Відкрита дискусія «Тренди в громадах: досвід громадських радників»

Громадські радники презентували власні реалізовані ініціативи під час Відкритої дискусії “ТРЕНДИ В ГРОМАДАХ: ДОСВІД ГРОМАДСЬКИХ РАДНИКІВ” в прес-центрі Мультимедійної платформи іномовлення України “УКРІНФОРМ” 15 липня 2019 року.

Громадські радники презентували власні реалізовані ініціативи під час Відкритої дискусії “ТРЕНДИ В ГРОМАДАХ: ДОСВІД ГРОМАДСЬКИХ РАДНИКІВ” в прес-центрі Мультимедійної платформи іномовлення України “УКРІНФОРМ” 15 липня 2019 року.

Соціальні ініціативи громадських радників стосуються найбільш актуальних для місцевих громад тем. Зокрема, громадські радниці з Первомайська Ірина Островська та Наталія Клименко представили проект “Залучення молоді до прийняття рішень”, в результаті якого було сформовано молодіжну раду при міській раді, напрацьовано та передано ідеї щодо змін в житті містян.

В рамках ініціативи “Ні конфліктам – так громадянській освіті в школах”, яка реалізована Анатолієм Левчуком та Марією Никитюк з с. Баїв, громадські радники долучили до ініціативи школярів та організували простір для громадянської освіти та відпочинку в школі. В результаті їм вдалось покращити знання школярів з фінансової грамотності, захисту своїх прав, та інших важливих тем.

Фьодор Руденко з міста Слов’янськ реалізував інформаційно-просвітницьку кампанію “Справи співвласників”, в результаті якої вдалось поінформувати і навчити співвласників багатоквартирних будинків процедурним положенням щодо дбайливого розпорядження спільною власністю.

Громадська радниця Лариса Карпова з Полтави розповіла про свій досвід щодо правопросвітництва в громадах міст Решетилівка, Кобеляки та Полтава. Ініціатива реалізовувалась з метою розвитку в кожному місті активіста, який би взяв на себе роль громадського радника та допомагав у вирішенні найбільш актуальних питань містян.

В Покровську Тетяною Моісеєвою-Шиленко було реалізовано ініціативу “Аніматори громади”, яка була спрямована на те, щоб знайти активних громадян в селах Покровського району, навчити їх користуватися інструментами впливу на владу та взаємодії з громадою та надихнути на створення позитивних змін та налагодження співпраці в своїх громадах. В результаті було налагоджено співпрацю між активістами 5-ти сіл, підвищено компетенції місцевих жителів та створено сприятливе середовище для формування сталої ОТГ.

Ініціатива громадського радника Василя Бороздіна була реалізована в м. Шостка та стосувалась питань безпеки в громаді, зокрема стану доріг, можливості працевлаштування та екології. Вдалось створити робочу групу з жителів міста та випрацювати план першочергових дій для покращення ситуації.

Учасники дискусії обговорили питання викликів для громадських радників, партнерської підтримки від громадських організацій, форм співпраці з Координаційним центром з надання правової допомоги, Мережею правового розвитку. Захід модерувала Ірина Славінська.

Микола Сіома, директор Всеукраїнської благодійної організації «Українська фундація правової допомоги» зазначив: “Громадський радник – це провідник у світ юриспруденції, світ державних сервісів для людей, які дуже часто ігнорують такі сервіси. Дуже часто люди вирішують свої правові питання через друзів, знайомих. Тому, формулювання артикульованого запиту від громади – це перший виклик для громадського радника. Другий важливий виклик перед громадським радником – це створення довіри. Якщо запит буде сформовано, люди будуть звертатись, але не будуть отримувати того, чого вони дійсно хочуть – постане питання можливості співпраці з громадськими радниками взагалі”.

Ольга Гальченко, Координаторка Програми “Права людини та правосуддя” Міжнародного фонду «Відродження» розповіла, що по всій Україні працюють громадські радники, які покликані надавати правову допомогу жителям своєї місцевої громади у найбільш типових для них питаннях. До кінця цього року в країні буде вже 150 громадських радників. “Критерії відбору громадського радника – це мають бути люди з невеликих громад, тобто ми розраховуємо, що ця людина виконує свою діяльність в невеликій обмеженій спільноті, де її знають, де вона знає про проблеми і потреби цієї спільноти. Ця людина має бути активною”.

Валентина Мудрік, радник з питань роботи з громадянським суспільством Програми USAID «Нове правосуддя». “Ми бачимо необхідність розвитку спільноти громадських радників через розширення доступу до правосуддя. Громадські радники виконують дуже специфічну роль, бо багато життєвих і правових проблем можна вирішувати в правовий спосіб, але не звертаючись до суду. В такій ситуації громадські радники можуть роз’яснити і допомогти”.

Олександр Баранов, заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги, висвітлив можливості перенаправлення запитів, з якими звертаються до громадських радників, до представників системи безоплатної правової допомоги (БПД) або інших провайдерів правової допомоги. В такому випадку клієнт отримає безпосередню правову допомогу уже в центрі або бюро системи БПД.

Євген Полтенко, виконавчий директор ГС «Мережа правового розвитку» зазначив: “Якщо ми дійсно хочемо дати адекватну відповідь на існуючі виклики реалізації якісної правової допомоги та захисту людей, то зрозуміло, що шукати рішення і відповідь потрібно у посиленні спроможності самих людей вирішувати свої правові проблеми. І громадські радники мають

стати тими агентами змін, які можуть озброїти людей знанням закону, знанням як його застосовувати. На нашу думку, це є сенс існування самої спільноти громадських радників”.

Трансляція заходу за посиланням: https://www.ukrinform.ua/rubric-presshall/2738372-trendi-v-gromadah-dosvid-gromadskih-radnikiv-vidkrita-diskusia.html

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: