву ромського мистецтва (література, музика, художнє мистецтво, танець тощо).

Відкриття RomArchive у Берліні 24-27 січня у Берліні пройшов фестиваль, присвячений відкриттю RomArchive – міжнародного цифрового архіву ромського мистецтва (література, музика, художнє мистецтво, танець тощо). Архів покликаний кинути виклик домінуючій практиці стереотипного представлення ромá у мистецтві, створити міжнародний майданчик для самопрезентації, а мистецтво, що твориться ромá, та його внесок у європейську культурну історію більш видимими. Опікується Архівом Європейський інститут мистецтва і культури ромів (ERIAC), а над його упорядкуванням працюють 14 кураторів, які визнають зміст і відібирають найкращі роботи за 10-ма розділами: танець, кіно, література, музика, театр і драматургія, образотворче мистецтво, міждисциплінарна сфера культурної спадщини фламенко, фотографія, свідчення очевидців переслідування ромів режиму націонал-соціалізму та матеріали про ромський правозахисний рух. Колекція архіву, що постійно розширюється, ілюструє величезний діапазон і розмаїтість культурних ідентичностей та особливостей ромá, на противагу стереотипному підходу – однорідної та скрізь однакової «ромської культури».

Усі матеріали Архіву доступні в Інтернеті трьома мовами – англійською, німецькою та ромською.

Під час фестивалю, присвяченого відкриттю RomArchive відбулося понад 20 різноманітних подій: обговорень, показів фільмів, виступів музикантів, театральних вистав тощо. Зокрема, до програми фестивалю увійшов і показ короткометражного художнього фільму «Пам’ятати» про долі молодої ромської жінки і мужньої дівчини-селянки, яка намагалася її захистити від нацистів під час Другої світової війни та геноциду ромів, що відбувався в той час в Україні. Фільм був створений SightFilm Production у 2017 році за підтримки Ромської програми Міжнародного фонду «Відродження».

Після показу фільму відбулося обговорення, під час якого глядачі мали змогу розпитати ідейника і продюсера фільму Петра Русаненка, молодого ромського активіста, стипендіата Ромського освітнього фонду, та режисера фільма Ігоря Качура про деталі створення цієї емоційної стрічки.

Нагадаємо, що ERIAC – це міжнародний арт-центр для підтримки обміну творчими ідеями через кордони, культурні сфери та ромські ідентичності. Місія ERIAC’у – бути промоутером ромського внеску в європейську культуру та документування історичного досвіду ромського народу в Європі. Інститут розпочав свою роботу у 2017-му році у Берліні як спільний проект Ради Європи, Мережі Фундацій Відкритого Суспільства, до якої входить і Міжнародний фонд «Відродження» та Європейського ромського інституту (ERI).

Ромська програма Міжнародного фонд «Відродження» співпрацює з ERIAC’ом у сферах промоції позитивних наративів щодо ромá, підтримки молодих митців-ромів в Україні та представлення їхніх робіт міжнародним аудиторіям.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: