Відеоспостереження на парламентських виборах викликає чимало питань

На думку експертів, на виборах відеоспостереження буде використано як інструмент залякування виборців і членів комісій

На парламентських виборах 28 жовтня відеоспостереження буде використано як інструмент залякування виборців і членів комісій, а не як засіб забезпечення прозорості та відкритості виборів. Про це заявили учасники прес-конференції “Вибори: понад 1000 скарг на порушення”, яка відбулася 15 жовтня в Києві. Захід провів Громадський інформаційно-методичний центр “Всесвіт” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами експертів, іноземні спостерігачі на виборах також висловлюють занепокоєння щодо впливу відеоспостереження на волевиявлення виборців. Ерік Герон, професор Університету Канзасу (США), установив, що в Азербайджані на виборах Президента 2008 року та на референдумі 2009 року явка виборців на дільницях, оснащених камерами відеоспостереження, була на 8-12% нижчою, ніж на тих, де камер не було.

Також експерти розповіли про динамку порушень виборчого законодавства за останній місяць, озвучивши дані Інтерактивної карти порушень “Майдан-моніторинг: Вибори-2012”. Віктор Гарбар, координатор проекту, поінформував, що за останній місяць на карту додано понад 400 скарг і тепер їх загальна кількість перевищила 1000. Загалом додано 1875 фото- і 230 відеосвідчень. Найбільше скарг надійшло з Києва. Далі йдуть Одеська область, яка ще місяць тому була лідером, Харківська, Херсонська, Донецька, Дніпропетровська та Луганська області.

За словами Віктора Гарбара, як і місяць тому, найбільша кількість скарг стосується порушень при веденні агітації. На друге місце вийшов адмінресурс. Далі йдуть скарги на підкуп виборців, обман і порушення принципу рівності.

Також, за словами експерта, за минулий місяць чітко виявилися такі негативні тенденції:
– масові порушення в роботі дільничних виборчих комісій (ДВК);
– перешкоджання агітації та бездіяльність правоохоронних органів;
– масштабне використання соціології для агітації та маніпуляцій суспільною думкою;
– системне застосування адмінресурсу.

Зі свого боку, координатор ВГО “Альянс Майдан” Олександр Попов розповів про ініціативу низки громадських організацій Києва, Тернополя й Харкова під назвою “Народна Центральна виборча комісія”. “Ми закликаємо громадян України, які усвідомлюють важливість свого права на вільні, демократичні, прозорі вибори, сфотографувати протокол підрахунку голосів і відіслати фото на адресу “Народної ЦВК. Ми обробимо ці дані, завантажимо фото на карту у вільний доступ і внесемо в таблиці. Таким чином, кожна людина зможе не тільки перевірити результати на своїй дільниці, але й ми разом зберемо незалежні дані про підрахунок голосів. І що нас буде більше, то надійнішими будуть наші результати”, – сказав він. “Мало зробити вибір – треба переконатися, що його враховано!” – наголосив експерт.

Контакти:
Громадський інформаційно-методичний центр “Всесвіт”
Віктор Гарбар
050 323 34 83
vybory2012@maidan.org.ua

***

Місія Міжнародного фонду “Відродження” – фінансово й організаційно сприяти становленню відкритого, демократичного суспільства в Україні шляхом підтримки значущих для його розвитку громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: