Від МОЗ вимагають протидіяти розкраданню ліків на боротьбу з раком

Під МОЗ відбулась акція, спрямована на привернення уваги суспільства до розкрадання бюджетних коштів, виділених на боротьбу з раком

3 липня під Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) відбулась акція, спрямована на привернення уваги суспільства до розкрадання бюджетних коштів, виділених на боротьбу з раком. Акцію провела Дорадча рада спільнот з питань доступу до лікування в Україні за підтримки програми “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

Пацієнти вимагають від Міністра прозорого розподілу й використання ліків, куплених за кошти державного бюджету. Адже, незважаючи на щорічні збільшення видатків на закупівлю препаратів для хіміотерапії, більшість хворих цих ліків не бачили.

Олексій, мати якого 2 роки тому померла в Київському онкоцентрі, розповів: “Коли мамі діагностували рак, лікар видав мені довжелезний список препаратів і товарів медичного призначення. Там була навіть вата і спирт: мовляв, у них нічого немає. Звісно, я одразу ж усе купив. Протягом хвороби матері я витратив понад 20 тис. грн. лише на препарати хіміотерапії. Коли мати померла, я почав з’ясовувати подробиці її лікування. Уявіть мій шок, коли я отримав офіційного листа від чиновника, де було зазначено, що мати отримала ліки за рахунок держави на суму майже 8 000 грн. Але в мене є чеки, які підтверджують, що я сам купував ці ліки! Від держави мати не отримала жодної пігулки, хоча вона чесно пропрацювала в медицині 40 років. Переконаний, ці ліки просто перепродали, а “списали” на мою маму”.

Експерти з’ясували, що люди бояться говорити публічно про проблеми в онкологічних лікарнях через страх, що їх будуть гірше лікувати чи взагалі випишуть додому вмирати. Ті, хто все ж погодилися поспілкуватися з пацієнтськими організаціями, зізнаються, що ліків не отримують. Лікарі називають захмарні ціни на препарати та дають візитні картки медичних представників, аптечних мереж або просто кур’єрів, які привозять хворим ліки додому, без чеків і накладних.

“Я проходжу хіміотерапію в онкоцентрі на Верховинній. Один курс обходиться приблизно в 12 тис. грн. Але мені стало відомо, що препарат, який я купую за гроші, саме цей онкоцентр отримує в достатній кількості. Але жодного разу за ці кілька років, що я лікуюся, я його не отримав, хоча я киянин, лікуюся за місцем проживання. То куди поділися ліки, які закуповує держава та передає до медичного закладу? Я багато спілкуюся з іншими хворими, і всі купують ліки за власний кошт”, – розповів онкохворий Дмитро.

На ліки для онкохворих дорослих у державному бюджеті на 2013 рік виділено 230 млн. грн., для онкохворих дітей – 216 млн. За словами фахівців, це величезна спокуса для нечистих на руку лікарів, які завжди можуть списати ліки як використані чи зіпсовані, а натомість перепродати їх самим же хворим.

“Ми вимагаємо від пані Богатирьової видачі спеціального наказу для головних лікарів онкоцентрів: щомісяця розміщувати на видному місці в лікарні бюлетень зі списком усіх закуплених ліків. Тоді хворі бачитимуть, які ліки вони можуть отримати за рахунок держбюджету. Якщо лікарі й далі змушуватимуть пацієнтів купувати ліки, вже передані до цієї лікарні, ми ініціюємо перевірки відповідними органами”, – заявила Ольга Стефанишина, виконавчий директор Дорадчої ради спільнот з питань доступу до лікування в Україні.

На заході також було презентовано брошуру, до якої увійшли історії онкохворих пацієнтів. Екземпляр брошури було передано Міністру Раїсі Богатирьовій разом із листом.

Довідка. Рак є другою причиною смерті українців після серцево-судинних захворювань. Щодня від онкологічних захворювань помирає 239 людей, або 10 щогодини. Наразі на онкологічному обліку перебувають понад 1 млн. українців. На лікування одного хворого в середньому виділяють 450 грн. на рік. При цьому вартість лікування може сягати 50-100 тис. грн. за курс хіміотерапії. Кожен третій онкохворий українець помирає протягом року з моменту встановлення діагнозу. В Україні 5-річна виживаність не перевищує 41%, тоді як у Франції вона сягає понад 60%, а в США – 64%. В Україні кожна четверта онкохвора дитина помирає впродовж першого року після встановлення діагнозу. До 60% усіх хворих на рак не отримують спеціального лікування, що і спричиняє високий рівень смертності в Україні.

Контакти:
Дорадча рада спільнот з питань доступу до лікування в Україні
Анастасія Лукашевич
067 447 41 05
Nastya.l@ucab.org.ua

***

Мета програми “Громадське здоров’я” – сприяти розвитку спроможності громадянського суспільства для формування ефективної системи охорони здоров’я, яка базується на принципах прав людини та доказової медицини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: