Відкритий лист фонду “Відродження” щодо вбивства жителя стихійного ромського поселення у Львові

Міністру Внутрішніх Справ Авакову А.Б. Голові Національної Поліції України Князєву С.М. Генеральному Прокурору України Луценко Ю. В.

 

Міністру Внутрішніх Справ Авакову А.Б.

Голові Національної Поліції України Князєву С.М.

Генеральному Прокурору України Луценко Ю. В.

 

 

 

 

 

Відкритий лист

Вбивство жителя стихійного ромського поселення у Львові в ніч з 23 по 24 червня стало трагічним результатом системних безкарних дій щодо ромів з боку деяких праворадикальних угруповань. Ми з вдячністю констатуємо оперативне реагування з боку Національної поліції у Львові, і сподіваємося на швидке, неупереджене розслідування і справедливе покарання винних.

Водночас, ми не можемо не відмітити безпрецедентну ескалацію проявів організованого насильства щодо ромів, які проживають в стихійних поселеннях. Фактично за два повні місяці 2018 року – з кінця квітня по кінець червня – на території України мали місце шість нападів на тимчасові поселення ромів. «Центри тяжіння» цих нападів – великі міста, як-от Київ, Львів, Одеса тощо, куди роми приїжджають на сезонні заробітки.

–         19 квітня – напад на поселення в Лисогірському мікрорайоні м. Києва, відповідальність за який взяла на себе націоналістична організація «С14»;

–         9 травня – підпал поселення в селище Рудне поблизу Львова;

–         22 травня – напад на тимчасове поселення у Великогаївському лісі під Тернополем (селище Велика Березовиця);

–         у цей же день в м. Одеса пройшла «зачистка» Куликового поля та Міфського саду від «безхатченків і циган», відповідальність за яку на себе взяли активісти громадської організації «Клевер»;

–         7 червня – напад представників угрупування «Національні дружини» на поселення у Голосіївському парку м. Києва. При цьому після нападу в м. Києві «Національними дружинами» та «Національним корпусом» розпочалося активне розповсюдження листівок, що розпалювали ворожнечу щодо ромів і позиціонували вищезгадані формування як «рятівників міста»;

–         Зрештою, 24 червня відбувся напад на поселення ромів у м. Львів внаслідок якого загинула людина і четверо були поранені. За інформацією ЗМІ, затримані належать до вкрай радикального угрупування «Твереза і зла молодь».

Усі вище згадані напади супроводжувались залякуванням і насильством. Водночас, в хронологічній перспективі спостерігалося неухильне зростання жорстокості дій нападників. Наскільки нам відомо, нападу на поселення на Лисій горі передувало попередження, а під час «вигнання» нападники жбурляли в ромів камінням та розпилювали сльозогінний газ, свідки подібної ситуації в Тернополі припускають використання вогнепальної зброї на підставі знайдених на місці нападу гільз. Останній напад у Львові демонструє інакшу картину: використання холодної зброї з наміром вбити або принаймні нанести важкі тілесні ушкодження, а не лише залякати.

Важко заперечувати чітку антиромську складову всіх скоєних нападів, що вимагає відповідної правової кваліфікації злочину. Втім, за фактом погрому на Лисій горі, кримінальне провадження було відкрито за двома статтями Кримінального кодексу – 296 (хуліганство) та 161 (порушення рівноправності громадян) лише після появи в мережі відео, на якому були зафіксовані насильницькі дії представників націоналістичних угруповань проти ромів. Кримінальні провадження були відкриті й за фактами нападів у смт. Рудне та смт. Великі Березовиці, але лише за статтею 296 ККУ – «Хуліганство». Така кваліфікація нівелює особливу природу та серйозність скоєних правопорушень – з мотивів етнічної нетерпимості. Разом з відсутністю будь-якої чіткої, послідовної та регулярної комунікації з боку правоохоронних органів щодо перебігу та результатів досудового слідства за розпочатими за фактами нападів провадженнями, відсутність належної кваліфікації дій нападників не сприяє утвердженню в суспільстві розуміння неприпустимості таких дій, усвідомлення того, що держава реагуватиме на них з усією серйозністю. Відтак, створюється атмосфера безкарності, яка врешті й уможливила вбивство рома
24 червня у Львові.

В діях правоохоронних органів, зокрема поліції, бракує чітких, широко застосовуваних алгоритмів роботи зі стихійними поселеннями ромів, а також ширшої превентивної роботи в громадах.

Міжнародний Фонд «Відродження» звертається до Міністра внутрішніх справ України, Голови Національної поліції України та Генерального прокурора України з проханням взяти на особистий постійний контроль та забезпечити швидке, неупереджене та ефективне розслідування факту вбивства представника ромської національності 24 липня у Львові та попередніх нападів на ромські поселення, забезпечити належну комунікацію результатів цих розслідувань тощо.

Ми також закликаємо Міністерство внутрішніх справ України спільно з Національною поліцією України розробити чіткий і прозорий механізм превентивної роботи. Ця робота повинна бути спрямована на як на налагодження конструктивного діалогу щодо питань безпеки в громадах, так і на упередження протиправних дій радикальних угруповань, пропаганди ними ідей, що принижують громадян за етнічною ознакою, реагування на менш агресивні прояви дискримінації для недопущення ескалації конфліктів.

Ми наголошуємо на тому, що насильство щодо вразливих груп має тенденцію до поширення в суспільстві, і сьогоднішня ситуація вимагає не лише оперативного реагування, але й системної превентивної роботи на всіх рівнях. МФ «Відродження» висловлює готовність надати необхідну експертну й інформаційну підтримку таким зусиллям і залучити до співпраці профільні неурядові організації.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: